Iba 17-ročný Američan stál na najvyšších vrcholoch všetkých kontinentov

Tento iba 17-ročný horolezec a lyžiar zdolal 17. januára najvyššiu horu Antarktídy. Za 365 dní dosiahol vrcholy všetkých siedmych kontinentov. Stal sa najmladším mužom na svete, čo to dokázal.

Tento iba 17-ročný horolezec a lyžiar zdolal 17. januára najvyššiu horu Antarktídy. Za 365 dní dosiahol vrcholy všetkých siedmych kontinentov. Stal sa najmladším mužom na svete, čo to dokázal.

Collinson začal svoju horolezeckú kariéru na vrchole Mount Rainier vo veku štyroch rokov. V januári 2009 sa rozhodol, že do jedného roka zdolá najvyššie kopce na všetkých kontinentoch. Pred zhruba týždňom sa mu to aj podarilo. To nie je všetko, z najvyššieho kopca Antarktídy si to dolu zlyžoval.

Collinson šlape na Everest

Začal Aconcaguou. Nasledoval Everest, Denali, Elbrus, Kilimandžáro, Carstenz a Vinsonov Masív. Jeho denníček vyzeral takto:

  • January  19,2010; Vinson Massif summited!
  • August 20, 2009; Carstenz summited!
  • July 21, 2009; Kilimanjaro summited!
  • July 8, 2009; Elbrus summited!
  • June 26, 2009; Denali summited!
  • May 19, 2009; Everest summited!
  • January 19, 2009; Aconcagua summited!

V tábore pod Everestom

Viete si predstaviť, čo vy ste robili vo veku 17 rokov? Určite Vás však nenapadlo liezť na Everest, na Aconcaguu, alebo sa vypraviť do Antarktídy. Colins na to hovorí: „Celý život som strávil v horách. Zimu aj leto. Môj otec pracoval pre dvadsaťosem rokov ako záchranár v stredisku Snowbird. Na lyžiach som bol už ako 2,5 ročný a od štyroch rokov sa štverám s rodičmi po horách. Takto sme prežili ďalších desať rokov počas ktorých som preliezol asi 200 vrcholov.“

Ani sa netreba veľmi čudovať, že Colinsa napadlo ísť na Everest. Majiteľ strediska Snowbird, Dick Bass, bol prvým človekom na svete, čo preliezol sedem najvyšších vrcholov všetkých kontinentov. „Päť horskáčov zo Snowbirdu stálo na Evereste a iných vrcholoch. Bolo inšpirujúce viedieť ich obrázky a vypočuť si ich príbehy,“ napísal na svojej stránke.

Na najvyššej hore sveta
Viac info o tomto zaujímavom chlapíkovi nájdete na jeho blogu: johnnycollinson.com

1/1
Zavrieť reklamu