4 cviky na zlepšenie rovnováhy nielen pre snowboardistov

12. januára 2022

S týmito štyrmi jednoduchými cvikmi posilníte svaly stredu tela a tak zlepšíte aj svoj balans.

1 Nová verzia lastovičky

Postavte sa na ľavú nohu a s vystretými rukami sa natiahnite dopredu. Pri predklone prirodzene zdvihnite vyššie pravú nohu. 

Stiahnite sedacie svaly, aby ste spevnili stred tela a pracovali na rovnováhe. Zadržte na 10 sekúnd a uvoľnite. Spravte 10 opakovaní na každej nohe. 

Keď si to budete chcieť sťažiť, pri predklone sa snažte dosiahnuť vystretý chrbát a vystretú nohu vzadu, aby ruky, chrbát a pravá noha boli v jednej línii. Niečo ako lastovička s rukami vpred.

2 Pevný stred 

Kľaknite si a oprite sa rukami o zem. Zdvihnite pravú ruku priamo pred seba a ľavú nohu priamo za seba. 

Váš chrbát by mal byť vystretý a brucho stiahnuté. Zadržte na pár sekúnd a potom vystriedajte strany. Spravte 10 opakovaní na každú stranu. Cvik je dobrý na posilnenie stredu tela a zároveň na zlepšenie balansu. 

3 Cvičte dýchaním

Ďalší cvik vás naučí, ako posilňovať priečny sval brucha, ktorý je kľúčovým stabilizačným svalom. Je to sval, ktorý zapájame pri kašli a sami si ho pocitovo dokážete lokalizovať na obidvoch stranách pupka. 

Aby ste ho aktivovali, hlboko vydýchnite cez našpúlené pery, až kým nemáte čo vydychovať. Mali by ste cítiť, ako sa vám zatína pri každom výdychu. Opakujte desaťkrát.

4 Bočné výpady

Postavte sa na jednu nohu a predstavte si, že ste v strede hodín. Vykonávajte výpady, pričom druhým chodidlom budete striedať pozície hodín od 12 do 6 a potom vymeníte strany na hodiny 7 až 12. Čím ďalej budete nohu dávať, tým to bude náročnejšie na rovnováhu. 

Aby ste si to sťažili, snažte sa nedotýkať pracujúcou nohou zeme po presunutí do východiskovej pozície. Spravte 10 opakovaní. A aby ste to mali ešte ťažšie, vyskúšajte tieto hodinové výpady na balančnej lopte bosa.

Text: Paulína Nováková
Kresby: Tereza Sadilková
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu