Bez tohto do hôr určite nechoďte

Počas pobytu na horách sa nezaobídete bez teplého oblečenia, kvalitných terénnych topánok a športového výstroja. Okrem týchto položiek by vám v zozname povinnej výbavy na dovolenku v horách nemalo chýbať ani správne poistenie.

Vieme, ako a kde sa môžete poistiť do hôr za výhodnú cenu.

Na Slovensku vás podrží poistenie na hory

Keď sa vyberiete do niektorej z horských oblastí na Slovensku a zraníte sa, lekárska pomoc bude preplatená zo zdravotného poistenia. Iné pravidlá platia, ak budete potrebovať aj zásah Horskej záchrannej služby (HZS), napríklad vás horskí záchranári budú musieť vyslobodiť a prepraviť do najbližšej nemocnice. Zo zákona má každá osoba povinnosť uhradiť výkon HZS, ktorý bol pre ňu realizovaný. Nejde pritom o malé čiastky, zásah horských záchranárov stojí niekoľko stoviek alebo aj tisícov eur. Týmto výdavkom sa môžete vyhnúť tak, že si uzatvoríte poistenie na hory. To vám zaručí, že náklady za pátraciu alebo záchrannú akciu HZS uhradí poisťovňa.

Horské poistenie je dostupné vo viacerých variantoch, pričom základom je krytie nákladov za zásah horskej služby. Rozšírené balíky zahŕňajú napríklad aj krytie batožiny alebo rizikových a extrémnych športov. Odporúčame, aby ste vyskúšali online porovnanie cien poistenia na hory na stránke Netfinancie.sk. Tu si ľahko môžete preštudovať viaceré dostupné ponuky a poistenie si aj rýchlo a pohodlne uzatvoríte.

Na horách v zahraničí pomôže cestovné poistenie

Ak vás zlákali horské oblasti v cudzine, nezabudnite na poistenie do zahraničia. Mnohí ho pri dovolenke na horách opomínajú, pretože cestovné poistenie sa im spája predovšetkým s letnou dovolenkou. Ale spoľahlivo vás ochráni pri každej ceste do zahraničia, na túrach alebo lyžovačke. Navyše si v rámci poistenia do zahraničia môžete uzatvoriť aj rôzne pripoistenia, ktoré kryjú napríklad stratu či poškodenie batožiny alebo storno zájazdu. V prípade cestovania do hôr si nezabudnite dojednať pripoistenie zásahu horskej služby, v niektorých poisťovniach je automaticky súčasťou základného balíka cestovného poistenia. Preto si pri výbere poistky dôsledne prečítajte poistné podmienky a overte si, čo všetko konkrétne poistenie kryje, ako má nastavené poistné limity a tiež výluky z poistného krytia.

Dobré vedieť: V talianskych lyžiarskych strediskách platí od 1.1.2022 povinnosť mať uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu. To sa vzťahuje aj na kolízie lyžiarov, pri ktorých môže prísť k úrazu.

Na stránke Netfinancie.sk si môžete dojednať aj poistenie do zahraničia. V kalkulačke pre porovnanie cien cestovného poistenia online si sami zadefinujete, aké pripoistenia má vaša poistka zahŕňať. Následne vám kalkulačka porovná ponuky od viacerých poisťovní, takže určite nájdete takú, ktorá vám bude vyhovovať.

Dovolenka na horách, či už na Slovensku alebo v zahraničí, nie je lacná záležitosť. Bez správneho poistenia sa v prípade nepríjemností môže ešte predražiť. Preto zbytočne neriskujte a poistite sa. Už viete, ako na to.


Text: Netfinancie.sk
Obrázok: bigstockphoto.com

1/1
Zavrieť reklamu