Aktuálny minireport – Jasná a Ružomberok

21. januára 2010

V skratke – veľmi veľké rady ľudí cez víkend, veterné počasie, kvôli ktorému fungovali iba niekoľké vleky. Prírodného snehu bolo v stredisku menej ako v Bratislave. V stredisku sú najdrahšie lístky na Slovensku, ktoré sa na parkoviskách predávajú za dumpingové ceny.

Podobne, ako sme napísali krátke reportáže zo Stuhlecku, z Pezinskej Baby a zo Zochovej chaty chceme trošku okomentovať aj naše najväčšie a najvýstavnejšie stredisko – Jasnú. Z Jasnej sme zavítali na Liptov, konkrétne na ružomberské Malino Brdo.

Miro, ktorý písal tieto slová nechcel byť menovaný, tak ho teda ako autora článku neuvádzam a pod neho sa podpíšem sám.

Podmienky, o ktorých píšeme, boli výnimočné a zrejme sa nevyskytujú často. To však nič nemení na tom, že keď sme navštívili strediská, boli presne také, ako ich opisujeme. Je piatok a na celom Slovensku (na rozdiel od Česka) nie je snehu. Najviac snehu sa nachádza v Bratislave, kde sa dá už aj freerajdovať a ako nám hovorili kamaráti skialpinisti: „Tento rok sme zažili najlepšiu sezónu na Skialp na Kamzíku nad Bratislavou“.

Biznis so žolíkmi z Plusky

Ako to chodí v slovenských veľhorách, v Nízkych Tatrách, sme sa dozvedeli hneď v piatok. Kupujeme si poldňový lístok za 24 euro. Následne však zisťujeme, že na parkovisku funguje najväčší biznis so žolíkmi z plus 7dni, čo bola akcia na lístky pred Vianocami. Keďže kupón mám v robote na stole, aj ma to hnevalo, ale nevadi, hlavne, že dobre pojazdíme.

O niekoľko minút nato zisťujeme, že fungujú iba spodné vleky, snehu je iba na zjazdovke, ľudí tu nie moc veľa (pravdepodobne preto lebo bol piatok. Aká bola situácia na svahoch cez víkend sme zistili v nedeľu). Šúchame teda zjazdovky a meriame si navzájom rýchlosť – kto dá viac. Po troch hodinách na jednom vleku to už začína byť trošku nudné.

Skipark Ružomberok

Sobota, všetci boli mierne rozbití z piatkovej akcie v malebnej dedinke Lubochňa. Prichádzame do ďalšieho strediska, ktoré sme si vytýčili v rámci našeho víkendového pojazdenia. Náš cieľ je Skipark Ružomberok. Pri pokladnici zisťujeme, že lístok na vlek je už troška lacnejší.

Výborný široký kopec má len jednu vadu a tou je jeden vlek. Opať (podobne ako na Chopku) zažívame super pojazdenie. Kupujeme si 4 hodinový lístok a jazdíme na tom jedinkom vleku. Opäť súťažíme, kto dá kopec rýchlejšie. Po troch hodinách nám začína byť zima, tak to pomaly balíme a ideme radšej do baru.

Jasná – v prevádzke sú iba dva vleky

Nedeľa – všetci sa vyberajú do Skiparku Ružomberok, len ja s kamoškou volim cestu Jasná. Myslíme si, že určite to bude lepšie, ako v piatok a možno sa nám podarí vyjsť aj na Kamennú chatu,

Po príchode sme už poučení a lístok si kupujeme u miestnych biznismanov na parkovisku za 15 eur. Prezlečieme sa a zisťujeme, že na Otupnom funguje iba jeden vlek, na somárskej lúke. Super, ľudí stojí v rade asi na 20 minút čakania. Ostatné vleky pre silný vietor klasicky nepremávajú.

Rozhodneme sa prešlapať na Záhradky. Je to približne 30 minút a nás poháňala predstava, že tam aspoň pôjde 6-sedačka. Prídeme na záhradky a scenár sa opakuje: „pre silný vietor neťaháme“. Vystojíme si 25 minutovú radu na pomu, vyvezieme sa hore a postupne šliapeme naspúť na Otupné ďalších 20 minút. Tu predávame lístok, ako sme sa od miestnych business manov naučili a mierime opat radšej do baru, ako do 30-minútovej rady na vlek.

Opäť sa nám raz osvedčilo, že lyžovať na slovenských veľhorách sa nie vždy oplatí.

1/1
Zavrieť reklamu