Ako sa obliecť na skialp? Vyberajte vhodné materiály a vrstvite

19. decembra 2024
skialpinisti na výstupe

Aby ste si užili zimu počas skialpov čo najviac, mali by ste sa vhodne obliecť. Správne oblečenie nie je totiž len otázkou komfortu; podporuje aj lepší výkon a zážitok z pekného dňa.

Skialpinizmus a skitouring sú v posledných rokoch čoraz obľúbenejšími zimnými športami. Bodaj by nie, veď za námahu, ktorú vynaložíte počas výstupov do zasneženej horskej krajiny, ste následne patrične odmenení lahodným zjazdom nadol upravenou zjazdovkou alebo voľným terénom.

To, ako sa oblečiete, môže zásadne ovplyvniť vaše pohodlie a efektivitu počas celého dňa na horách. Preto sme sa pozreli na to, aké materiály obliekať a ako ich vhodne navrstviť. 

Tri dôležité vrstvy oblečenia

Výber správnych vrstiev oblečenia je kľúčový. Každá vrstva by mala chrániť telo pred vonkajším chladom a zároveň umožniť telu dýchať. Dôležité je tiež, aby používané materiály dokázali efektívne odvádzať vlhkosť. Skialpinizmus sa navyše vyznačuje významným špecifikom: je potrebné myslieť na to, že cestou nahor sa poriadne spotíte a cestou nadol zas musíte v rýchlosti odolať vetru a nárazom studeného vzduchu o telo. Komfort vytvoríte kombináciou správnej regulácie teploty a vlhkosti – aby ste sa vyhli prehriatiu alebo podchladeniu.

1. Základná vrstva

Základná vrstva je základom celého systému obliekania. Ak spodnú vrstvu oblečiete zle, môže vám prinajlepšom pokaziť zážitok z pekného dňa, v horšom ohľade môžete prechladnúť. Pozerajte na to, aby bola funkčná bielizeň vyrobená z materiálov, ktoré odvádzajú vlhkosť od pokožky a zároveň rýchlo schnú. Najlepšie sú syntetické materiály ako polyester, alebo prírodné vlákna ako merino vlna. Polyester a iné syntetické materiály sú cenovo dostupnejšou alternatívou oproti merino vlne a efektívne odvádzajú pot.

Northfinder má v ponuke napríklad elastický a rýchloschnúci materiál Dri-release® DUO, ktorý zabezpečí príjemný pocit na tele, udrží teplo a zároveň poskytuje dobrú priedušnosť počas intenzívnej fyzickej aktivity. Vyrobené je z neho napríklad spodné tričko KRALOVA, dostupné vo viacerých farebných prevedeniach.

skialpinizmus
Ak spodnú vrstvu oblečiete zle, môže vám prinajlepšom pokaziť zážitok z pekného dňa, v horšom ohľade môžete prechladnúť. Foto: Northfinder.

Obľúbeným materiálom je aj merino, ktoré sa vyznačuje prirodzenými antibakteriálnymi vlastnosťami – neabsorbuje nepríjemné pachy. Zároveň poskytuje vysokú úroveň termoregulácie.

Oblečenie pri kúpe poriadne skúšajte a noste také, ktoré vám dobre sedí a nikde vás neškrie. Nepríjemné švy alebo príliš tesné oblečenie vám môžu spôsobiť odreniny a následne obmedziť pohyb. Určite nepoužívajte ako spodnú vrstvu bavlnu, ktorá nasáva vznikajúcu vlhkosť a neprepúšťa ju ďalej. Keď sa v nej teda spotíte cestou nahor, cestou nadol budete lyžovať v studenej a mokrej vrstve, čo môže mať zlý vplyv na vaše zdravie. 

skialpy
Oblečenie pri kúpe poriadne skúšajte a noste také, ktoré vám dobre sedí a nikde vás neškrie. Foto: Northfinder.

2. Izolačná vrstva

Stredná vrstva je zodpovedná za izoláciu. Mala by byť dostatočne teplá na to, aby vás ochránila pred chladom počas prestávok alebo pri pomalšom tempe pri výstupe. Ideálnymi materiálmi sú syntetické izolácie ako fleecové tkaniny. Tieto materiály sú ľahké, dobre izolujú a veľmi rýchlo schnú.

Ak si chcete vyberať medzi syntetikou a prírodným materiálom, je to naozaj len o vašej preferencii. Môžete si napríklad vybrať elastickú aktívnu mikinu ZLIECHOVA, ktorá je vyrobená z populárneho rýchloschnúceho materiálu Dri-release® DUO. Pre tých, ktorých viac lákajú prírodné materiály, môže byť zaujímavým riešením aktívna mikina ZMRZLA, ktorá je vyrobená z kombinácie merino vlny a fleecu. Praktickou vie byť aj perová izolácia, tá je však drahšia a pri vyššom potení môže stratiť účinnosť. Na druhej strane, vyznačuje sa nízkou hmotnosťou.

Stredná vrstva by mala byť dostatočne teplá na to, aby vás ochránila pred chladom počas prestávok alebo pri pomalšom tempe pri výstupe. Foto: Northfinder.

3. Vonkajšia vrstva

Vonkajšia vrstva je tá, ktorá vás ochráni pred poveternostnými podmienkami. Skialpinizmus a skitouring sa vyznačujú tým, že dochádza k častému striedaniu teplých a studených momentov. Preto je dôležité, aby táto vrstva bola nielen vetru a vodeodolná, ale aj dostatočne priedušná. Ak táto vrstva nedýcha, pot sa bude hromadiť medzi vrstvami, čo môže spôsobiť nepohodlie a prechladnutie.

Dôležité je vyberať aktívne materiály, pričom bunda by nemala prekážať v pohybe, čiže by vám mala čo najlepšie sedieť. Obľúbenou voľbou je softshell, ktorý poskytuje flexibilitu pohybu a zároveň ochranu pred vetrom.

skialpinistický výšľap
Skialpinizmus a skitouring sa vyznačujú tým, že dochádza k častému striedaniu teplých a studených momentov. Foto: Northfinder.

Výrobcovia outdoorového oblečenia sa stále snažia inovovať rôzne materiály a ich funkčné vlastnosti. Northfinder pracuje napríklad pri modeli KRIZNA s aktívnou izoláciou Polartec® Alpha® Direct, ktorá optimalizuje teplo, odoláva vlhkosti, má vynikajúcu paropriepustnosť a pracuje aj keď je mokrá. Bunda ROHACE zas pracuje so syntetickou izoláciou PrimaLoft®, ktorá takisto optimalizuje vnútornú klímu v chladných a veterných podmienkach, rýchlo schne a hreje, aj keď je vlhká.

Pozrite si porovnanie dámskych skialpových búnd Northfinder:

Okrem vrchnej časti tela treba pozerať aj na to, aby vám nebola zima na nohy. Do lyžiarok treba obúvať funkčné ponožky – buď zo syntetických alebo prírodných materiálov (napríklad merino). Pri výbere nohavíc platí rovnaká logika ako pri ochrane vrchnej časti tela, hovoríme ale len o dvoch vrstvách: základnej a hybridnej vonkajšej. Northfinder ponúka nohavice JAVORINKA, ktoré izoluje PrimaLoft® alebo nohavice VETERNE, o ktorých izoláciu sa zas stará materiál Polartec® Alpha® v kombinácii s ultraľahkým a veľmi odolným materiálom Pertex® Quantum.

Výber vhodného oblečenia na skialp nie je len o estetike; je aj o bezpečnosti a pohodlí. Northfinder ponúka široký výber kvalitného outdoor oblečenia, s ktorým bude každý výlet do zimných hôr nezabudnuteľný.

Viac sa dozviete na webe northfinder.sk.


Text: redakcia
Foto: Northfinder

1/1
Zavrieť reklamu