Ako prežiť lavínu

Ako prežiť lavínu. Foto: Shutterstock

Príroda má vlastné pravidlá, nesnažme sa ich meniť, ale spoznať a rešpektovať. Ona prežije aj bez nás, my bez nej nie.

Počasie sa s nami niekedy pekne zahráva. Zima nám niekedy nadelí veľa snehu, inokedy málo. Pri tej poriadnej zime si však treba dávať pozor na lavínové nebezpečenstvo, ktoré môže hroziť zo dňa na deň.

Žiaden turista či lyžiar by nemal podceniť znalosti o tom, ako sa správať v teréne, kde hrozí lavínové nebezpečenstvo, či ako sa zachovať v prípade pádu lavíny. Prevencia a vedomosti znamenajú bezpečnosť.

Lavíny sú prírodným živlom, ktorý je hrozbou nielen pre ľudí, ale aj samotnú prírodu. Pred niekoľkými rokmi spadla storočná lavína v Žiarskej doline, ktorá zmenila divý les na mesačnú krajinu a žiarsku dolinu zmenila naveky.

S prírodou nie sú žarty. Preto skôr, ako vyrazíte do zasnežených hôr, vám prinášame stručnú príručku prežitia.

Prečo a kedy

K odtrhnutiu a pádu lavíny dôjde vtedy, ak je napätie na určitom mieste väčšie ako pevnosť snehovej pokrývky, a keď sa prekoná odpor trenia snehovej vrstvy o jej podklad.

Príčinou uvoľnenia lavíny môže byť zvýšenie napätia (napadnutie nového snehu, zaťaženie človekom, zverou, výbuchom) alebo zníženie pevnosti snehovej pokrývky (napr. silné oteplenie alebo dážď).

3 faktory nebezpečenstva

Predtým ako sa vyberiete na hory, treba mať na pamäti 3 hlavné faktory lavínového nebezpečenstva:

  • zloženie snehovej pokrývky (nový sneh, celková výška snehovej pokrývky, vlhkosť snehu, veľkosť snehových kryštálov),
  • meteorologické faktory (vietor, teplota vzduchu, dážď, slnečné žiarenie),
  • topografické faktory (orientácia svahu, sklon svahu, tvar terénu, povrch terénu).
Pred výjazdom na hory si zistite podmienky a lavínové nebezpečenstvo. Foto: Shutterstock
Pred výjazdom na hory si zistite podmienky a lavínové nebezpečenstvo. Foto: Shutterstock

Hurá, napadlo

Možno ste romantickou dušou, ktorá zbožňuje sneženie. Pred štartom na hory sa však radšej riaďte rozumom. Ten vraví, že čím je sneženie intenzívnejšie, tým je lavínové nebezpečenstvo akútnejšie.

Pozor na oteplenie

Skialpový výlet za slnečného počasia má svoje čaro. No prudké a výrazné oteplenie až na bod topenia má za následok veľké zníženie pevnosti snehu (riziko vzniku lavín). Naopak, ak teplota poklesne, pevnosť snehu sa zvýši.

Radšej poriadne premrznúť, ako sa nechať zomlieť lavínou.

Bezpečné športovanie

Samota má svoje čaro, ale na hory treba ísť radšej s partiou. Pri výstupe priebežne sledujeme okolie, kvalitu, pevnosť a stav snehovej pokrývky, a ak má svah sklon nad 30°, dodržujeme rozstupy aspoň 10 m.

Všeobecne platí, že výstup po tvrdom snehu (na mačkách), skalnom hrebeni, tráve alebo okrajom žľabu popri stene je bezpečnejší, ako šliapanie stredom žľabu alebo robenie dlhých serpentín. Pri zjazde sledujeme našich kolegov a dodržujeme rozostupy aspoň 30 m.

Samota má svoje čaro, ale na hory treba ísť radšej s partiou. Foto: Shutterstock
Samota má svoje čaro, ale na hory treba ísť radšej s partiou. Foto: Shutterstock

Dva zlozvyky, ktoré nás  môžu stáť život

Musíme však dávať pozor ešte na dva turistami obľúbené zlozvyky. Ide o bedrový pás na batohoch a pútka na lyžiarskych paliciach. Bedrový a prsný popruh máme vždy rozopnutý aj pri výstupe. Toto samozrejme neplatí pre ABS batohy.

