Albrechta prepustili z nemocnice

Daniela Albrechta v stredu prepustili z nemocnice a prvý raz od hrozivého pádu 22. januára v rakúskom Kitzbüheli bol 25-ročný švajčiarsky lyžiar k dispozícii novinárom.

BERN. Daniela Albrechta v stredu prepustili z nemocnice a prvý raz od hrozivého pádu 22. januára v rakúskom Kitzbüheli bol 25-ročný švajčiarsky lyžiar k dispozícii novinárom.

“Rozhodol som sa spraviť všetko pre návrat medzi najlepších,” vyhlásil Albrecht, ale hneď aj dodal, že budúcu sezónu sa ešte určite na súťažných svahoch neobjaví. “Mám rád lyžovanie, je to fajn práca, ale musím myslieť aj na to, v akej som situácii. V prvom rade musím byť stopercentne zdravý,” vysvetlil rekonvalescent, ktorý po ťažkom zranení hlavy a pľúc strávil tri týždne v umelom spánku.

Albrecht mal počas tréningu na obávanej zjazdovke Streif v Kitzbüheli v rýchlosti 140 km/h ťažký pád, ktorého dôsledkom bolo okrem množstva odrenín aj krvácanie do mozgu a pomliaždené pľúca. Špičkový zjazdár sa po troch týždňoch od hospitalizácie prebral 12. februára ešte na klinike v Innsbrucku z umelého spánku a ošetrujúci rakúski lekári uviedli, že nebude mať žiadne trvalé následky. Neskôr ho previezli do Švajčiarska a nasledovali dva mesiace úspešnej rehabilitácie v bernskej nemocnici.

Albrecht si na nehodu vôbec nepamätá, aj keď požiadal priateľku, aby mu pustila záznam jeho jazdy.

“Nič to so mnou neurobilo. Ako keby som sa pozeral na pád iného pretekára. Nič ma k tej scéne neviaže,” popísal svoje dojmy majster sveta v superkombinácii z Aare 2007. Aj preto môže o celej udalosti rozprávať bez traumatizujúcich emócií. Vníma ju jednoducho ako fakt. Viac ho trápia prejavy neurologických problémov. Prirovnal ich k situácii, keď vidí motýľa, vie, o čo ide, ale nedokáže ho pomenovať.

Problémy mu tiež robí udržať pozornosť pri rozhovore v skupine ľudí. Náročná liečba pripravila Albrechta o niekoľko kilogramov a najmä o svalovú hmotu, pri prvej návšteve telocvične bol schopný spraviť jeden podpor ležmo, teraz ich zvládne desať.

“Som teraz ako lyžiar – junior, už sa teším na prvý tréning,” povedal Albrecht. Najbližšie dni strávi s rodinou v alpskej dedine Fiesch. Hriať ho bude aj istota, že sa môže spoľahnúť na podporu svojho hlavného sponzora, ktorý s ním predĺžil zmluvu na ďalšie dva roky. V kolekcii oblečenia, ktorá už od uplynulej sezóny nesie názov Albright, sú aj tričká a šiltovky s nápisom “Nikdy sa nevzdávaj”. Príjmy z ich predaja putujú na konto dvoch nadácií, ktoré sa zaoberajú pomocou pacientom so zranením mozgu. “Viem, že som mal šťastie,” uzavrel Albrecht.

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu