Seriál o lyžovaní v Severnej Amerike. Diel 3: Rodinne založené stredisko Copper Mountain

Hľadáte stredisko, ktoré je rodinne založené, nie je ďaleko od Denveru a nie je tu veľa ľudí. Okrem toho sa o vaše deti postará asi 500 (prevažne európskych) inštruktorov a vy si zatiaľ môžete v kľude freeridovať? Mali by ste navštíviť Copper Mountain v americkom Colorade.

Hľadáte stredisko, ktoré je rodinne založené, nie je ďaleko od Denveru a nie je tu veľa ľudí. Okrem toho sa o vaše deti postará asi 500 (prevažne európskych) inštruktorov a vy si zatiaľ môžete v kľude freeridovať? Mali by ste navštíviť Copper Mountain v americkom Colorade.

V predchádzajúcich častiach seriálu sme písali o strediskách Arapahoe Basin a Aspen.

Copper Mountain leží neďaleko omnoho známejšieho strediska – Vailu. Vail je však nepomerne drahší. Myslím, že je to jedno z najdrahších stredísk v Severnej Amerike. Copper je iný, akoby domáckejší.

Rodinná atmosféra

Už pri výstavbe strediska sa dôkladne plánovalo. Okrem toho, že mapka tratí je na každej sedačke a môžete cestou nahor študovať, kadiaľ sa spustíte je to koncepcia strediska, ktorá zaujme:

Keď sa pozeráte zdola na stredisko, rozprestiera sa na troch prepojených vrchoch (keď nepočítame freeridovú zónu – Copper bowl na druhej strane a Tucker mountain, kam sa dá ísť iba ratrakom). Na svahu vľavo sú iba čierne zjazdovky, v strede červené pre stredne pokročilých a vpravo modré pre začiatočníkov. Úplne napravo sú skoro rovinaté trate a tiež sa tu nachádza lyžiarska škôlka pre najmenších. Orientácia tu je teda úplne jednoduchá: vľavo sa ťahajú pokročilí lyžiari a napravo zasa začiatočníci.

Copper bowl a Tucker mountain

Okrem spomenutých terénov je v stredisku niekoľko miest, kde si môžete zajazdiť aj freeride. Na zadnej strane popísaných kopcov je údolie – bowl. Tvarom pripomína Lukovú kotlinku na Chopku, skoky sú tu menšie, zato však skoro všetky jazditeľné. Stredom údolia vedú dve staré dvojsedačky a nemusíte ani vôbec šliapať.

Oproti je zasa Tucker mountain. Sem sa dostanete jedine ratrakom, ktorý na vrch pravidelne premáva. Zhora vedú krásne prašanové a najmä strmé zjazdy. Keďže tu sa prašan drží veľkú časť zo sezóny, zájsť sem sa oplatí.

Tri rampy a zopár parkov

Keďže stredisko je pre všetkých, kvalitné zázemie tu má aj freeski scéna. Sú tu dve kvalitné rampy pre profesionálov a v hornej časti strediska malá U-rampa určená pre malé deti. Však aj tie musia niekde trénovať! Rozmanitosť freeski areálov dopĺňajú parky. Od mini-deckého snowparku, pre pokročilých stredného parku tu nájdete veľké skoky, či obrovské až mamutie dropy.

Prečo práve Copper?

Stredisko získalo názov po medi. Začiatkom 19. storočia objavili oblasť v strednom Colorade baníci a tak sa názov ustálil na „medenej hore“.

Skirezort tu vznikol až pomerne neskoro. V roku 1971 prišiel Chuck Lewis do Copperu a povedal svojim priateľom: „Tu založím stredisko“. Kúpil 280 akrov pôdy a začal stavať lyžiarske svahy s vlekmi. Po rokoch sa zo strediska stal jeden z najväčších rezortov v Colorade. Vyrástol na dnešných viac ako 2400 akrov. V roku 1997 ho kúpil celosvetový líder – Intrawest.

Keď sme stredisko navštívili trénovala tu aj Veronika Zuzulová. Žiaľ sa nám ju tu nepodarilo stretnúť. Napriek tomu sme si výborne zajazdili a keď sa naskytne príležitosť, prídeme sem opäť.

Infobox:

Copper Mountain leží 75 míl od Denveru a nachádza sa tu 2 450 akrov lyžovateľného terénu. Sezóna začína 6. novembra a končí 18. apríla. 2010

Nadmorská výška: 2 926 až 3 767 metrov

Vertikálne prevýšenie: 793 metrov

Počet vlekov: spolu 22 (1 šesťsedačka, 4 štvorsedačky; 5 trojsedačiek; 5 dvojsedačiek a 7 vlekov)

Hodinová kapacita vlekov: 32 324

Plocha na lyžovanie: 985 hektárov – jeden z najväčších rezortov v Colorade

Počet tratí: 126 (21% začiatočníci, 25% stredne pokročilí; 18% experti)

Sneženie za rok: 710 centimetrov priemerne

Zasnežovanie: 154 hektárov

Najdlhšia zjazdovka: 5 kilometrov

Bežkovanie: 25 kilometrov v White River National Forest

[nggallery id=15]

1/1
Zavrieť reklamu