Svindalova rovnica: veľký návrat = veľký glóbus

Ak by sa mala v zjazdovom lyžovaní za práve uplynulú sezónu udeliť špeciálna cena “návrat roka”, mala by rovnakého majiteľa ako veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári.

AARE. Ak by sa mala v zjazdovom lyžovaní za práve uplynulú sezónu udeliť špeciálna cena “návrat roka”, mala by rovnakého majiteľa ako veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári. Dnes 26-ročný Nór Aksel Lund Svindal vlani o takomto čase ešte len začínal s tréningom po hroznom zranení z novembra 2007, ktoré ho stálo prakticky celú jednu sezónu a počas prvých týždňov aj úbytok na hmotnosti 17 kg. V americkom Beaver Creeku si vtedy po páde v tréningu polámal kostičky v tvári a prekrížená lyža mu spôsobila 15 cm hlbokú tržnú ranu v blízkosti konečníka a hrubého čreva. Nasledovali dve operácie a dlhý čas čakania. Keď Svindal vlani v októbri v rakúskom Söldene opätovne naskočil do kolotoča Svetového pohára, nechal sa počuť, že nechce byť len do počtu, ale vynasnaží sa stať opäť reálnou konkurenciou pre svetovú špičku. “Len keď sa budem opäť porovnávať s najlepšími, bude mať pre mňa súťaženie opäť zmysel,” povedal vtedy Svindal.

Silné slová v podaní silného človeka našli počas práve skončenej sezóny 2008/09 svoje reálne naplnenie. Keď sa začiatkom decembra po niečo vyše roku objavil na osudnom mieste – zjazdovke Dravce v Beaver Creeku a triumfoval tam v zjazde aj super G, svet zostal v nemom úžase. “Keď som tam prišiel, v hlave som si premietal, čo sa pred rokom stalo a čo musím urobiť, aby sa to opäť nezopakovalo. Potom prišli tie dve víťazstvá a pre mňa akiste predčasný vrchol sezóny. Opäť som dokázal sám sebe, že viem byť rýchly a dokonca najrýchlejší zo všetkých,“ konštatoval v retrospektíve sezónneho diania Svindal.

Voľné pokračovanie sna o návrate na vrchol prišlo v jeho podaní na svetovom šampionáte vo francúzskom Val d´Isere, kde si vybojoval zlato v superkombinácii a bronz v super G. Neuveriteľné vyvrcholenie zápletky jedného z najväčších športových comebackov ostatných rokov sa udialo pred niekoľkými dňami vo švédskom Aare. Svindal sa tam triumfom v zjazde a druhým miestom v super G mocne prihlásil o slovo v boji o celkový primát. A keď mu jeho najväčší a v závere už len jediný konkurent Benjamin Raich záverečným zaváhaním v slalome doslova daroval veľký glóbus, Nórov famózny návrat bol dokonaný. História si nebude pamätať Raichovho nešťastného “špicara”, ale to, že veľký krištáľový glóbus sa vrátil do vlastníctva pretekára, ktorý sezónu medzi svojimi dvoma celkovými triumfami vo Svetovom pohári preležal v nemocnici, prípade sa venoval rehabilitácii po ťažkom zranení. Svindal v celkovom súčte preskočil Raicha o dva body, čo je najnižší rozdiel v modernej histórii alpského

lyžovania v boji o veľkú krištáľovú guľu. Inak Rakúšan nemá na Nóra šťastie. Aj vo finále sezóny 2006/07 mu v boji o veľký glóbus tesne podľahol, vtedy o 13 bodov. Svindalovi stačilo vtedy v Lenzerheide v záverečnom slalome prísť do cieľa na bodovanom mieste a on to vzal doslova – skončil na poslednej bodovanej – pätnástej priečke.

“Je to taký zvláštny, až nepríjemný pocit vyhrať celkovo o dva body. Bol som ešte len na štarte záverečného slalomu a už mi všetci gratulovali k víťazstvu. Nemusel som preto urobiť absolútne nič. Je mi Benniho ľúto, ale aj takéto momenty zrejme patria k športu,” podotkol s patričným nadhľadom Svindal. Na margo svojho famózneho návratu na zjazdársky vrchol opatrne poznamenal: “Netreba sa až tak čudovať. Nie je to zázrak, ale výsledok tvrdej poctivej práce. A ešte je dôležité, aby ste to, čo máte natrénované, vedeli predať v pretekoch.”

Nástupca fenomenálneho nórskeho zjazdárskeho dua Kjetil Andre Aamodt a Lasse Kjus, ktoré svojho času zbieralo medaily na vrcholných podujatiach ako na bežiacom páse, pochádza z maličkého 31-tisícového mestečka Lörenskog. Tam sa však rodia veľkí športovci ako na požiadanie. Stačí spomenúť rýchlokorčuliara Johana Olava Kossa, bežca na lyžiach Thomasa Alsgaarda, futbalistu Johna Carewa či oštepárku Trine Hattestadovú. Tí všetci majú rovnaké rodisko ako Svindal, ktorý už niekoľko rokov žije v Kjelleri neďaleko metropoly Oslo. Aksel Lund robil svoje prvé lyžiarske kroky pod dohľadom svojej mamy. Tá ho ako 8-ročného predčasne opustila, keď podľahla rakovine. O synov zjazdársky vývoj sa začal starať otec a zrejme sa dobre postaral. Dnes má Svindal na konte 2 veľké a 4 malé krištáľové glóbusy, 5 medailí z majstrovstiev sveta dospelých vrátane troch zlatých a dovedna 12 víťazných pretekov vo Svetovom pohári. A to ho pri pohľade na dnešné vekové rozvrstvenie najlepších zjazdárov čaká prinajmenšom ešte 6 – 7 rokov plnohodnotnej kariéry. Jeden z matadorov súčasného zjazdového lyžovania, 36-ročný Rakúšan Hermann Maier o Svindalovi s obdivom pre ORF povedal: “Vždy som tvrdil, že má na to, aby sa stal mojím veľkým nástupcom. Jeho návrat je vskutku obdivuhodný. Je to výsledok obrovskej vôle a ochoty podriadiť všetko tomu, aby bol opäť najlepší. Podarilo sa mu to a myslím si, že vzhľadom na jeho univerzálnosť nie je u Svindala vylúčený ani zisk štyroch glóbusov v jednej sezóne.”

1/1
Zavrieť reklamu