Reportáž z Hintertuxu a test lyží Radical 8SL WC

20. októbra 2010

Podobne ako vlani aj túto sezónu budeme pripravovať testy niektorých modelov lyží. Dnes sme testovali lyže Rossignol Radical 8SL WC na ľadovci Hintertux. Testerom bol Miro Moško, ktorý je skúseným odborníkom a zároveň predajcom kvalitným raceových lyží.

Podobne ako vlani aj túto sezónu budeme pripravovať testy niektorých modelov lyží. Dnes sme testovali lyže Rossignol Radical 8SL WC na ľadovci Hintertux. Testerom bol Miro Moško, ktorý je skúseným odborníkom a zároveň predajcom kvalitným raceových lyží.

S príchodom prvých mrazov väčšina sa vyznavačov zjazdového lyžovania v myšlienkach prenáša do obdobia zimných radovánok a sníva o pohybe na zasnežených kopcoch. V mojom prípade je toto snívanie také intenzívne, že v spánku noc čo noc absolvujem nekonečne dlhé zjazdy s nízkymi, ale tiahlymi skokmi na iskriacom a vŕzgajúcom snehu.

Rozhodnutie padlo na Hintertux

Miro Moško

Pohľad na nové modely lyží poskytnuté importérom Rossignolu pre Sloveskú republiku a stabilná predpoveď počasia nad celou Európou rozhodli, že novú sezónu začnem o niečo skôr ako v predchádzajúcich rokoch. Nakoľko začiatkom októbra solídne podmienky na lyžovanie možno nájsť len na alpských ľadovcoch, miestom môjho výjazdu sa stal osvedčený Hintertux v Rakúsku.

Toto stredisko, ktoré poznajú aj naši lyžiari, poskytuje celoročnú prevádzku s výbornými snehovými podmienkami v kombinácii s perfektnou úpravou zjazdoviek. V čase môjho pobytu ich bolo k dispozícii viac ako 45 km. Od včasného rána sa zaplnili prevažne pretekárskymi družstvami z celého sveta.

Priznám sa, že takú kumuláciu pretekárov (detí, juniorov i seniorov) na jednom mieste som ešte nezažil. Vidieť a zažiť atmosféru tohto športu na profesionálnej úrovni je skvelý pocit. Nikto sa nič nehrá a aj osobnosti ako Ivica Kostelič si do nadmorskej výšky 3 300 metrov musia vlastnoručne dopraviť aspoň dva páry lyží a ďalších 15 kg výstroje a potravín. Kombinézy, v ktorých sa trénuje sú na hony vzdialené tomu, čo vidíme v televízii na pretekoch Svetového pohára. Pády, nárazy o bránky dávajú oblečeniu a výstroji vyslovene pracovný charakter.

Akú filozofiu zvoliť pri výrobe pretekárskych lyží?

Ešte zaujímavejšie z môjho pohľadu však bolo sledovať rozloženie síl  jednotlivých výrobcov lyží v profesionálnom športe a odhadnúť, ktoré značky v súčasnosti ovládajú trh. Tu je nutné skonštatovať, že paralelne vedľa seba idú dve filozofie. Na jednej strane značky ako ATOMIC, ROSSIGNOL, VOELKL dlhodobo vyrábajú úplne iné lyže pre pretekárov, ako lyže, čo sa bežne predávajú v obchodoch.
Na druhej strane stoja výrobcovia ako HEAD, ELAN, DYNASTAR, ktorí pre oba segmenty produkujú lyže nielen dizajnovo, ale konštrukčne výrazne podobné, ak nie zhodné.
Malé rozdiely nájdete vo vyhotovení povrchovej fólie lyží a predovšetkým v použitom viazaní. Pri  pretekárskych lyžiach sa nepoužívajú integrované systémy, viazanie s doskou je väčšinou natvrdo priskrutkované s lyžou. Cieľom je zamedziť strate energie a preniesť silu z lyžiarky na hranu lyže

Na sezónu 2010 bude na trhu k dispozícii týchto 54 značiek:
54 značiek lyží na trhu

Rossignol Radical 8SL World cup

Vráťme sa k skutočnému zámeru výjazdu na ľadovec. Chceli sme preveriť jazdné vlastnosti modelu  RADICAL 8SL WODLD CUP, s dĺžkou 165 cm. V nadchádzajúcej sezóne Francúzi výrazne zmenili dizajn lyží, čomu sa nevyhol ani tento model. Myslím, že oranžový motív na bielom podklade je vydarený a určite zaujme aj slovenského zákazníka. Konštrukcia a geometria zostala nezmenená.  Model, i keď názvom „civilná“ slalomka, v mäkšom prevedení, slalomkou v podstate nie  je. Šírka stredu lyže 70 mm radí RADICAL 8S WC skôr medzi crossové až multifunkčné lyže s kratším nominálnym rádiusom.
Testovanie prebehlo 8. a 9.10. 2010 za výborných snehových podmienok na prevažne červených a čiernych zjazdovkách. Aj napriek pomerne vyšším teplotám okolo + 3 st. Celzia boli zjazdovky počas celého dňa tvrdé a upravené, len na niektorých prepojovacích úsekoch bol sneh mäkší a nahrnutý.

Rossignol Radical 8SL World cup

Jazdné vlastnosti?

Cieľovou skupinou zákazníkov sú pokročilí lyžiari obľubujúci krátke slalomové, až stredne dlhé carvingové lyže – perfektne vyrezané oblúky v rozsahu polomeru  8 až 15 m. Agresívna geometria  predovšetkým  v oblasti päty lyže zabezpečuje výbornú dynamiku. Pri zatlačení na prednú časť lyží na začiatku oblúka a následným uvoľnení v záverečnej fáze oblúka dochádza k zrýchleniu a kontrolovateľnému „vykopnutiu“ do ďalšieho oblúka.
Optimálna rýchlosť sa pohybuje v rozsahu 40 až 65 km/hod, horná hranica je limitovaná geometriou, nie konštrukciou lyží. Takže ak patríte medzi tých, ktorí dávajú prednosť perfekcionizmu  pri každom oblúku pred maximálnou rýchlosťou, bude RADICAL 8S WC správnou voľbou.
Lyža má výborný grip na tvrdom podklade, nemusíte ju výrazne tlačiť na hranu, je obratná, ľahko sa ovláda – to sú hlavné devízy tohto modelu. Je vhodný pre ženy i mužov do hmotnosti 100 kg. Ak prekračujete túto hranicu, radšej siahnite po modeli RADICAL 9SL WORLD CUP.  Má rovnakú geometriu, je však tvrdší, s ešte lepším grip.
Pozitívne hodnotím i integrovaný systém viazania AXIUM 120S  TP12. Žiadna vôľa, rýchly  prenos energie na hranu lyže. Jednoduchý a nezávislý presun špičky a päty viazania umožňuje laborovať s ťažiskom a vyladiť lyže  individuálne.

Správna dĺžka?

Pri výške nad 180 cm by som siahol po dĺžke 170 cm. Určite by lyže získali stabilitu, predĺžením rádiusu by sa posunula i hranica maximálnej rýchlosti. Ak sa však chcete na kopci hrať a tešiť z každého oblúka, bude stačiť dĺžka 165 cm. Importér doporučuje cenu na úrovni 599,99 eur, čo je vzhľadom na svoju kategóriu veľmi priaznivé.

Technický popis

  • sendvičová konštrukcia  s dreveným jadrom vystužená  sklolaminátom
  • geometria: 124 -70 -112 mm
  • dĺžky: 155, 160, 165, 170, 175 cm
  • rádius: 11 m  pre dĺžku 165 cm
  • sklznica z vysokomodulárneho grafitu,
  • hrany z legovanej ocele tuningované 0,5/87
  • flexia: 90-110 /odhadnutá/
  • Doporučená dĺžka: -10 až – 20 cm od výšky lyžiara

Viac info na www.lukasport.sk

1/1
Zavrieť reklamu