Zimné Rakúsko na tri spôsoby

15. decembra 2021

V Hornom Rakúsku si zimu najlepšie užijete týmito tromi spôsobmi. Prvým je lyžovanie, bežkovanie a prechádzky v rakúskej Šumave, druhým je relax v Soľnej komore v regióne Salzkammergut spojený aj s lyžovačkou a tretím je naozaj poriadna lyžovačka v regióne Pyhrn Priel.

1 Zimná dovolenka pre rodiny s deťmi

Böhmerwald alebo rakúska Šumava je najsevernejšou oblasťou Horného Rakúska. Tam, kde mohutné stromy zahaľuje silná snehová prikrývka, čaká návštevníkov ľahko prístupný svet zjazdoviek vhodných pre rodiny s deťmi a bežecké trasy s perfektne upravenou stopou.

Boehmerwald, Muehlviertel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Lyžiarske stredisko Hochficht zameralo svoje služby v minulých rokoch celkom cielene na rodiny s deťmi. Hneď v dolnej stanici lanovky sa nachádza veľký detský svet, kde si potomkovia môžu užívať snehových radovánok. Vďaka veľkým panoramatickým oknám majú vždy svoje ratolesti na očiach. Moderná a komfortná kabínková lanovka pre 10 osôb, smerujúca na vrchol hory Reichlberg, má medzistanicu priamo pri zóne pre začiatočníkov, vybavenú zastrešeným dopravným pásom pre deti.

Lyžiarske stredisko Hochficht. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Moritz Ablinger

V Böhmerwalde si návštěvníci naviac môžu plnými dúškami vychutnať ako alpský, tak nórsky štýl lyžovania. „Nordisches Zentrum Böhmerwald“ je sieť bežeckých trás, ktorá meria celkom 78 km. Pri športe na čerstvom zimnom vzduchu človeku vyhladne. S tým vám pomôže špecialita regiónu Mühlviertel „Leinölerdäpfel“ (zapečené zemiaky s ľanovým olejom). Ľanový olej má korenistú chuť, vyrába se v Böhmerwalde, v lisovni oleja v meste Haslach a je vedľajším produktom pri výrobe ľanového plátna. Pokiaľ si k Leinölerdäpfel objednáte aj pivnú špecialitu z kláštorného pivovaru Schlägl, zíde se vám na stole jedinečná kombinácia chutí regiónu Mühlviertel.

Lyžiarska oblasť Hochficht v Böhmerwalde:

 • 8 vlekov
 • 20 kilometrov upravených zjazdoviek
 • Dvojdenný skipas pre dospelých (hlavná sezóna): 83,00 €
 • Dvojdenný skipas pre deti (hlavná sezóna): 41,50 €

2 Odpočinok v Soľnej komore

Na juhu, v časti Álp patriacej k Hornému Rakúsku, leží oblasť Soľná komora (Salzkammergut). Tento kraj tvorí ideálna kombinácia hôr a jazier. Rôzne lyžiarske areály sa snúbia s dlhou tradíciou príjemných relaxačných dovoleniek a všadeprítomnou pohostinnosťou.

Wolfgangsee. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Zasneženej zimnej scenérii Soľnej komory vládne Dachstein, najvyššia hora Horného Rakúska. Keby sme sa z tejto výšky mohli pozrieť na zasnežené hory, dediny a zamrznuté jazerá, zbadali by sme ľudí, ako si najrôznejšími spôsobmi užívajú života. Samozrejme pri zimných športoch, napríklad v lyžiarskom areáli Dachstein West, v najväčšom lyžiarskom stredisku Horného Rakúska. Ideálnym východzím bodom pre vstup do tohto sveta zjazdového lyžovania je obec Gosau. Skutoční fajnšmekri z radov lyžiarov sa vydajú na cestu po vyhliadkovej okružnej trase „Panoronda“. Jedná sa o veľkú okružnú jazdu celým lyžiarskym regiónom, na ktorej si môžete plnými dúškami vychutnať majestátnu prítomnosť hory Dachstein. Táto trasa, ktorú tvorí 44 kilometrov upravených zjazdoviek, poskytuje úchvatné panoramatické výhľady a posedenie v malebných horských chatách.

Snowboarding na Kasbergu. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Salih Alagic

Aj lyžiarske oblasti na hore Feuerkogel pri obci Ebensee na brehu jazera Traunsee a na hore Kasberg pri obci Grünau im Almtal ponúkajú omnoho viac než len lyžovanie. Obe strediská nadchnú vďaka svojej komplexnej ponuke zjazdoviek, od najľahších až po stredný stupeň obťažnosti, ktorý ocenia predovšetkým rodiny s deťmi. Vrchol hory Feuerkogel nad jazerom Traunsee leží v nadmorskej výške približne 1 600 metrov a z údolia sa sem dostanete kabínkovou lanovkou. Športovci si tu na zjazdovkách, značených trasách na výlety na snežniciach alebo pri výpravách na bežkách po horských hrebeňoch užijú veľkolepé výhľady na vrcholky okolitých hôr, ale tak ďaleko za ne, až do podhoria Álp.

Tradičné Kaiserschmarrn v Katrinalme. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Keď už sme zmienili Kaiserschmarrn: práve v Soľnej komore zistíte, ako si zimu užívať plnými dúškami. V horskej chate s nadýchaným cisárskym múčnikom alebo pri káve v Bad Ischle s nemenej známou čokoládovou štôlňou „Zaunerstollen“ alebo v reštaurácii s čerstvo ulovenou rybou z jazera. V kúpeľoch Bad Ischl naviac využívajú liečivé a relaxačné účinky solanky už takmer 200 rokov. Po dni strávenom na snehu si určite užijete výlet do termálnych kúpeľov Salzkammergut Therme so saunovým svetom a bazénmi plnými solanky.

Pri jazere Mondsee v regióne Salzkammergut. Foto: Oberosterreich Tourismus, Robert Maybach

Skiareál Dachstein West:

 • 25 vlekov
 • 160 kilometrov upravených zjazdoviek
 • Dvojdenný skipas pre dospelých (hlavná sezóna): 99,40 €
 • Dvojdenný skipas pre deti (hlavná sezóna): 51,70 €

Freesports Arena Dachstein Krippenstein:

 • 7 vlekov
 • 12 kilometrov upravených zjazdoviek
 • 30 kilometrov neupravených trás vo voľnom teréne
 • Dvojdenný skipas pre dospelých (hlavná sezóna): 88,10 €
 • Dvojdenný skipas pre deti (hlavná sezóna): 44,10 €

Lyžiarsky areál Feuerkogel:

 • 9 vlekov
 • 15 kilometrov upravených zjazdoviek
 • Dvojdenný skipas pre dospelých (hlavná sezóna): 82,50 €
 • Dvojdenný skipas pre deti (hlavná sezóna): 38 €

Lyžiarsky areál Kasberg:

 • 12 vlekov
 • 21 kilometrov upravených zjazdoviek
 • Dvojdenný skipas pre dospelých (hlavná sezóna): 87,00 €
 • Dvojdenný skipas pre deti (hlavná sezóna): 43,50 €

3 Zimné prázdniny v nedotknutej prírode

Údolie prázdninového regiónu Pyhrn-Priel je majstrovským dielom prírody. Strmé skalnaté hrebene pohoria Totes Gebirge a zalesnené vrchy národného parku Kalkalpen tvoria jedinečnú prírodnú scenériu.

Pyhrn Priel, Wurzeralm. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Moritz Ablinger

Vyváľajte sa v snehu, svižne prejdite zjazdovku, lyžujte, pokiaľ si úplne „nevybijete baterky“, a potom v niektorej z horských chát načerpajte novú energiu.

Lyžiarske stredisko Hinterstoder je jediným areálom zimných športov v Hornom Rakúsku, v ktorom sa usporadúvajú preteky Svetového pohára v alpskom lyžovaní. Na zjazdovke „Hannes-Trinkl-Weltcupstrecke“ s výberom z niekoľkých trás si môžu ambiciózni amatérski lyžiari vyskúšať 3,5 kilometra dlhú zjazdovku, ktorá má v najprudších úsekoch sklon až 60 %.

Pyhrn Priel, zimná panoráma Hinterstoderu. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Moritz Ablinger

Susedná sesterská lyžiarska oblasť Wurzeralm v obci Spital am Pyhrn samozrejme nesmie zostať v ničom pozadu. Ide o pohodové a útulné lyžiarske stredisko pre rodiny s deťmi. Na zážitkových zjazdovkách láka na vyskúšanie dráha s vlnami a hrčami ako aj rýchlostná pretekárska trať.

Viacdenné skipasy platia pre obe lyžiarske strediská Hinterstoder aj Wurzeralm. Aby mohli lyžiari tento bonus pohodlne využívať, jazdí medzi obomi lyžiarskymi areálmi niekoľkokrát denne bezplatný skibus.

V mieste, kde sa zdvíhajú zalesnené hrebene pohoria Sengsengebirge a Reichraminger Hintergebirge, hraničí rekreačná oblasť Pyhrn-Priel priamo s národným parkom Kalkalpen. Už po celé generácie ľudia využívajú snežnice, aby sa tu mohli pohybovať po zasnežených horách a lesoch.

Lyžiarsky areál Hinterstoder-Höss:

 • 15 vlekov
 • 38,2 kilometrov upravených zjazdoviek

Lyžiarsky areál Wurzeralm:

 • 8 vlekov
 • 22 kilometrov upravených zjazdoviek
 • Dvojdenný skipas pre dospelých (hlavná sezóna): 95,50 €
 • Dvojdenný skipas pre deti (hlavná sezóna): 44,50 €

Viacdenné karty platia ako v skiareáli Hinterstoder, tak v lyžiarskom stredisku Wurzeralm!

Pusťte sa do toho

1 Ako získam zľavy?

Na zimnej dovolenke v Soľnej komore sa vám bude hodiť Salzkammergut Winter Card so zľavami až 25 % na vstupenky do múzeí a kúpeľov, na jazdu na saniach ťahaných koňmi, do požičovní lyžiarskeho vybavenia, na lyžiarske kurzy a na mnoho športových aktivít mimo zjazdovku. Platí od 1. novembra 2021 do 30. apríla 2022 a dá sa ju získať zadarmo vo všetkých cestovných kanceláriách a informačných strediskách Soľnej komory pri pobyte na tri a viac nocí.

2 Kam na dobré pivo?

V regióne Mühlviertel, pahorkatine Horného Rakúska severne od Dunaja, má pivovarníctvo veľmi dlhú tradíciu. Nájdete tu mnoho pivovarov, ktoré varia svoje obľúbené pivné špeciály. Milovníci piva, ktorí plánujú stráviť zimnú dovolenku v rakúskej časti Šumavy, by si preto určite mali naplánovať návštevu kláštorného pivovaru Stiftsbrauerei Schlägl. Tento kláštorný pivovar, ktorý je dnes v Rakúsku jediným svojho druhu, má za sebou viac než 400-ročnú históriu.

www.stiftsbrauerei-schlaegl.at

3 Kde si poriadne odpočiniem?

Solanke, soľou nasýtenému vodnému roztoku z dolov Soľnej komory, sa odpradávna pripisovali liečivé účinky. V termálnych kúpeľoch Salzkammergut-Therme v meste Bad Ischl sa solanka využíva na liečenie a relaxáciu. V bazénoch so solankou s teplotou 34 °C pôsobí soľ v kombinácii s bublinkovými lehátkami a podvodnými masážnymi tryskami skutočne blahodarne. Solanka vo vírivke je vyhriata na 36 stupňov. www.eurothermen.at

Wellness v Hornom Rakúsku. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Robert Maybach

4 Kde nájdem ďalšie informácie?

Kopec informácií o jednotlivých destináciách a lyžiarskych strediskách nájdete na nasledujúcich odkazoch:

Foto: Oberoesterreich Tourismus, Robert Maylach, Moritz Ablinger, David Lugmayr, Salih Alagic

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu