Lyžovačka v Alpách. Prečo Rakúsko?

20. decembra 2016
Lyžovačka v Rakúsku. Foto: Shutterstock

„Slovenské Alpy sú v Rakúsku“. Obrovská ponuka lyžovania v nádherných horách s kvalitnými službami je magnetom pre lyžiarov z celého sveta. A my ich máme doslova za rohom. Prečo (opäť) vyraziť do Rakúska?

Lyžovačka v rakúskych Alpách, to je pohodlie, tip-top upravené zjazdovky a príjemná únava z nalyžovaných kilometrov.

Pohodlne sa sem dostaneme, pohodlne zaparkujeme, pohodlne sa vozíme lanovkami, pohodlne lyžujeme, pohodlne jeme a bývame. Super podmienky a dlhú sezónu umožňuje dostatočná nadmorská výška stredísk, ľahko zasnežiteľné terény.


V rade na vlek si v rakúskych Alpách neoddýchneme, a tak nám prídu vhod doplnkové služby na top úrovni ako výborné reštaurácie, plavárne a wellness centrá.

Lyžovačka v rakúskych Alpách, to je pohodlie, tip-top upravené zjazdovky a príjemná únava z nalyžovaných kilometrov. Foto: Shutterstock
Lyžovačka v rakúskych Alpách, to je pohodlie, tip-top upravené zjazdovky a príjemná únava z nalyžovaných kilometrov. Foto: Shutterstock

Odporúčania:

  • Lyžujte mimo hlavnej sezóny – ak môžete, vyrazte za snehom do Rakúska mimo Silvestra, februára a Veľkej noci, keď má celá Európa školské prázdniny. Odmenou za dobré načasovanie vám budú lepšie ceny a väčší výber ubytovania. Jazdenie po nepreplnených zjazdovkách je bezpečnejšie a aj terény mimo zjazdoviek sú  neskôr „pokreslené“.
  • Ubytovanie v okolí – nebojte sa rezervovať ubytovanie pokojne aj 15 km od údolnej stanice lanovky. Bezproblémovo a zdarma zaparkujete priamo pri lanovke, prípadne sa doveziete pohodlne skibusom. Ušetríte niekedy aj polovicu ceny a môžete vyraziť viackrát.
  • Rezervujte si výhodný balík – ktorý obsahuje skipas a ubytovanie, ušetríte tak ďalšie eurá na štrúdľu či varené vínko v jednej z mnohých horských chat. Taktiež si lyžovačku rezervujte v predstihu – v Alpách last minute nečakajte.
  • V januári sa pripravte na poriadnu zimu – extrémy zimného počasia vo väčších nadmorských výškach dokážu spraviť pobyt na lyžiach v ľadovcovom stredisku temer neznesiteľným, môže prísť k uzatvoreniu strediska.

Pre dni s počasím pod psa je v zimných mesiacoch dobré mať v zálohe možnosť lyžovať v okolitých neľadovcových strediskách.

1 Schladming – Dachstein

Lyžujte v stopách zjazdárskej špičky na kopci Planai v dejisku Svetového pohára v alpskom lyžovaní 2013.

Schladming-Dachstein má rôznorodé svahy, ktoré ponúknu perfektné zjazdy a možnosť prelyžovať 4 kopce. Čerešnička na torte je ľadovec Dachstein s garanciou snehu freestyle super parkom, ľadovcovým palácom, visutým mostom a vyhliadkovou terasou. To všetko len necelé 4 hodiny autom z Bratislavy!

Kvalita služieb, infraštruktúra a vybavenosť sa občas zdá ako z iného sveta a každý rok prichádza toto lyžiarske stredisko s inováciami – pre sezónu 2016/17 je novinkou 8-sedačka kúsok od vrcholu Planai.

Horné Rakúsko - Slazkammergut, Dachstein-West. Foto: Shutterstock
Horné Rakúsko – Slazkammergut, Dachstein-West. Foto: Shutterstock

Čo na to Lukáš?

Schladming je jednoducho klasika. Ski opening začiatkom decembra, adventné trhy na námestí a večerná megapárty pri údolnej stanici kopca Planai.

Chodím sem rád kvôli dostupnosti, tip-top upraveným svahom, prechádzke Schladmingom alebo zasneženou krajinou okolo Ramsau pod Dachsteinom. Nikdy si tiež neodpustím výlet na ľadovec – už len cesta hore lanovkou je zážitok sám osebe.

Nadmorská výška strediska 728 – 2 700 m n.m.
Celková dĺžka zjazdoviek 220 km
Cena v apartmáne bez stravy 4 noci so skipasom od 259 €

2 Zell am See-Kaprun

Zell am See-Kaprun v Salzburgerlande je dostupný po pohodlnej ceste, asi 100 km od Salzburgu. Na kopci Kitzsteinhorn nad mestečkom Kaprun s rovnomenným ľadovcom si užijete väčšinou červené široké zjazdovky.

Zell am See. Foto: Shutterstock
Zell am See. Foto: Shutterstock

Kitz však servíruje aj strmé zjazdy a výživné trasy vo voľnom teréne.

V stredisku túto sezónu (2016/17) pribudla moderná 8-sedačka. V jasný slnečný deň sa určite vyvezte na Top of Salzburg vyhliadkovú terasu vo výške 3 029 m n. m. Hore sa dostanete kabínkou, ktorej lanová dráha vedie cez stožiar vysoký 113 metrov.

Kopec Schmittenhohe je stredisko so zjazdovkami všetkých stupňov náročnosti a s množstvom horských chát.

Novinkou sezóny 2016/17 bola možnosť vychutnať si 3,5 km dlhý zjazd do susedného údolia Glemmtal. Späť na Schmitten vás vyvezie multimediálny JukeBoxx, nová 10-osobová hudobná kabínka!

Zell am See-Kaprun. Foto: Shutterstock
Zell am See-Kaprun. Foto: Shutterstock

Čo na to Lukáš?

Na Kaprun sa vyberiem aspoň raz za sezónu, nadmorská výška ľadovca garantuje skvelý prachový sneh.

Zažil som tam však skvelú lyžovačku aj v júni! Ak je hore na ľadovci škaredo alebo jednoducho chcete zmenu, Schmitten je porovnateľne dobrým strediskom, v ktorom si výborne zajazdíte.

Nadmorská výška strediska 750 – 3 029 m n.m.
Celková dĺžka zjazdoviek 138 km
Cena v apartmáne bez stravy 4 noci so skipasom od 239 €

3 Molltalský ľadovec

Jediný korutánsky ľadovec Molltal je iba 500 km od BA, výhodou je však menší počet ľudí a nejestvujúce rady na vleky.

Ľadovcový expres vás z údolia na medzistanicu 1 000 výškových metrov vyvezie za 8 minút. Výhľad zo skleného paláca hornej stanice lanovky na okolité trojtisícovky vrátane Scharecku, na ktorom lyžujete, je neopakovateľný.

Terény na Molltalskom ľadovci patria medzi náročnejšie – dajú stehnám poriadne zabrať.

V prípade, že je počasie hore nanič, oplatí sa jazdiť v najbližšom stredisku Ankogel-Mallnitz. Menšie stredisko s pokojnou vysokohorskou atmosférou je známe výborným snehom.

Výhľad zo skleného paláca hornej stanice lanovky je neopakovateľný. Foto: Shutterstock
Výhľad zo skleného paláca hornej stanice lanovky je neopakovateľný. Foto: Shutterstock

Čo na to Lukáš?

Molltal, to sú cenovo výhodné lyžiarske balíčky a perfektné lyžovanie. Medzi našimi klientmi sa dlhodobo radí medzi najobľúbenejšie strediská.

Nám tu učarovali výborné terény a horský pokoj, ktorý sa tu dá zažiť priamo v stredisku bez akejkoľvek skialpinistickej námahy.

Nadmorská výška strediska 1 200 – 3 122 m n.m.
Celková dĺžka zjazdoviek 30 km
Cena v apartmáne bez stravy 4 noci od 219 €

Lukáš Kotrbanec
Manažér zimného produktu Cestovnej Kancelárie m.s.t.t.
Špecialista na lyžovačky v Alpách, dovolenky na mieru a firemné akcie.


Text: m.s.t.t.
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu