Aktuálny minireport – Pezinská Baba

18. januára 2010

V skratke: Veľmi dobré podmienky, slniečko a azúro, avšak nehorázne veľa ľudí na svahu, 20-minútové čakanie na vlek a neporiadni vlekári. Ak máte radi retro a chcete si užiť typickú atmosféru socializmu spred 20-tich rokov, utekajte sa postaviť cez víkend do rady na Babu. (kvôli atmosfére sme robili retro čierno-biele fotky, ktoré si môžete pozrieť v galérii)

V skratke: Veľmi dobré podmienky, slniečko a azúro, avšak nehorázne veľa ľudí na svahu, 20-minútové čakanie na vlek a neporiadni vlekári.

Prekvapenie na úvod, parkovisko za 3,5 eura

V sobotu skoro ráno sme sa vybrali, že ideme otestovať najbližšie stredisko pri Bratislave a to Pezinskú Babu. Vonku zima, v Bratislave začínalo mrazivé ráno, podľa predpovedi mali byť snehové podmienky na Pezinskej Babe veľmi dobré. Vybrali sme sa porovnať predpoveď so skutočnosťou.

Už cestou hore bola znateľná veľká zmena počasia. Smerom na Babu snehu pribúdalo, hore boli stromy úplne zmrznuté a všetko dookola sa odelo dobiela. Až takúto zmenu sme vôbec nečakali a príjemne nás prekvapila. Prekvapilo nás tiež parkovné. Cez víkend zaplatíte za jedno auto 3,5 eura, bez ohľadu na to, koľko času v stredisku strávite. Celkom zvláštne, keď v ostatnej Európe bývajú parkoviská pod strediskami zdarma. Zaplatiť symbolickú sumu je fajn, ale 3,5 eura sa nám zdá veľa.

Snehové podmienky boli výborné

Vidno, že prevádzkovatelia dbajú o údržbu svahu poriadne. Hneď po spustení vlekov bol svah upravený a výška snehovej pokrývky možno presahovala 40 centimetrov, ktoré stredisko uvádza v predpovediach. Napriek tomu, že svah pokrývala vrstva umelého snehu, nezostávalo na ňom veľa ľadu a lyžovalo sa výborne.

Vleky premávali iba na 500 metrovom svahu, teda jedna poma a kotva a kratšia detská épévečka na pravej strane svahu. Tisícka bola kvôli nepriaznivým podmienkam zavretá a otvoria ju až keď poriadne nasneží. Do umelého snehu na päťstovke stredisko tohto roku investovalo už viac ako 7000 euro.

Ľudí sem prišlo veľa, snáď z celého západného Slovenska

Tvoriaca sa rada pred zatvorenou kasou niekoľko minút pred otvorením strediska neveštila nič dobré. Rýchlo sme si kúpili lístky a vychutnali si prvé dve jazdy po deviatej hodine, kedy sa spúšťajú vleky. Potom to už bolo peklo.

Neveríte? Pozrite sa na fotky sami. Podľa miestnych treba prísť na Babu cez týždeň, alebo cez týždeň na večerné lyžovanie. V sobotu sa však na krátkom 500-metrovom svahu tvorili až 20 minútové rady a na doobedňajšiu permanentku (do pol jednej) stihli tí šťastnejší spraviť až sedem jázd. Ak máte radi retro a chcete si užiť typickú atmosféru socializmu spred 20-tich rokov, utekajte sa postaviť cez víkend do rady na Babu. (kvôli atmosfére sme robili retro čierno-biele fotky, ktoré si môžete pozrieť v galérii)

[nggallery id=33]

Služby mierne viaznu

Nechcem byť kritický a tento malý dodatok by som opomenul, keby mi ho nepotvrdili minimálne ďalší traja ľudia. Vystihuje ho najmä historka, ktorú som videl na vlastné oči: Dve menšie deti sa chystali nastúpiť na kotvu. Prvú nechytili správne a vyšmykla sa im, pri druhej na nich začal vlekár fajčiaci o niekoľko krokov ďalej kričať, ako ju majú správne chytiť. Až pri tretej a na naliehanie okolostojaceho lyžiara k deťom vlekár prišiel a pomohol im umiestniť kotvu pod zadok a decká spokojne vyšli až hore. Keby sa tento výjav neopakoval v rôznych obmenách, nestál by vôbec za reč. Na vlastné oči som to však sám videl viackrát a potvrdili mi to aj ostatní ľudia. Na druhej strane však musím povedať, že niektorí vlekári kotvu deťom podávali a niektorí sa ich zasa vopred spýtali či si kotvu zvládnu dať pod zadok sami.

Deti do 5 rokov môžu jazdiť zdarma…ale nie na detskom vleku

Zdá sa to nelogické, ale je to tak. Deťom do piatich rokov rodičia nemusia kúpiť lístok. Avšak, ako sme boli niekoľkokrát upozornení (mali sme malé deti so sebou), ak nemajú vlastný lístok, musia sa dopraviť hore kotvou, alebo vedľa nej stojacou pomou. Samozrejme v sprievode rodičov.

Ak chcú ísť päťroční na destký vlek s napevno umiestnenými kotvami, musia mať lístok. V tomto prípade je jedno či idú s rodičmi alebo sú bez nich.

Celkovo sa nám pobyt na Pezinskej Babe páčil. Sobotné ráno sme sa vyvetrali a stihli pri tom aj obed. Podmienky boli výborné, stromy stáli dookola biele a úplne zmrznuté. Najväčším nedostatkom bolo neúmerné 20-minútové čakanie na 500-metrový vlek.

Ceny lístkov:

www.lkbaba.sk

1/1
Zavrieť reklamu