Lyžovanie
Strediská

Víkendová reportáž z Jasnej a Chopku–juhu

Prvá reportáž tohtoročnej zimy zo slovenského najväčšieho strediska. Víkend sme strávili v Nízkych Tatrách, v Jasnej a na Chopku juhu. Lyžovačka sa nám, až na pár detailov, páčila. Stredisko je otvorené už dva týždne, avšak prvá väčšia snehová nádielka napadla až tesne pred víkendom.

Víkendová reportáž z Jasnej a Chopku–juhu

Prvá reportáž tohtoročnej zimy zo slovenského najväčšieho strediska. Víkend sme strávili v Nízkych Tatrách, v Jasnej a na Chopku juhu. Lyžovačka sa nám, až na pár detailov, páčila. Stredisko je otvorené už dva týždne, avšak prvá väčšia snehová nádielka napadla až tesne pred víkendom.

Chopok juh – na niektoré miesta nafúkalo cez meter snehu

V sobotu ráno som sa vybral pozriet co pani zima narobila s Kopcom. Od Tálov s každým výškovým metrom pribúdalo snehu a od Trangošky boli pri ceste mantinely, aké som tam nevidel celú minulú zimu.

Nadšene som si poobliekal goráče, pobavene sa pozeral na maďarských lyžníkov, ktorí nerozumeli prečo nemôžu platiť kartou a pripravený vytiahol nové šušťavé bankovky z pudilára a vymenil ich za ročný lístok.

Jazdilo sa iba v spodnej časti strediska

Matvejisko bol už na kopci, tak som nelenil a sadol na lanovečku. Z rana fúkalo v nárazoch niečo cez 20 metrov za sekundu, tak lanovka často stála, ale prískokmi to na Kosodrevinu šlo. Dopellmayer kvôli vetru neťahal, z čoho nemal nikto veľkú radosť, ale tak to býva, keď zima práši cukor po holinách.

[nggallery id=162]

Po niekoľkých jazdách sme začali spolu jazdiť v lesíkoch okolo zjazdovky na Srdiečko. Fajné vankúše sme striedali s lešili sa z prašanu do polovice lýtok. Niečo sme pojazdili, stratili kľúče od auta a hybaj sa zohriať na Kosodrevinu.

Po obedíku sme vychutnali púder na starom Obzore. Nakoniec nasledoval výšľap na Kamennú chatu. Dosť sme sa vytrápili –  zabárali sme sa po členky, ale väčšinu času to bolo po kolená a sem-tam aj trošku viac. Na pásoch okolo nás fičali ľudia ako okolo zle zaparkovaných škodoviek a zmizli v šere. Po 2,5-hodinovom ťapkaní sme prišli na Kamienku…

Prednú muldu v lete upravili a vyrovnali

Ráno sa mliečko za oknom postupne menilo a sem tam bolo modré nebo, vidno až do doliny. Po raňajkách sme si počkali na ďalšie okno a hopli do púdru.

V prednej mulde bolo krásne nafúkané do polovice lýtok, niekedy aj viac. Veľkými oblúkmi sme sa podpísali do muldy a zvrtli to na Trojku do Krupovej. Predná Mulda bola úžasná, dosť jej prospeli letné úpravy – napriek tomu, že nie je veľa snehu sme nechytili žiadne kamene.

Sobotné vytrápenie a vytrepanie sa malo zmysel. Trojka bola vyratrakovaná a na nej 10-15 nového snehu. Už jazdil aj vlek z Krupovej a tak sme sa točili v lesíkoch z Kosodreviny do Krupovej. V lesíku sme namerali 130 cm nového snehu. Proste brrrrrrrr brekekkeeeeeee.

Na dojazdoch ešte trošíčka chýbal sneh, ale každý rád odpustí dáky šrám na sklznici , ak sa v hornej polovici lesa jazdí po kolená v prachu.

Chopok sever s dobrými tvrdými zjazdovkami a prašanom vedľa svahov

Snehu bolo viac ako sme čakali, i keď na to, že je december, stále málo. Zaparkovať sa nám podarilo až po dlhšom čase a čakaní. Ťahali obe sedačky na Záhradkach, Luková a Biela Púť.

