Chopok je spojený lanovkou, ktorá môže premávať aj v 120 km vetre
Jediným strediskom, kde sa tohto roku vo väčšom investovalo do zasnežovania a prepravných kapacít na zjazdovkách na Slovensku je v tomto roku Jasná. V Jasnej počas leta postavili dve kabínkové lanovky, jednu pozemnú lanovú dráhu a systém zasnežovania doviedli až pod samotný vrchol Chopku.
Jediným strediskom, kde sa tohto roku vo väčšom investovalo do zasnežovania a prepravných kapacít na zjazdovkách na Slovensku je v tomto roku Jasná. V Jasnej počas leta postavili dve kabínkové lanovky, jednu pozemnú lanovú dráhu a systém zasnežovania doviedli až pod samotný vrchol Chopku.
Funitel je európskym unikátom
Funitel je v skratke lanovka na dvoch ťažných lanách. Dve laná umožňujú prevoz aj v ťažších poveternostných podmienkach. Lanovka na Chopku preváža ľudí aj pri vetre so silou 120 km/h. Zo severu ich príde na vrchol Chopku 2480 za hodinu. Ľudia sa sem dostanú za rekordných 6,5 minúty pričom prekonajú viac ako dva kilometre a prevýšenie 655 metrov. Toľko štatistika.
Ak si chcete obzrieť, ako funguje funitel, nemusíte kráčať až do Jasnej. V bratislavskom Volkswagene totiž prevážajú automobily tým istým spôsobom. Najbližšia obdobná lanovka pre lyžiarov sa nachádza až v rakúskom stredisku Kitzsteinhorn pri Zell am See.
Čo ľudí na vrchole očakáva? Okrem reštaurácie a Kamennej chaty je hrebeň Nízkych Tatier pomerne neútulný. Ľudia lyžujúci na severe sa môžu spustiť po traverze, ktorý má odvádzať menej zdatných lyžiarov z vrcholu. Iná možnosť neexistuje. Alternatívou sú slnečné kopce Chopku juhu – toto sú však „freeridové zóny“, kde sa lyžuje na vlastné nebezpečenstvo a riziko zranenia je väčšie.
Chopok juh má novú 15-miestnu kabínku
Aby bolo spojenie Chopku ešte dokonalejšie, aj z juhu smeruje na vrchol lanovka. Tentoraz nejde o funitel na dvoch lanách, ale kabínu s prepravnou kapacitou 2800 osôb za hodinu. Do jednej kabíny sa zmestí 15 osôb. Údolná stanica je pred horskou chatou Kosodrevina a treba sa sem prepraviť zo Srdiečka jemne zastaranou sedačkou. Kabína z Kosodreviny už poriadne zrýchli, na Chopok to trvá 5 a pol minúty, pričom premáva do rýchlosti vetra 90 km za hodinu.
Na juhu býva bohatá nádielka snehu. Pre istotu ju od leta poistili technickým zasnežovaním. Okrem zasnežovania na juhu pribudla nová poma. Ide o známy „prepojovák“ zo severu, ktorým sa lyžiari doťahovali k meteorologickej stanici. Stredisko ho presunulo na Krupovú, kde zaplnil dosiaľ prázdny, ale adekvátne strmý a široký svah.
Posledná z nových lanoviek – 350 metrový výťah
Presuňme sa opäť na sever – do Jasnej. Postavili tu vláčik zavesený na ťažnom lane. Na koľajniciach bude jazdiť jeden vozeň s kapacitou 50 ľudí. Vláčik bude sekundovať už existujúcej sedačke z Bielej Púte na Priehybu, avšak môže premávať aj za podstatne horších poveternostných podmienok, kedy sedačka zostáva stáť.
Vrcholovou stanicou vláčika je údolná stanica vyššie spomenutého funitelu, ktorý ide až na Chopok. Na dve prestúpenia, bez kontaktu s vetrom a nepriazňou počasia sa ocitnete až na vrchole, pričom prekonáte viac ako kilometrové prevýšenie. Dobre sa oblečte!
Služby, škôlky, zábava
Jasná ako suverénne najväčšie a najvybavenejšie stredisko na Slovensku s ambíciou konkurovať alpským strediskám ponúka aj výborné apreski a ďalšie služby. V Jasnej nájdete desiatku rôznych lyžiarskych škôl a škôlok. Pre deti je k dispozícii Maxiland – detský areál s plochou viac ako 60 árov, animačné programy a podobne.
Za veľkú ponuku a vysokú úroveň služieb sa platí adekvátna cena. Skipass v Jasnej je najdrahší na Slovensku. Celodenný pre dospelého stojí 33 eur.
V Tatralandii vybudovali v lete tropický raj s plochou futbalového ihriska
Otvorenie areálu, ktorého srdcom bude atrakcia v podobe lode z Karibiku plánujú túto zimu. Projekt by mal priniesť kúsok leta z tropických krajín a 30 stupňovú teplotu uprostred zimy.
Tropická hala má podlahovú plochu 46 árov, teda o niečo väčšiu ako futbalové ihrisko. Vnútri by ste mali nájsť desať metrové živé palmy, karibskú kuchyňu, priestory s lehátkami a štyri bazény. Jeden bude šnorchlovací, s podmorským svetom „liptovského Karibiku“ (samozrejme s pestrofarebnými rybičkami a koralmi)