Aktuálna reportáž zo strediska Kaprun – Kitzsteinhorn

4. novembra 2010

V okolí Zell am See a ľadovca Kitzsteinhorn sme na dušičky strávili päť dní. Sezóna sa mala otvoriť až o týždeň a my sme chceli okrem trénovania vidieť, čo sa dá zažiť na „predsezónnom“ ľadovci.

V okolí Zell am See a ľadovca Kitzsteinhorn sme na dušičky strávili päť dní. Sezóna sa mala otvoriť až o týždeň a my sme chceli okrem trénovania vidieť, čo sa dá zažiť na „predsezónnom“ ľadovci.

Podľa predpovedi mali byť snehové podmienky akurátne. Na mieste sme sa presvedčili, že otvorená bola aj spodná časť strediska, čo sľubovalo dosť snehu aj na ľadovci, prípadne v okolitých terénoch. Nakoniec sa však lyžovalo iba v stredisku, freeridové terény boli nedostupné, pod prvým snehom sa až nebezpečne črtali náznaky kameňov.

Ľadovec Kitzsteinhorn je od Slovenska vzdialený približne 500 kilometrov. Robí ho to preto atraktívnou jesennou destináciou na rozližovanie sa pretekárov, aj ostatných lyžiarov. V pondelok tu napríklad trénovalo iba v bránkach približne 35 klubov.

Piatok – striptíz a párty v Alpine centre

Čo sme nečakali bola inverzia. V piatkove ráno bolo celé údolie odiate do nepriepustnej hmly, sem-tam z nej vykuklo slniečko. Prekvapenie čakalo už na strednej stanici kabíniek. Zahalené do hmly bolo iba údolie s jazerom, hore bolo krásne slnečno, zima.

Nečakali sme tiež, že v pracovný deň, v piatok na obed, to bude v stredisku vyzerať ako v privátnom klube. Uprostred centra sa tancovalo na stoloch, kľudne si popustite uzdu fantázii, aj tak budete ďaleko od toho, čo sa v Schirme ozaj dialo. To všetko samozrejme pod taktovkou strediska, ktoré zábavu zaplatilo. Čo tu bude na prelome 6.-7. novembra, na takzvaný „White start“ do sezóny sa naodvažujeme myslieť.

V piatok tiež nepremávala celá ľavá časť strediska, kvôli neustálym preletom vrtuľníka. Nosil materiál na ešte stále nedokončenú vyhliadku, ku ktorej vedie tunel z vrcholovej stanice na Kitzsteinhorne.

Sobota – opäť slnko a veľa snehu

V sobotu už helikoptéra nepremávala a ľuďom sa otvorilo prakticky celé stredisko. Podmienky boli výborné a my sme otestovali, čo sa dalo. Napriek tomu, že na svahoch sa stretávalo veľa ľudí, títo sa postupne roztratili. Na rady sa čakalo maximálne päť minút. Slovami nemeckých lyžiarov, ktorí sem pravidelne chodia od konca septembra: „Každým týždňom, spolu so snehom na ľadovci, pribúdajú ľudia“.

Nedeľa – vlekári zaspali, vleky nepremávajú

Zo soboty na nedeľu sa menil čas. Ľudia si pospali dlhšie. Na ľadovci si to mysleli všetci lyžiari a ako naschvál (na rozdiel od vlekárov) sa na svah ponáhľali. Ešte o pol desiatej nepremávali všetky vleky, o pol jedenástej bola väčšia časť strediska otvorená, ale sedačky z predchádzajúceho dňa stáli. Vlekári este podvečer menili hodiny na svahoch a presúvali čas. Na svahoch sa tvorili nezmyselné rady… Vysvetlenie? Vraj fúkal vietor. Na Stubai a okolitých strediskách áno, na vrchole ľadovca Kitzsteinhorn však po vetre nebolo ani stopy, čo sme videli sami. Druhé, asi pravdepodobnejšie vysvetlenie bolo, že vlekárom pred ostrým zahájením sezóny 6. až 7. novembra nedovolili spustiť všetky vleky, aby mali na štart možnosť ponúknuť bonus. Napriek týmto drobným črepinkám sa lyžovalo parádne.

Pondelok – opäť je otvorené celé stredisko; stojí tu minimálne 35 tratí

Akoby zázrakom sa ľadovec v pondelok otvára už okolo ôsmej zrána. Fúkal pritom nárazový vietor, ktorý je silnejší ako v predchádzajúci deň. Veľmi sme sa potešili a tiež si privstali, lebo nás čakala vyhradená časť kopca na tréningový slalom.

Väčšina ľadovca je cez týždeň vyhradená skiklubom a rôznym oddielom. Napočítali sme ich viac ako 30, medzi nimi snowboardistov, skibobistov a iných. Kto to nevidel, z lanovky ho čakal zaujimavý pohľad na obrovský kopec posiaty červenými a modrými tyčami všetkých rozmerov a vlajok rôznych tvarov. Napriek slovenským dušičkám a nemeckému voľnu sem v pondelok zavítalo minimum ľudí. Svahy boli prázdne (reštaurácie plné) tiež vďaka neutíchajúcemu nárazovému vetru.

Na Kitzsteinhorne prebehne nasledujúci víkend otváranie sezóny s názvom „White start“. Otestovať si budete môcť lyže Atomic, Blizzard, Fischer, Head, Rossignol, topánky Salomon a Völk. V parazóle na svahu bude disco (dúfame, že také ako uplynulý piatok) a ďalšie atrakcie.

Web: White start Kitzsteinhorn

Foto:

[nggallery id=80]

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu