Alpské strediská otvárajú cez víkend, niektoré hlásia meter a viac prašanu

6. decembra 2009

Približne dva týždne pred Vianocami začína v celej Európe snežiť. V niektorých strediskách napadlo viac ako meter a pol snehu. Bude sa opakovať scenár z minulého roku, keď boli kvôli mimoriadne intenzívnemu sneženiu a lavínovému nebezpečenstvu zavreté niektoré rakúske a talianske strediská?

Približne dva týždne pred Vianocami začína v celej Európe snežiť. V niektorých strediskách napadlo viac ako meter a pol snehu. Bude sa opakovať scenár z minulého roku, keď boli kvôli mimoriadne intenzívnemu sneženiu a lavínovému nebezpečenstvu zavreté niektoré rakúske a talianske strediská?

Kto sa chystá stráviť niekoľko dní pred Vianocami na lyžiach, nemusí sa báť nedobrých podmienok. Ešte pred niekoľkými dňami sme von chodili v tričkách a s neistotou sa pozerali na jarné počasie okolo nás. Pre lyžiarov to bola nezávideniahodná situácia. Ale podmienky sa zmenili a dnes je už v mnohých strediskách vyhlásené veľké lavínové nebezpečenstvo.

Poďme sa pozrieť ako to vyzerá so snehovou nádielkou v Rakúsku, Taliansku a Švajčiarku, ktoré sú v dosahu lyžiarov zo Slovenska. Koľko snehu spadne na Slovensku a ktoré strediská budú otvárať už v decembri sa dozvieme asi po tomto víkende.

Rakúsko
O podmienkach v Rakúsku v októbri a novembri sme písali niekoľko reportáží už pred mesiacom. Odvtedy sa oteplilo a lyžovalo iba na ľadovcoch. Na Mölltaleri napadlo v posledných dňoch skoro 70 centimetrov nového snehu. V ostatných strediskách 30 centimetrov až pol metra.

Lyžuje sa zatiaľ na ľadovcoch (Sölden, Stubai, Hintertux, Dachstein, Kaprun…). Semmering (Stuhleck) pri Bratislave sa oficiálne mal otvárať minulý týždeň cez víkend. Pri vrcholovej stanici bol poprašok a pravdepodobne sa neotvorí ani tento víkend. Na stránke zatiaľ nemajú žiadne info.

Väčšina stredísk v Rakúsku (mimo ľadovcov) chce prilákať lyžiarov už tento víkend. Otvorené sú Obergurglu-Hochgurglu, Obertauern, Schladming či Lech Zürs a Hochzillertal.

Taliansko
Vlani sme sa boli pozrieť v tomto období v Nassfelde na Rakúsko-talianskych hraniciach. Tento rok smerujeme do Val di Sole, teda slnečného údolia. Slnečné jesenné počasie však ustúpilo mohutnému sneženiu a v Dolomitoch hlásia prívaly snehu. Pravdepodobne už tento víkend, podobne ako v Rakúsku, otvoria väčšinu talianskych stredísk. Ako to tam vyzerá sa dozviete už o niekoľko dní, keď Katka Lehocká pošle reportáž z talianskeho Courmayeru.

Otvorené sú zatiaľ Presena, Bormio, Livigno a tiež Cortina, Kronplatz, Obereggen a Madonna di Campiglio. Pol metra snehu napadlo v Alagen, Monterose a Livigne. Z Livigna si budete môcť u nás prečítať reportáž na budúci týždeň.

Švajčiarsko
V Švajčiarsku napadlo asi najviac snehu v Alpách. Na niektorých miestach to bolo až jeden a pol metra. Vo väčšine švajčiarskych stredísk je meter čerstvého snehu a zrejme práve Švajčiarsko je miesto, kde sa dá najlepšie zajazdiť si v prašane. V oblasti sú niektoré cesty a obce úplne zavalené snehom a ťažšie dostupné. Tiež tu vyhlásili veľké ľavínové nebezpečenstvo.

Jazdí sa teda na ľadovcoch: Saas-Fee, Zermatt, Laax, Engelberg a Les Diablerets, ďalej je to St. Moritz, Davos a ďalších strediskách. Ako to vyzerá vo Verbier sa dozviete z aktuálnej reportáže odtiaľ.

1/1
Zavrieť reklamu