Aktuálna reportáž z Nassfeldu na Rakúsko–Talianskych hraniciach

26. februára 2011

Stredisko Nassfeld na hranici Talianska a Rakúska ponúka to najlepšie, čo si len Slováci dokážu v dostupnej vzdialenosti predstaviť. Spolu 30 vlekov, upravené zjazdovky, dostatok snehu, freeridové možnosti v dosahu lanoviek a primeraný počet ľudí.

Stredisko Nassfeld na hranici Talianska a Rakúska ponúka to najlepšie, čo si len Slováci dokážu v dostupnej vzdialenosti predstaviť. Spolu 30 vlekov, upravené zjazdovky, dostatok snehu, freeridové možnosti v dosahu lanoviek a primeraný počet ľudí.

Uplynulý víkend sme sem preto zavítali. Pôvodný plán bol slovinské stredisko Kanin, kde podľa predpovede napadlo 50 centimetrov snehu a my sme si chceli vyskúšať prašan, ktorý sme už dávno v našich podmienkach nezažili. Po ceste na Graz sme si však trasu jemne upravili a ocitli sa v Nassfelde, kde deň predtým pripadlo až 60 centimetrov nového snehu.

Nassfeld sa nachádza asi 450 kilometrov od Bratislavy, čo zaberie tak štyri hodinky cesty. Treba ísť na Villach, potom odbočiť do Hermagoru, odtiaľ je už cesta k údolnej stanici lanovky – Millennium expresu označená.

Lyžovačka Bratislava – Nassfeld – Bratislava za jeden deň

Áno dá sa to. V stredisku sme strávili presne jeden deň a to od desiatej rána do pol piatej. Táni sa totiž pri nešťastnom páde vykĺbila o koleno sánka a ešte sa aj na troch miestach zlomila. Navštívila nemocnice vo Villachu a Klagenfurte, nakoniec sme to však zbalili a išli ešte v ten deň do Bratislavy. Určite sa do strediska ešte vrátime.

Počas dňa sme ledva stihli prelyžovať všetky svahy. Vybrali sme sa aj do backcountry, pričom sme hľadali severne položené svahy, kde by bol ešte prašan. Najvyšší bod strediska je vo výške 2020 metrov nad morom. Počasie nám neprialo, cez víkend sa totiž oteplilo a  deň mohlo byť okolo 15 stupňov. Pre lepšie info si pozrite nasledujúce video.

[pro-player width=’755′ height=’350′ type=’video’ image=’https://snowmagazin.relaxmagazin.sk/wp-content/uploads/2010/02/nassfeld470.jpg’]http://www.youtube.com/watch?v=LQPlyQ0LN1A[/pro-player]

Svahy a ich orientácia

Stredisko je pomerne rozľahlé a rozprestiera sa na štyroch vrcholoch. Keď sme pri štvorkách – zjazdoviek je tu vyše štyridsať, viaceré z nich dosahujú dĺžku okolo štyroch kilometrov. Toto sú zaujímavé čísla. Väčšina kopcov je orientovaná juhovýchodne, čo má za následok dostatok zimného slniečka a jarná lyžovačka tu môže byť rozhodne skvelá. Na druhej strane nám sa ťažšie hľadal v teple prašan (zas pri pivku okolo štvrtej pri odchode slnenie na terase miestnej reštaurácie padne dobre).

Ďalšou výhodou Nassfeldu je prepojenosť všetkých kopcov a vy sa tak rýchlo dostanete z jednej strany strediska na druhú. Nemusíte traverzovať, jednotlivé vrcholy pospájali zjazdovkami, ktoré vyhovejú aj lepším lyžiarom. Väčšina kopcov je výborná. Fajn sklon aj šírka zjazdovky, akurátna dĺžka, kedy človek po odjazdení nemusí stráviť dlhý čas na lanovke, aby mohol opäť jazdiť.

Denný lístok za 40 eur

Je to o 10 eur viac ako v Jasnej, ale rozhodne to stojí za to. Za kvalitu si priplatíte, ale so slovenskými strediskami sa Nassfeld nedá porovnávať, preto to ani nebudeme skúšať. Reštaurácií je na kopci v stredisku viac ako 20. To je už veľké číslo aj na také stredisko, akým je Nassfeld. Ceny v nich sú klasický rakúsky alpský priemer: Pivo od €2,50, pizza od €7,5, schnitzel od €8.

Zhrnutie: My sme si síce nezalyžovali, ale stredisko ponúka obrovský potenciál možností, relatívne neďaleko Slovenska. Nassfeld krásne vytishol vlani Peťo, keď napísal: „Nassfeld si pamätám ako jedného z favoritov, kam sa budem vracať na dôchodku.“

Info o stredisku:

  • Web: www.nassfeld.at
  • Nadmorská výška:  610m – 2020m
  • Celková dĺžka zjazdoviek: 110km ( 30km modre, 60km cervene, 20km cierne)
  • Počet prepravných zariadení:  30 – 5 kabíniek, 8 sedačiek, 17 vlekov
  • Reštaurácie: viac ako 20 priamo v stredisku na svahu

[nggallery id=41]

1/1
Zavrieť reklamu