Pútka na paličkách nepoužijeme ani pri výstupe, ani zostupe. Prečo? V prípade zasiahnutia lavínou nás batoh a paličky môžu obmedzovať v pohybe alebo nás úplne paralyzujú (nemôžeme si chrániť tvár ani si vytvoriť snehovú bublinu na dýchanie alebo sa proste brániť).

Pred zjazdom je vždy lepšie sa obliecť, aj keď je slnečno. Je rozdiel spadnúť v krátkych rukávoch alebo v bunde. Logicky, aj v prípade zasypania lavínou, čím menej oblečenia (chýbajúce rukavice, čiapka, bunda), tým väčšie riziko podchladenia.

V prípade zasiahnutia lavínou nás batoh a paličky môžu obmedzovať v pohybe alebo nás úplne paralyzujú. Foto: Shutterstock
V prípade zasiahnutia lavínou nás batoh a paličky môžu obmedzovať v pohybe alebo nás úplne paralyzujú. Foto: Shutterstock

Ak sme svedkami lavíny

Ihneď informujeme Horskú záchrannú službu, najlepšie na tiesňovej linke HZS 18 300.


Dispečerovi podáme všetky informácie o tom, kde sa nachádzame (pohorie, dolina, vrchol, nadmorská výška…), čo sme videli, aké je počasie, sila a smer vetra, koľko osôb sme videli, koľko zasypaných osôb má/nemá zapnutý lavínový prístroj (u cudzích ľudí to nevieme), koľko osôb bolo/nebolo strhnutých lavínou a podobne.

Ak však nemáme signál, tak v prvom rade prezrieme oblasť lavíny a hľadáme, či trčia zo snehu nejaké časti výstroja (batohy, lyže, oblečenie) alebo časti tela.

Vieme, že sme pri lavíne jediní. Kým príde vrtuľník alebo záchranári, potrvá to nejaký čas, preto pristúpime k záchrane zasypaných, až kým neprídu záchranári. Avšak stále sledujeme okolie, pretože môžu padať aj ďalšie lavíny.

Vždy platí pravidlo, že myslíme najskôr na našu bezpečnosť. Ak nás je viac, môžeme niekoho zo skupiny poslať po pomoc.

Čo robiť pri uvoľnení lavíny

V prvom rade sa snažíme dostať rýchlou a priamou jazdou z lavíny (utiecť jej). Ak sa ocitneme v lavíne, snažíme sa lyže držať v jej prúde, aktívne bojujeme, snažíme sa ostať na povrchu, sledujeme kosodrevinu, stromy, skaly, ktorých by sme sa mohli chytiť.

Pred zastavením lavíny si chránime tvár tzv. boxerským postojom a rukami si vytvárame čo najviac priestoru, aby sme si vytvorili čo najväčšiu vzduchovú bublinu.

Keď sa lavína zastaví, skúsime sa pohnúť, svojpomocne sa vyhrabať, šetríme sily a  kyslík, kričíme, len ak nad nami jasne počujeme hlasy priateľov alebo záchranárov.

Pri lavíne ihneď informujeme Horskú záchrannú službu. Foto: Shutterstock
Pri lavíne ihneď informujeme Horskú záchrannú službu. Foto: Shutterstock

Tip redakcie

Každý rok sa na Slovensku koná lavínový kurz alebo kemp, kde sa za pár dní dozviete skutočne veľa. Vzdelávacie prednášky a dobrodružné akcie v teréne pomáhajú každému freeskierovi alebo milovníkovi hôr osvojiť si návyky, ako sa správať v prírode tak, aby sme neohrozili seba  ani iných.

Všetko je na webe

Kniha ABS Lavín, autor Ing. Milan Lizuch, lavínový špecialista, profesionálny pracovník HZS. Nájdete v nej naozaj všetko, čo sa týka lavín, veľa rád a zistení, ktoré vychádzajú z praxe.

  • www.laviny.sk  – všetky potrebné informácie o lavínach, lavínovej situácii,  rady a tipy
  • www.hzs.sk  – Horská záchranná služba
  • www.hory.sk  – užitočné informácie pre všetkých, ktorí sa chystajú na hory
  • www.shmu.sk  – Slovenský hydrometeorologický ústav

Peter Paľa, záchranár
Horská záchranná služba
Oblastné stredisko Západné Tatry (Roháče)
Sídlo: Zverovka (Zuberec)
Hobby: triatlon, hory a šport vždy a všade.


Text: Peter Paľa, Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu