Appka HZS umožňuje lokalizáciu aj núdzovú sms

18. novembra 2015

Nová mobilná aplikácia horskej služby určená pre telefóny s operačným systémom Android umožní lokalizáciu ľudí, čo potrebujú pomoc. Taktiež ňou viete zaslať núdzovú SMS.

Nová mobilná aplikácia horskej služby určená pre telefóny s operačným systémom Android umožní lokalizáciu ľudí, čo potrebujú pomoc. Taktiež ňou viete zaslať núdzovú SMS.

„Najväčším problémom pre horských záchranárov je presná lokalizácia terénu. Od mobilných operátorov, resp. od Policajného zboru dostávame ohľadom lokalizácie len výsek informácií, a tak sa dozvieme len o tom, že sme niekde na úrovni dvoch troch dolín od postihnutého, čo je maximálne nedostačujúce pre efektívnu záchranu,“ povedal šéf Horskej záchrannej služby Jozef Janiga pri uvedení novej aplikácie v lete.

Lokalizácia minimalizuje čas potrebný na záchranu. Ušetria sa tak náklady HZS na prepravu a na druhej strane sa dostanú záchranári včas k zranenému. Aplikáciu si môžete stiahnuť tu:

Horská záchranná služba na Google Play

Aplikácia má viacero funkcii, zameriavajú sa v prvom rade na výstrahy v horských oblastiach, ktoré pomôžu ľuďom v plánovaní túry. Okrem výstrah si môžete poslať núdzovú SMS aj v prípade, že nie je k dispozícii dobrý signál od Vášho operátora! V prípade, že aplikáciu využijete na zavolanie, odošle sa spolu s hovorom HZS aj informácia o Vašej polohe.

Aplikácia má v obchode Google play priemerné hodnotenie 4,7 boda z piatich možných. Z niekoľko tisíc stiahnutí sú ľudia viac než spokojní s jej využívaním.

Aplikácia podporuje tiež komunikáciu pre nepočujúcich. Pomocou aplikácie získate čerstvé informácie o lavínovej situácii a výstrahách v jednotlivých pohoriach Slovenska. Získate kontakty, užitočné rady pre pohyb vo vysokohorskom prostredí a v neposlednom rade krátky návod na poskytnutie prvej pomoci. Aplikácia obsahuje užitočné nástroje : svetlo a SOS svetlo. Podľa HZS by malo dôjsť k upgrade aplikácie aj pre iné operačné systémy. V budúcom roku sa tak možno dočkáme appky aj pre iPhone.

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu