Kompletný sprievodca bežkovaním: ako začať bežkovať

18. januára 2024
Bežkovanie je šport, ktorý má pomerne stabilný rytmus pohybu a je ideálny na upratanie myšlienok. Foto: Shutterstock

Beh na lyžiach patrí k najzdravším zimným aktivitám. Šetrí vaše kĺby a precvičí celé telo od hlavy až po päty. Ak si chcete navyše upratať aj v hlave, obujte si bežky!

Korčuliarska technika

Väčšina tých, ktorí s bežkovaním nemajú žiadne skúsenosti, má z korčuľovania (zo skatu) až prehnane veľký rešpekt. Tento štýl im totiž často pripadá príliš pretekársky, príliš fyzicky a technicky náročný.

Je pravda, že pri skate budete potrebovať nejaký ten kondičný základ, takže ak ste doteraz vôbec nešportovali, je možné, že vaša fyzička bude mať v začiatkoch problém. Zároveň je pravda, že technika tiež nepríde sama a budete sa jej musieť povenovať. Bolo by teda mylné domnievať sa, že si obujete bežky a hneď si dáte niekoľko kilometrov ako olympionik vo finále biatlonu.

Pri skate bežkovaní budete potrebovať nejaký ten kondičný základ. Foto: Shutterstock
Pri skate bežkovaní budete potrebovať nejaký ten kondičný základ. Foto: Shutterstock.

Na druhej strane, ak sa pár hodín povenujete nácviku správnej techniky, budete sa veľmi rýchlo zlepšovať a ani sa nenazdáte, budete naozaj dávať niekoľkokilometrové výbehy. Možno sa vám to bude zdať prehnané, ale zvládnuť korčuliarsku techniku je jednoduchšie ako nájsť ideálny odraz v klasike.

Ako zvládnuť korčuliarsku techniku?

Na tréningu rovnováhy sa prirodzene kladie dôraz na prenášanie celej hmotnosti tela na každú lyžu, nielen čiastkové naváženie sa na stranu.

Dávajte si pozor, aby ste lyžovali po celej ploche sklznice a aby ste ťažisko prenášali cez panvu. Skúste to najprv bez palíc, nebudete podvádzať opieraním sa ne.

Až ďalším dôležitým prvkom pri korčuľovaní je správne zapojenie práce rúk, ktorými sa odrážame súčasne s odrazom z lyže. Pokiaľ ide o umiestnenie vpichu palíc – tie zapichujeme približne v oblasti vedľa viazania.

Chybou je, ak nechávate ruky zbytočne dlho povolené po odpichu; len čo začnete prenášať hmotnosť na druhú lyžu, netreba s rukami zbytočne čakať.

Podľa profilu trate sa využívajú tri korčuliarske štýly a je dobré hneď trénovať všetky tri.

  • V kopcovitom teréne sa využíva kratší korčuliarsky krok, odrazom z ľavej nohy a vytiahnutím sa a odrazením súčasne za pravou rukou a naopak.
  • Na rovine sa lyžuje systémom „jedna-jedna“, čiže odraz z lyže a súčasne súpaž – na každý odraz lyže odraz z palíc.
  • V miernom zjazde alebo na rýchlej rovine sa využíva systém „dva-jedna“, čiže na každý druhý odraz z lyží odraz z palíc.
2/7
Zavrieť reklamu