Niektorí z nás využili akciové skipasy z Plus 7dní, ostatní sme si kúpili celodenné lístky za 22 eur. Výhodou lístkov bolo, že ak ich vrátime do dvoch hodín, vrátia nám deväť a ak do štyroch, tak päť eur.

V rade na skipasy strávil človek aj 30 minút.

Počas zábavy v Happyende vykradli bungalov

Pri čakaní na lístky sme stretli kamarátov, ktorým na Záhradkách zo soboty na nedeľu vykradli bungalov v hoteli Ski, v čase keď sa zabávali v Happy ende.

[nggallery id=163]

Na Lukovej fúkalo a zjazdovky boli jemne zľadovatelé. Lyžiarov tu bolo relatívne veľa. Radšej sme jazdili mimo upravených terénov, v čerstvo napadnutom prašane. Za noc z piatku na sobotu napadlo asi 30 cm a na nedeľu ďalších 15 cm.

Pekne sme si polyžovali a s pocitom spokojnosti a riadne unavení sme išli domov.

Andrea Plávková, Ondrej Petergáč

1/1
#jasna

Redakcia Relax

Zdieľajte na

Nenechajte si ujsť

Freeride

Zimná sezóna 2009-2010 v Snowmagazíne (časť 1.)

Prečítajte si čo sa dialo uplynulú zimu vo svete lyžovania. Herminátor skončil kariéru, Zuzulka mala väčšinu Sveťáku problémy s kolenom, písali s

Lyžovanie

Môžu širšie lyže časom zničiť kolená ?

To je otázka, ktorá sa objavuje odkedy sa širšie lyže po prvýkrát začali objavovať na trhu. K dispozícii zatiaľ nie sú žiadne vedecké dôkazy ani

Tri osoby na bežkách, Lom nad Rimavicou
Aktívny relax

HYBAJ NA BEŽKY do kraja Za horami, za dolami

Športujte, bežkujte a vyhrávajte. Výzva akčnej zimy v Banskobystrickom kraji "HYBAJ NA BEŽKY" je opäť tu. Ideálne bežkárske trate, aktívny šport i

featured

Pred odchodom na lyžovačku nezabudnite…

Pred tým, než prvýkrát vyrazíte na svah, nezabudnite si okrem nabrúsenia hrán a navoskovania skĺznice skontrolovať nastavenie viazania podľa aktuálne

Lyžovanie

Seriál o lyžovaní v Severnej Amerike. Diel 1: Aspen

Dolár je na historickom minime, letecké spoločnosti prežívajú krízu. Zdá sa, že je najlepší termín ísť na lyžovačku do Severnej Ameriky. Každý

Lyžovanie

Vyrobte si vlastné lyže, časť 6 – Čo s jadrom?

Ako sa vyrába a z čoho je zložené jadro lyže sa dočítate nižšie. Vedeli ste, že lyža je pozdĺžne rozrezaná na viacero tenkých kusov, ktoré sú z

Lyžovanie v Zillertali. Foto: Goretex transalpine
Lyžovanie

Zillertal: Dobrý dôvod hľadieť vpred

Ste pripravení na perfektne upravené zjazdovky, rozprávkovo modrú oblohu a úžasnú horskú panorámu? Ak áno, dovolenkový región Fügen-Kaltenbach v Zi

Lyžovanie

Black Diamond predal POC za 65 miliónov dolárov

Black Diamond predal, po troch rokoch od jej nadobudnutia, firmu POC za 65 miliónov dolárov. V júli 2012 ju pritom získal do portfólia za skoro 44,9 mili

asides

4.12. 2009

Superkombináciu v Beaver Creeku vyhral Janka, 4.12. 2009, idnes.cz Babušiak skončil v superkombinácii na 33. mieste, 4.12. 2009, denniksport.sk

Lyžovanie

Lyžiarske stredisko Sportberg Goldeck – korutánsky „stuhleck“

Staršie a menšie lyžiarske stredisko Goldeck v korutánskych Alpách prešlo v posledných dvoch sezónach výraznou modernizáciou. Na svoje si tu prídu za

Sledujte nás na instagrame

Zavrieť reklamu