Aké lyže si kúpiť
Výber tých správnych lyží sa s nástupom všakovakých technológií stáva mätúcim. Majú tieto moderné tvary a vymoženosti skutočne význam aj pre rekreačného lyžiara alebo sa z roka na rok množia iba preto, aby sa pohli stojaté vody trhu a zákazník mal pocit, že skutočne potrebuje niečo špeciálne, nové a hlavne drahé?
Sladké časy pred nástupom carvingu, keď sme na otázku predajcu v športových potrebách: „Želáte si lyže?“ odpovedali slovom áno a údajom o našej výške, sú nenávratne preč.
Dnes konzultujeme pojmy ako rocker, cembre, šírka a tvar lyže, tvrdosť zjazdovky a svoju zdatnosť. Ako sa v tom má rekreačný lyžiar zorientovať a nedať sa nachytať predajcom?
Nič nehovoriace katalógové popisy nových modelov lyží typu – dobrého lyžiara podržia a začiatočníkom odpustia – nás múdrejšími nerobia. Neostáva teda nič iné, len si dať pri výbere poradiť od znalca.
Ako nepodľahnúť jesennej depresii
Veriť sebe alebo predajcovi?
V súčasnosti sa vyslovene zlé lyže nevyrábajú, rizikom ostáva zlý výber modelu, ktorý vám nebude vyhovovať.
Určite poznáte známu otázku kráľa z českej rozprávky: „Našli moji rádcové? Našli?“
Rovnako ako v príbehoch, tak aj v živote sa každý z nás môže stretnúť s falošnou, prípadne klamlivou „radou“ človeka, ktorého o pomoc s výberom lyží požiadame. Či už ide o predajcu, ktorý buď nemá dobrý deň, alebo sa jednoducho v biznise pohybuje dva týždne aj s cestou a predá vám, ani sám nevie presne čo, pod zásterkou naučených marketingových fráz, alebo o kamaráta, ktorý na nás jednoducho nemá čas a odbije nás radou o kúpe prvého modelu, na ktorý si spomenie.
Neúprosný svet extrémne širokej ponuky športových produktov otvoril svoje brány aj lyžiarom a nenáročný laik ostáva pred nimi bezradne stáť. Zostáva posledná možnosť. Preniknúť do základného rozdelenia lyží, tajomstiev ich tvarov a rozmerov či schopnosti od pohľadu predvídať, ako sa budú správať v teréne, sám a spoľahnúť sa v predajni na samostatne nadobudnuté vedomosti.
Nech sa páči, prinášame vám príručku pre laika, ktorá vám pomôže porozumieť reči predávajúcich bez potreby nazerať do slovníka lyžiarskych pojmov.
Lyžiarske stredisko: Ski centrum Kálnica
Najskloňovanejší pojem sezóny
Nie náhodou začneme tým najskloňovanejším slovom za posledných pár sezón – rocker. Ak vám pred desiatimi rokmi stačilo chápať, čo je carving a čo znamená rádius lyže, dnes si v kolektíve partie kamarátov debatujúcich o lyžiach ani neškrtnete, ak si neosvojíte pojem „rocker“ a jeho význam.
Trend zdvihnutých špičiek a pätiek lyží je totiž na vrchole. Allmountain rocker, full rocker, powder rocker, camrock, reverse cabmer a mnoho podobných sú pojmy, o ktorých sa lepšie rozpráva s názornými ukážkami lyže ako píše.
Všetko sa začalo v časoch, keď aj v prašane vysokých hôr jazdilo pár chalanov na dlhých úzkych lyžiach, aké máte ešte možno niekde v garáži. Vtedy sa pre lepší vztlak v hlbokom sypkom snehu začala formovať prvá freeridová
lyža po pokusoch pána menom Shane McConkey jazdiť po snehu na vodných lyžiach.
Lyže sa rozšírili a ich konce prehli smerom nahor. Vznikol pojem rocker a na istý čas ostal doménou sveta lyžovania vo voľnom teréne. Tieto časy sú už dávno preč a rocker sa ako mladá kukučka v cudzom hniezde udomácnil aj na zjazdovkách a v segmente lyží určených na každý povrch.
Vzhľadom na to, že výhodou rockeru je lepšia ovládateľnosť a prejazdnosť rozbitým terénom, si poviete, že to teda na zjazdovke netreba. Pamätajte však na to, že o druhej popoludní už niektoré svahy vyzerajú ako oranisko a o tvrdom hladkom povrchu, na ktorom si užijete rýchlu jazdu na dlhých obráčkach, nemôže byť ani reči.
Pre stredne rýchle a pomalé jazdenie preto nie je rocker až taký nevyužiteľný. Bežný lyžiar určite ocení jeho prítomnosť, pretože zvyšuje lyžiam univerzálnosť, pri dlhšej lyži tlmí vibrácie a uľahčuje pozdĺžne balansovanie, čo znižuje celodennú únavu.
Ako vyzerá a čo spôsobuje
Rocker a camber sú pojmy, ktoré udávajú bočný profil lyže. Po pôvode slova rocker zrejme nikto nepátral, pretože je nejasný, no camber znamená „komora“ či „klenutie“.
Podľa nášho nákresu si teda môžete predstaviť, ako profil lyže s použitím oboch profilov vyzerá. Camber je komora medzi stredom lyže a podložkou. Rocker je zdvih/ohyb lyže na jej koncoch smerom nahor.
Klenutie lyže, niekedy označované ako predpätie, spôsobuje, že lyže bez prítomnosti lyžiara neležia na povrchu celou svojou dĺžkou. Jazdné vlastnosti teda závisia od toho, v ktorom bode alebo v akej dĺžke sú lyže pod zaťažením lyžiara a prenosom jeho sily.
