Z mrazivého prašanu do termálnej vody. Z takejto ponuky lyžovačiek v Rakúsku spolu s kúpeľmi by si vybral každý.

Hneď zrána prebrúsiť najkrajšie lyžiarske trate a potom roztopiť únavu v liečivej termálnej vode. Nie, nejde o rozprávku na dlhé zimné večery, ale o skutočnosť, ktorú môžete zažiť v Rakúsku.

Pozývame vás na krátku exkurziu po piatich rakúskych lyžiarskych oblastiach, kde sa zimná rozprávka mení na skutočnosť.

1. Termálne kúpele Grimming-Therme v Štajersku

V regióne Ausseerland v Bad Mitterndorf, v bezprostrednej blízkosti lyžiarskeho strediska Die Tauplitz lákajú na rodinný oddych termálne kúpele Grimming Therme.

Cez deň vás do výšky výšky 1 910 m n. m. vyvezie osemmiestna lanovka a vy si môžete vychutnať dlhé zjazdovky. Nuž a ak máte chuť na oboje, šport aj relax, dokážete tieto radosti spojiť pohodlne aj počas jedného dňa.

Kúpele Grimming-Therme s vodou, ktorej blahodarné účinky na pohybové ústrojenstvo a srdcovo-cievny systém sú známe od nepamäti, sú totiž počas celej zimy otvorené denne až do 22:00 h.

Zimná dovolenka v Salzburgskom Saalachtal. Foto: SalzburgerLand Tourismus

2. Termálne kúpele v Korutánsku

Pohraničné územie troch krajín Dreiländereck tvorí 103 km zjazdoviek, zjazdovka Franza Klammera-Klammerstich a krásne termálne kúpele, ktoré pozývajú do Korutánska na zimné športoviská a oddych.

Therme Bad Bleiberg nepatria iba medzi najvyššie položené kúpele, ale i medzi najvhodnejšie na rodinnú dovolenku v Rakúsku vôbec. V nadväznosti na okolité lyžiarske strediská Dreiländereck, Gerlitzen a Verditz tu nájdete ideálne podmienky na dovolenku spájajúcu zimné športy s wellnessom.

Zvláštnosťou, dvomi termálnymi kúpeľmi na jednom mieste, sa môže popýšiť kúpeľné mestečko Bad Kleinkirchheim. Römerbad patrí medzi najkrajšie a architektonicky najnáročnejšie paláce wellnessu na celom území Álp.

Nezabudnuteľný dojem zanechajú terasovite usporiadané presklené zóny oddychu s panoramatickým výhľadom na zjazdovky. Zážitok, na ktorý sa nezabúda, sú i sauny vybudované sčasti v rímskom štýle a rozličné bazény s termálnou vodou; niektoré z nich v exteriéri, priamo na sviežom alpskom vzduchu.

Mestečko Bad Kleinkirchhein sa môže popýšiť až 2 kúpeľmi. Foto: Shutterstock

Menším, ale rovnako pôvabným miestom v centre obce sú Therme St. Kathrein, obľúbené u rodín s deťmi. Sám seba ukráti ten, kto si nerezervuje aspoň hodinový pobyt v tepidáriu – v termálnych kúpeľoch v príjemnej žiari tepla sa totiž odpočíva mimoriadne sladko a bez potenia. Apropo, potenie! Hostia, ktorí sa chcú v kúpeľoch Bad Kleinkirchheim športovo vyžiť, si na 103 km zjazdoviek zalyžujú naozaj dosýta. Tip pre odvážlivcov je náročná a všestranná zjazdovka svetového pohára Franz Klammer-Weltcupabfahrt pomenovaná podľa miestneho rodáka a olympijského víťaza Franza Klammera. Pre tých, čo sa nechcú trápiť na náročnom svahu, ale túžia po pomalšej a rovinatejšej trati, je pripravených 50 kilometrov bežeckých tratí.

Korutánsky ThermenResort Warmbad Villach s bohatou tradíciou je napájaný šiestimi prameňmi s výdatnosťou 40 miliónov litrov čerstvej termálnej vody. Pramene sa považujú za skutočný zdroj mladosti s blahodarnými účinkami na celý nervovo-vegetatívny systém. A pre tých, čo sa nevedia odtrhnúť od pôžitkov sveta termálnych prameňov, odporúčame ubytovanie priamo v niektorom z priľahlých hotelov, ktoré vlastne tvoria ThermenResort Warmbad Villach. Môžete sa odtiaľ vrhnúť na blízke zjazdovky a užiť si lyžovačku v strediskách Die Gerlitzen a Dreiländereck.

3. Aqua Dome Längenfeld v Tirolsku

V Aqua Dome Längenfeld sa ocitnete uprostred dych vyrážajúceho sveta tirolských veľhôr, doslova v duchu sloganu „páľava a mráz, až kosti praštia“. Najväčší termálny svet v Tirolsku s rozlohou 50 000 m² zaujme nielen svojou neobvyklou architektúrou zo skla a kameňa, ale i bohatou ponukou vonkajších bazénov so soľou, špecifickou nádržou liquid-sound-pool, vodopádmi, svetom pre deti, saunou v skalnej trhline s akustickými a svetelnými efektmi a vlastným oddelením pre VRP (Very Relaxed People). Nemenej osobitou je ponuka lyžovania pred bránami termálnych kúpeľov: v okolitých lyžiarskych strediskách Sölden, Hochgurgl/Obergurgl a Ötz sa môžete vybrať na prieskum tratí s dĺžkou až 300 km!

Hotel Unterlechner, Sankt Jakob im Haus v Tirolsku. Foto: OeW, AMA Christian Kremser

Tip pre eko hostí: z Aqua Dome je iba zopár krokov do štvorhviezdičkového superior hotela Naturhotel Waldklause, ktorý sa môže popýšiť viacerými oceneniami za ekológiu. Kto sa rozhodne ubytovať v tomto hoteli, má vstup do termálnych kúpeľov zaručene zadarmo – je totiž súčasťou ubytovania.

4. Termálne pramene v regióne Salzbursko

Bad Gastein so známymi termálnymi kúpeľmi v skale Felsentherme a sú synonymom slovného spojenia „zo zjazdovky do kúpeľov“. Spodná stanica lanovky Stubnerkogel-Gondelbahn je totiž od vchodu Felsentherme Gastein vzdialená len 150 metrov. Čakajú tu na vás oddychové aj zážitkové priestory s bazénmi a moderný panoramatický saunový svet s piatimi druhmi sáun a soľnou jaskyňou.

Saalbach Hinterglemm. Foto: Saalbach.com, Mirja Geh

Mestečko Bad Hofgastein sa môže popýšiť termálnymi kúpeľmi Alpentherme Gastein, ktorých pozoruhodnosťou je 360º výhľad na Alpy, saunový svet s horským jazierkom, časťou vyhradenou pre rodiny s deťmi alebo Ladies World len pre dámy. Celá paráda zaberá  32 000 m². Aj tieto termálne kúpele sú súčasťou Skiregionu Gastein, ktorý ponúka neobmedzené možnosti pre zimné športy, vrátane šiestich lyžiarskych stredísk.

Zime v Alpentherme Gastein. Foto: (c) Wolkersdorfer, Gasteinertal Tourismus

Termálne kúpele Amadé v Altenmarkte sú oázou oddychu a energie. Nájdete tu jedenásť bazénov, päť termických sáun, parnú jaskyňu, turecký kúpeľ Hamam a jedinú loopingovú šmýkačku v Rakúsku. Ideálna voľba po dni strávenom na svahoch najväčšieho lyžiarskeho stredsika Rakúska Skiwelt Amadé.

Tauern Spa v Zell am See-Kaprun patrí k najzaujímavejším rezortom s wellnessom a termálnymi kúpeľmi v Rakúsku. Exkluzívna ponuka vodného sveta rozprestierajúca sa na 48 000 m² sa ani nedá celá využiť. Ku kúpeľom patrí aj tauern Spa Hotel s atraktívnymi paušálmi spájajúcimi zážitky v prírode a wellness.

Foto: Tauern Spa Zell am See, Kaprun.

Neďaleko Salzburgu, uprostred dvoch rodinných lyžiarskych stredísk Skigebeit Gaissau/Hintersee a Zinkelkogel-Dürrnberg nájdete liečebné kúpele Hiltherme Bad Vigaun. Ich srdcom je prameň svätej Barbory, bohatý na minerály, s teplotou 34º C, ktorý zásobuje tri bazény. Okrem toho tu nájdete sauny a vlastné centrum krásy.

Raurisertal. Foto: TVB Rauris, Florian Bachmeier

5. Termálne kúpele v regióne Salzkammergut

Po dni na svahu rozmaznávajú lyžiarov v Bad Ischl termálne kúpele Salzkammergut Therme. V oddychových priestoroch s ležadlami a relaxačnými oázami s balvanmi z kamennej soli nasvietenými teplými farbami zmiznú akékoľvek myšlienky na všedný deň ako mávnutím čarovného prútika. Termálne kúpele sú denne otvorené do polnoci, takže je tu možnosť nádherne uvoľneného zavŕšenia dňa.

V Bad Ischl si svoj wellness sen splnia aj romantici, ktorí zavítajú do termálneho rezortu vily Seilern: Vital Resort Villa Seilern. Historickú vilu z roku 1881 obklopuje zo všetkých strán novostavba hotela s veľkoryso riešenými kúpeľnými a vitálnymi priestormi, ktorá dodáva celému zariadeniu mimoriadny šarm.

Hľadáte miesto, kde sa dá po celý deň svišťať s vetrom opreteky do údolia po výborne upravených zjazdovkách a po zotmení sa uvoľniť v príjemnej termálnej vode? V takom prípade je pre vás ideálnou adresou región Salzkammergut na juhu Horného Rakúska. Lyžiarsky región Skiregion Dachstein-West sa prezentuje ako centrum zimných športov s úctyhodnou celkovou dĺžkou zjazdoviek s istotou snehu a najneuveriteľnejšími výhľadmi do všetkých kútov oblasti Salzkammergut.

Ramsau am Dachstein. Foto: Oesterreich Werbung, Austria.at

Viac informácií o termálnych kúpeľoch nielen v blízkosti lyžiarskych stredísk nájdete na stránke www.austria.info/sk

Foto: TVB Rauris, fotostudio Creatina, Florian Bachmeier; Oesterreich Werbung, Austria.at; OeW, AMA Christian Kremser; Saalbach.com, Mirja Geh; Wolkersdorfer, Gasteinertal Tourismus; SalzburgerLand Tourismus; Tauern Spa Zell am See, Kaprun; Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu