Aktuálna reportáž z Chopku juhu: jasno a nula ľudí

9. januára 2011

Na juh sme prišli iba na víkend. Chceli sme sa pozrieť na aktuálne podmienky. Predpoveď pre celé Slovensko znela: v piatok oteplenie a cez víkend dážď, respektíve prehánky. Preto sa práve Chopok svojou vysokou nadmorskou výškou javil ako dobrá destinácia. Skutočnosť nám ukázala, že vybrať sa sem sa vyplatilo.

Na juh sme prišli iba na víkend. Chceli sme sa pozrieť na aktuálne podmienky. Predpoveď pre celé Slovensko znela: v piatok oteplenie a cez víkend dážď, respektíve prehánky. Preto sa práve Chopok svojou vysokou nadmorskou výškou javil ako dobrá destinácia. Skutočnosť nám ukázala, že vybrať sa sem sa vyplatilo.

Lístky za 19 eur

Prišli sme v sobotu ráno. Autá zastavovali od skorého rána na záchytnom parkovisku pri chate Trangoška. Od parkoviska premáva skibus až ku základni štvorsedačky, takže peši ísť nemusíte. Ak ste ubytovaní na chate Kosodrevina, alebo Kamennej chate, skúste zaparkovať priamo pod betónovou základňou sedačky.

Príjemne nás prekvapila cena lístkov. Od soboty platia zlacnené lístky – 19 euro na deň na Chopok juh. Keď si lístky porovnáte s podobnými strediskami vychádza juh veľmi priaznivo.

Žiadni ľudia a inverzia

Ďalšie prekvapenie nastalo pred vlekmi. Predsa len bola sobota ráno, začiatok víkendu. Očakávali sme radu ľudí. Pred lanovkou však nestál nikto. Dôvody? Možno sa ľudia dostatočne vylyžovali počas Vianoc, možno ich odlákalo počasie. Každopádne okolo chaty Kosodrevina, vo výške 1600-1700 metrov nad morom bola nepreniknuteľná hmla, v ktorej sa lyžovalo veľmi ťažko.

Ostali sme preto na Krupovej (poma nachádzajúca sa poniže štvorsedačky). Je tu výborný svah na učenie sa, zlepšovanie techniky. Tu tiež občas stavajú miestni pretekári bránky. Aj tento svah bol bez ľudí, čiže sa tu dá vyblázniť – pokiaľ máte nervy na krúženie na jednom kopci.

[nggallery id=121]

Predné a zadné Dereše nepremávajú

Nad hladinou 1700 metrov však nastal absolútny raj. V sobotu bola inverzia, všetky doliny od Chopku na juh zahaľovala hmla. (na Liptove zasa bolo krásne jasno, z Chopku sme videli Vysoké Tatry). V nedeľu bolo jasno a svietilo slnko už na celom Chopku.

Snehové podmienky na juhu sú veľmi dobré. Zo snehu síce vytŕča kosodrevina a kamene, ktorým sa jednoducho vyhnete. Pozrite si fotky sami. Keďže pomy na predných a zadných derešoch nepremávali najlepšou alternatívou sa nám zdalo presúvať sa z Kosodreviny Doppelmayerom a potom prepojovacím vlekom až ku meteorologickej stanici a následne sa spúšťať prednými/zadnými Derešmi naspäť. Sneh mäkký, ľudia žiadni…

Žlaby na severe radšej neskúšajte

Keďže o týždeň sa konajú na Chopku freeridové preteky Jasná Adrenalín, zlákala nás aj Luková kotlina. Tu bude celá akcia prebiehať. Už na prvý pohľad vidno, že sneh tu nie je. Oproti februáru-marcu, keď sa v kotline jazdí, je tu teraz – v januári, zhruba o dva metre snehu menej. V nedeľu ráno sme sa spustili od približného štartu preteku. Podmienky, na ktoré sme narazili sme ani vo sne nečakali.

Zhruba 15 metrov po nástupe začína zrkadlo, ľad tvrdý na kameň v asi 40 stupňovom kopci. Tu sme si začali uvedomovať či vôbec máme dobre nastavenú vypínaciu silu viazania. Jediný pád, alebo strata lyže a človek sa v žlaboch nemá ako zastaviť. Zhodnotili sme, že vydať sa do podobného terénu bez cepínu je číre šialenstvo, zožuchli sme sa dolu (lebo hore sa vlastne nedalo) a pomalinky vyšliapali po ľadovej platni Školským žlabom na Chopok. (našťastie predchádzajúci deň poobede počas odmäku sme vyšliapali schodíky lyžiarkami…).

Záver. Z asi 15 dní, ktoré sme stáli na lyžiach počas tejto sezóny bola jednoznačne najlepšia lyžovačka (čo sa týka ľudí, snehových podmienok a počasia) na Chopku juhu. Celkovej pohode dodával na kráse fakt, že na kopci sa vyskytovalo minimum ľudí. Keďže nepremával prepojovací vlek a dvojsedačka na Lukovú zo severu, Chopok sa stal pre ostatných lyžiarov jemne nedostupným.

Žlaby na Chopku – severe sú teraz celkom nebezpečné a asi by ich nemali skúšať ani dobrí lyžiari.

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu