Ako naučiť lyžovať najmenšie deti – prvé kroky na lyžiach
Viaceré deti čakala pod vianočným stromčekom lyžiarska výbava. Chcete, aby sa deti stali časom vašimi partnermi na lyžiach? Vychovajte si ich!
V nasledujúcom článku nájdete niekoľko rád a správnych tipov, ako naučiť lyžovať deti. Táto časť je určená pre rodičov najmenších detí, teda tých medzi troma až piatimi rokmi.
Kedy začať s lyžovaním?
Nič netreba unáhliť. Prvé oblúky na lyžiach občas zvládnu aj trojroční. Netreba to siliť. Sami vidíte ako vyvinutá je svalová výbava vášho dieťaťa. Pre malé deti je totiž každé zdvihnutie lyže a jej posunutie do požadovaného smeru obrovskou námahou. Je preto najlepšie malým deťom kupovať radšej kratšie a ľahšie lyže, ktoré budú takisto ľahšie ovládať.
Keď deti začínajú lyžovať ako trojročné, o dva roky sú medzi rovesníkmi machri. Začiatočníci päťroční však svojich rovesníkov, čo dva roky lyžujú veľmi rýchlo dobehnú, pokiaľ ich budete viesť k snehu s rozumom a láskou.
Škola hrou
Deti existujú a žijú v odlišnom svete od toho nášho. Nerozumejú slovám, zato majú obrovskú predstavivosť a vizuálnu vnímavosť. Môžete deťom vysvetľovať, rozprávať koľko chcete. Tí najmenší si práve 90 % zapamätajú z ukážky. Pustite sa dolu svahom, pokrčte sa pod palicami, drepnite si namiesto rozprávania o tom, ako na to.
Čomu deti rozumejú najlepšie, je jazyk rozprávok. Váš povianočný slovník inštruktora lyžovania by preto mal obsahovať pojmy, ktoré si deti pamätajú z vianočných rozprávok. Princezná so zlatou hviezdou na čele, či kráľ Kazisvět sa pohybujú aj po kopcoch.
Rozprávajte sa s deťmi jazykom, ktorému budú rozumieť.
Vráťme sa späť k prvým krokom na lyžiach. Tých najmenších najskôr musíte navyknúť na sneh. Samozrejme odmalička je najlepšie byť vonku, sánkovať sa, pobudnúť na horách. Keď si deti obľúbia sneh, k spúšťaniu na lyžiach je to už iba krôčik.
Vidličky, lyžičky, nože a ostatné hry (návyk na lyžiarky)
V lyžiarskom klube sa nám ešte pred vstupom detí na svah osvedčila jedna hra na suchu. Pokiaľ máte viac detí, alebo skupinu, pokojne to môžete skúšať aj v obývačke. Obujte malých čertov do lyžiarok. Účelom hry je návyk na nemotorné topánky, teda lyžiarske topánky.
Vyberte jedno dieťa. Otočí sa chrbtom k ostatným, zakryje si oči a povie: „Vidličky, lyžičky, nože.“ Ostatní sa zatiaľ z určenej vzdialenosti približujú k nemu. Akonáhle dieťa so zavretými očami povie posledné slovo, otočí sa a otvorí oči. V tom okamihu ostatní „zamrznú“. Kto sa bude hýbať ide naspäť na štart. Samozrejme vyhráva ten, kto sa najskôr dokáže priblížiť k vybranému špuntovi. Potom sa deti vymenia a ostatní môžu ísť naspäť na štart…
Na lyžiarky si najlepšie deti navyknú tak, že ich budú mať stále na nohách. Ako však docielite, aby ich to bavilo? Hrajte sa s nimi tiež naháňačku na snehu, pokiaľ máte viac detí, potom na tretieho, alebo zahadzujte palice a deti si ich musia nájsť a priniesť.
Deti v dvoch skupinách si vymenia palice, otočia sa chrbtom k sebe. Na povel ich hodia pred seba. Každé dieťa potom uteká a hľadá svoje paličky, ktoré mu zahodil súper. Ktoré družstvo stojí skôr na svojom mieste vyhráva. Hrať sa môžete už so štyrmi deťmi a verte táto hra funguje vtedy, keď je deťom vonku veľmi zima. Deti sa behom zahrejú.
Chodenie, naháňačka na jednej a aj obidvoch lyžiach na rovine
Skôr, ako deťom obujete obe lyže, dajte im iba jednu. Kolobežku poznajú. Nech sa kĺžu ako na kolobežke. Jednou nohou sa budú odrážať, druhá bude pevne pripnutá na lyžu. Nohy občas vymeňte. Okrem kolobežky môžete na jednej lyži robiť, čo vám napadne a tiež sa spúšťať.
Na dvoch lyžiach to potom pôjde lepšie. Aj tu začínajte najskôr s pomalou chôdzou. Nohy vysoko a pochodujte ako vojaci! Dupte do zeme, deti nech sa snažia zadupať tam všetkých trpaslíkov a zlé bytosti, ktoré zvyknú žiť pod zemou. Naopak dvíhajte nohy krásne vysoko k oblohe. Keď už nerobí deťom chodenie na lyžiach problém naučte ich kĺzať sa. Nech využijú hybnú silu lyží a radujú sa z pocitu, kedy to ide aj samé. Ako na bežkách. Naháňačka, schovávačka, čokoľvek, na čo ste sa hrali cez leto vám môže osviežiť aj pobyt na lyžiach.
Ďalším krokom je prívrat, teda špičky pri sebe. Najskôr na mieste. Jedna noha, potom k nej priložia deti aj tú druhú. Zdvihnúť, otočiť, priložiť. Pre malé trojročné nemotorné deti je to najťažší cvik. Ak ho zvládnu, skúste poskakovať: zaprieť sa o paličky, odraziť z lyží naraz, jemne povyskočiť a vytvoriť pluh. Opakujte, skúšajte.
Začínate s lyžovaním? Na týchto miestach sa to určite naučíte
Zastavenie na povel?
Pokiaľ to deti nezvládnu, na väčší vlek, či zjazdovku ich nepúšťajte. Skúšať to môžete tak, že na zem položíte paličku. Dieťa sa na lyžiach spustí smerom rovno. Zastaviť musí čo najbližšie paličke, aby sa jej nedotklo špičkami lyží. Keď to s deťmi zvládnete, môžete pristúpiť k ďalšiemu cviku.
Teória znie: Keď posuniete lyže do prívratu, pluhu, teda špičky pri sebe, päty od seba vnútornými hranami v kontakte so snehom a zatlačíte do kolien, zastavíte. Netlačte kolená do X, ani O. Nerobte neprirodzené pohyby. Najlepšie je učiť sa na svahu od tých lepších lyžiarov. Rozpozná ich v stredisku asi každý.
Dieťa sa pustí rovno dolu smerom k vám. Na váš povel musí v momente zastaviť. Oproti predchádzajúcemu cviku ide o podstatne ťažšiu úlohu. Dieťa totiž dopredu nevie, kedy zastaví a musí sa prispôsobiť podmienkam, rýchlosti a podobne.
Poznáte Oravu? Po tomto kvíze ju budete chcieť navštíviť
Ako už bolo povedané vyššie, s deťmi musíte hovoriť ich jazykom. Vymyslite si teda na zastavenie rozprávkové povely postavičiek, alebo čokoľvek iného, čomu rozumejú vaše deti.
Lanový vlek? Nie je nič jednoduchšie
Deti ho zvládnu sami a najlepšie bez vašej asistencie. Akonáhle sa naučili zastavovať, môžete ich čakávať na spodku svahu, prípadne ich štartovať na začiatku. Lanové vleky bývajú postavené na plytkom svahu, takže deťom nič vážne nehrozí.
Výhodou býva, že popri lanových vlekoch stojí zväčša škôlka s rozprávkovými postavičkami, či minimálne terénnymi nerovnosťami a podobne. Deti sa tu naučia väčšej stabilite na lyžiach a pritom ich to baví. V slalome zvládnu pomalé pluhové oblúčiky väčšinou aj sami. Nechajte ich blázniť sa spolu s ostatnými deťmi samé. Na malom vleku a svahu si neublížia. Na väčší ich zoberiete opäť vy.
Text: Lyžiarsky klub Lokomotíva
Foto: Shutterstock