Lyže s rockerom majú začiatok a koniec klenutia bližšie k sebe/k stredu lyže ako tradičné lyže tipu camber a ich kratšia kontaktná plocha prináša väčší vztlak a vyššiu točivosť.
Ak je však táto technológia použitá „rozumne“, dostávame sa k pojmom ako Adaptive Camber či Allmountain rocker, ktoré v podstate znamenajú kombináciu rockeru a camberu a ocenia ju najmä lyžiari hľadajúci univerzálnu lyžu vhodnú na zjazdovku aj mimo nej.
Vyrazte na bežky a spoznajte lepšie Českú republiku
Dlhá, široká, bystrozraká – lyža dneška
Ak by ste dnešnému tínedžerovi dali do ruky lyže, ktoré ste ako jeho rodič mali na vysokoškolskom lyžiarskom výcviku, asi by si ich pomýlil s bežkami. Aj keď klenot vašej športovej výbavy obdivovali v roku 1995 všetci spolužiaci, faktom ostáva, že vaše pestrofarebné krásky boli veľmi dlhé a veľmi úzke.
Šírka
Ani pri tomto parametri sa vývoj nezastavil a lyže sú z roka na rok širšie. To, čo bolo výsadou freeridingu, sa presne tak ako rocker dostáva aj pod nohy nám, bežným lyžiarom na zjazdovkách. Prečo nie?
Širšia lyža prináša vyššiu stabilitu a univerzálnosť na rôznych povrchoch. V oblúkoch nás tak „nehryzie“ ako úzka slalomka, pretože pri dynamickejšej jazde volíme dlhší oblúk a prehranenie sa tak stáva plynulejším a menej únavným.
Blizzard: Lyžiarska výbava víťazov
Tento jav sa objavil aj vo svetových pretekoch v obrovskom slalome, a to z dôvodu bezpečnosti. Môže nás tento trend spasiť od nebezpečných bláznov na rodinných zjazdovkách, ktorí jazdia takmer nekontrolovateľne rýchlo?
Zrejme áno. Širšia lyža totiž nedovoľuje už spomínané rýchle a agresívne prehranenie. Priemerná šírka stredu univerzálnej allmountain lyže sa dostáva niekde k číslu 85 mm. Výhodu tohto čísla oceníte vtedy, keď na svah zasvieti obedné slnko a na zmäknutom povrchu nestratíte stabilitu.
Hovorí sa však, že univerzálne veci sú dobré pre všetko a zároveň pre nič.
Pri jazdení na zamrznutom technickom snehu by sme preto odporučili voliť užšiu lyžu a do prašanu zase lyžu širšiu.
Dĺžka
Pri výbere dĺžky treba prihliadať na výšku jazdca a spôsob jazdy. Platí pravidlo, že čím je lyža dlhšia, tým je na snehu stabilnejšia, ťažšie sa ovláda, ale lepšie drží vo vyšších rýchlostiach. Čím je lyža kratšia, tým je na snehu menej stabilná, ale o to viac točivá.
Táto problematika je vhodná na samostatný článok, pretože voľba dĺžky ide ruka v ruke s tvrdosťou, schopnosťou lyžiara a predovšetkým škálou výrobcov.
Ak však nepatríte k tým, čo bežia k pokladni s lyžou, ktorá má peknú farbu a super dizajn, tu je základná orientácia v problematike dĺžky. V schematickom znázornení sú lyže prehľadne rozdelené podľa štýlu jazdy, pohlavia jazdca a druhu lyže. Výrobcovia ponúkajú lyže v dĺžkach, ktoré sú od seba vzdialené pekných pár centimetrov.
Preto, ak hľadáte niečo okolo 175 centimetrov, môže sa vám stať, že model, ktorý ste si vybrali, je dostupný v dĺžkach 163, 171 a 180 centimetrov. Vtedy je lepšie sa poobzerať po lyžiach podobného typu, ale od iného výrobcu, ktorý zvolil ponuku daného modelu napríklad v dĺžkach 165, 174 a 183 centimetrov.
Vianočné trhy 2023 sa blížia: Týchto osem miest sa oplatí navštíviť
Bystrozrakosť
Nevyberajte lyže naslepo a pozrite sa pravde do očí. Úprimne si odpovedzte na otázku:
„Mám na to?“ Áno, aj z hľadiska financií, ale predovšetkým z hľadiska svojich schopností. V predajni totiž pútajú pozornosť dlhé široké freeridové lyže s krásnym obrazovým dizajnom, no využijete ich aj vy? Stojí tých 600 eur za to,
aby ste dobre vyzerali v lanovke počas týždňovej lyžiarskej dovolenky s rodinou? Nebudete sa náhodou počas pomalej jazdy zjazdovkou so svojou 9-ročnou dcérou pluhujúcou dole svahom na nich trápiť?
Syndrómom súčasnosti je jednoduchosť a univerzálnosť. Pokiaľ ste lepší lyžiar vyžadujúci komfort a pri návšteve hôr chcete jazdiť bez väčšej námahy a dlhého zvykania si na nové lyže, nie je univerzálnosť úplne na škodu.
Pri tom úprimnom nahliadnutí k sebe samému si skúste predstaviť lyže allmountain v šírke stredu 90 mm, s rozumným rockerom a rannú jazdu po čerstvo upravenom menčestri v rýchlejšom dlhom oblúku rovnako ako pôžitkársku návštevu mimozjazdovkových oblastí.
Bežkujte v Banskobystrickom kraji s výzvou HYBAJ NA BEŽKY
Text: Valéria N.
Foto: Shutterstock
Kresby: Tereza Sadilková