Freeride po taliansky? Marilleva a Folgarida

23. februára 2010

Niekoľko dní pred Vianocami sme zavítali do dvoch stredísk v Taliansku. Názvy Marrileva a Folgarida vám možno nič nehovoria, zato údolie Val di Sole (Slnečné údolie) niečo naznačuje. Neďaleko tiež leží slávnejšia Madonna di Campiglio. Ako sa lyžovalo v spomenutých strediskách spolu s fotogalériou sa už dočítate v nasledujúcom článku.

Niekoľko dní pred Vianocami sme zavítali do dvoch stredísk v Taliansku. Názvy Marrileva a Folgarida vám možno nič nehovoria, zato údolie Val di Sole (Slnečné údolie) niečo naznačuje. Neďaleko tiež leží slávnejšia Madonna di Campiglio. Ako sa lyžovalo v spomenutých strediskách spolu s fotogalériou sa už dočítate v nasledujúcom článku.

Do Marillevy sa dostanete po diaľnici Bratislava, Viedeň, Linz, Salzburg, Innsbruck, za Bolzanom odbočíte z diaľnice smerom doprava do údolia. Cesta trvá približne 7,5 hodiny a cez Innsbruck je tak asi o hodinku kratšia, ako cez Graz. Vybrali sme sa v sobotu veľmi skoro ráno, o druhej sme došli do strediska a ešte sme mali čas porozhliadnuť sa po okolí.

Ubytovanie ala Červený trpaslík

Videli ste už niekedy kultový seriál britskej BBC o vesmírnej lodi Červený trpaslík? Ak nie, choďte sa pozrieť do Marillevy. Stredisko celým svojim výzorom pripomína túto vesmírnu loď. A tiež tu nikoho, podobne ako na lodi, nestretnete (teda večer; po siedmej hodine je komplet stredisko aj s krčmičkami zatvorené).

Architektúra strediska sa od sedemdesiatych rokov nezmenila. V 1400 metrovej výške nenájdete dedinku, alebo útulné mestečko, ale iba apartmánové betónové komplexy postavené na stĺpoch, ktoré im dodávajú lietajúci výzor (ak vás omrzela typická rakúska architektúra, choďte sa pozrieť sem)

Mapa tratí v strediskách Marilleva a Folgarida

Lyžovanie a freeride

V dobe nášho pobytu sme zažili ozaj všetko. Teploty stúpli od arktickej zimy (vyrážali sme z BA pri mínus 30 v Taliansku cez deň) až na plus 5 stupňov. V rámci jedného týždňa zmeska všetkého počasia, na aké sa len dá natrafiť: trištvrte metra prašanu a zavreté lanovky kvôli snehu alebo mokrý sneh a jarná upršaná lyžovačka.

Prvé dni sme hľadali prašan kade-tade. Keďže už viac ako týždeň nesnežilo, bol iba na exponovaných miestach. Najviac si tu môžete užiť krásne strmé lesíky pretkané skalami. Pozrite sa na niektoré fotky. Na druhý deň začalo snežiť. Taliani boli na také prívaly nepripravení. Napriek tomu, že sme si privstali a na lanovke stepovali ešte pred jej otvorením, lanovky kvôli jednorazovému návalu nešli. Do 11 sa vlekárom podarilo sprevádzkovať niektoré vleky (s komentami typu: „Ak sa Vám to nepáči môžete lopatovať sami“. Vtedy sme im ozaj chceli pomôcť) a my sme si zatiaľ užili rannú taliansku kávičku.

Stredisko Marilleva-Folgarida tvoria dva vrcholy prepojené lanovkami. Vleky z Marillevy sú napojené na Madonnu di Campiglio. Ak chcete jazdiť v Madonne, to si už musíte priplatiť. Na zjazdovkách sa môžu dokonalo vyblázniť aj karveri. Na čiernej s priemerným sklonom 40 stupňov sme si každé ráno dávali tréningové jazdy. Čakala nás dohladúčka upravená, ľudí tu nebolo. Vraj tu tiež organizujú preteky Európskeho pohára. Okrem niektorých čiernych sú v stredisku výborné podmienky na učenie.   

Záver? V stredisku sú výborné podmienky na lyžovanie, ktoré sa nedajú porovnať so žiadnym slovenským strediskom. Ráno vás čakajú upravené trate a málo ľudí. Čo sa nám nepáčilo a najviac bilo do očí boli talianske služby a celkovo ich prístup. Služby ďaleko zaostávajú za slovenskými. Obchody v stredisku sú zavreté, nemáte sa kam ísť najesť, večer si sadnúť, alebo sa zabaviť s kamarátmi. Ak nechcete dochádzať, potom bývate v betónových apartmánových komplexoch, ktoré sa od postavenia v sedemdesiatych rokov nezmenili.

Základné info o stredisku:

  • Vleky – 7 kabíniek, 15 sedačiek, 5 vlekov
  • Zjazdovky – Spolu 53 km (7km ťažkých; 21,3 stredne ťažkých; 24,7 ľahkých)
  • Nadmorská výška – 1270-2180 m.n.m.
  • Sezóna – 4.dec. 2009 – 11. apr.2010
  • Prevádzka – 8:30-16:30
  • Skipas – 34 euro denný; 66 euro dvojdňový; 151 euro päťdňový
  • Webwww.valdisole.net

Foto: Durki

[nggallery id=54]

1/1
Zavrieť reklamu