Transport lyží, snowboardov a zimného príslušenstva

15. februára 2023
Northline strešný box

Zimné obdobie zakaždým prináša otázky ohľadom transportu športového príslušenstva. Najčastejšie sa týkajú bezpečnosti a efektivity. Aké máte možnosti?

Keďže lyže, snowboardy a palice častokrát presahujú možnosti batožinových priestorov, je potrebné prevážať ich mimo interiéru vozidla. Zároveň v niektorých krajinách je transport lyží a snowboardov v interiéri vozidla legislatívne zakázaný. Ostré hrany lyží môžu tiež poškodiť interiér a po dobrej lyžovačke sú viazania plné snehu, ktorý sa rýchlo roztopí a zamokrí vozidlo. 

Najdôležitejšia je ale otázka bezpečnosti; v prípade nehody alebo akútneho brzdenia je lyžiarska výstroj potenciálna zbraň.

Priestorovo najjednoduchším riešením je nosič na lyže. Ten sa inštaluje na základné strešné nosiče – priečniky. Nosič na lyže je priestorovo a finančne nenáročná alternatíva. Ide ale o jednoúčelové zariadenie. Vyrába sa v rôznych kapacitných prevedeniach od jedného až po 6 párov lyží. 

Lacnejšie verzie sú zväčša z ocele so štandardnou  tesniacou gumou. Vyššie triedy majú hliníkové telo a v čeľustiach tzv. EPDM gumu. Tá nemení svoju pružnosť vzhľadom na vonkajšiu teplotu, preto aj pri vyšších mrazoch nosič bezproblémovo zatvoríte a lyže sú po celej ploche bezpečne uchytené za každých podmienok. Keďže ide o použitie mimo vozidla v zimnom období, tak je praktické, ak má nosič ešte navyše povrchovú úpravu. Tým sa predĺži jeho životnosť vzhľadom na agresívne pôsobenie posypovej soli na cestách.

Najvyhľadávanejším spoločníkom na cestách za športom je strešný box. Pre niektoré rodiny je nielen najobľúbenejším, ale často aj nevyhnutným partnerom na cestách. Box je multifunkčný, multisezónny a vďaka moderným ergonomickým a aerodynamickým tvarom aj dizajnovým doplnkom k vozidlu.

Ponúka veľké množstvo plnohodnotného batožinového priestoru navyše. V zimno období poslúži na transport lyží, palíc, lyžiarok, prilieb bezpečne nad vozidlom. Chráni tak posádku pred možným rizikom ublíženia a zároveň chráni príslušenstvo od poveternostných vplyvov, mechanického poškodenia od kamienkov z cesty, prípadne posypovej soli. Po lyžovačke sa roztopený sneh ako voda uloží v rebrovaní boxu a ľahko sa utrie handrou.

Northline strešný nosič
Northline strešný nosič

Dizajn a materiály

Prémioví výrobcovia boxov si na tvare a aerodynamike dávajú veľmi záležať.  Pri výbere strešného boxu je potrebné riadiť sa nielen dizajnom, ale mali by sme do úvahy zobrať aj informácie o použitých materiáloch. V prípade prémiových produktov ide o ABS plast s vrstvou polykarbonátu (PMMA), ktorá je nielen UV protektorom, ale pôsobí ako spevňujúci prvok a chráni box pred mechanickým poškodením, nárazom, vibráciami.

Boxy nižšej kvalitatívnej triedy sa vyrábajú z regenerátu, čo je ABS druhej-tretej triedy a ani zďaleka nemá tak vysokú mechanickú odolnosť, a takmer žiadnu UV rezistenciu. To výrazne skracuje životnosť boxu.

Otváranie boxu

Praktickým prvkom strešného boxu je možnosť otvárať ho obojstranne. To je praktické nielen v prípade vyšších vozidiel, ale tiež sa na parkovisku podľa dostupného priestoru viete rozhodnúť, z ktorej strany budete nakladať a vykladať batožinu.

Northline strešný box
Dĺžku boxu vyberáme podľa potreby lyží, a zároveň čo najviac prispôsobujeme propozíciám auta. Foto: Northline.

Výbava boxu

Čo sa týka ďalšej výbavy boxov, praktickým prvkom sú bočné madlá, ktoré uľahčujú otváranie a zatváranie boxu aj v rukaviciach, závesný systém pre ľahké skladovanie mimo sezóny, alebo aj napríklad praktické  svetlo, keďže v zime je už okolo štvrtej takmer tma.

Dĺžka boxu

Všeobecne platí, že dĺžku boxu vyberáme podľa potreby lyží, a zároveň čo najviac prispôsobujeme propozíciám auta, aby sme vedeli otvoriť napríklad zadné kufrové dvere a  box výrazne neprečnieval cez čelné sklo. Jediné legislatívne obmedzenie je, aby box neprečnieval cez pôdorys auta.

Výška boxu

Téma výšky boxu, je čím ďalej, tým viac frekventovaná téma. Majitelia vozidiel SUV, VAN by radi využívali parkovacie domy a podzemné garáže aj s boxom na streche. Preto pri tejto kategórii vozidiel sú mimoriadne vyhľadávané boxy do výšky 35cm, ale s dostatočnom objemom.

Strešné boxy sú výborným spoločníkom aj v letnom období. Do boxu hravo zbalíme aj rôzne športové príslušenstvo ako stany, spacáky, paddleboardy, a rôzne kempingové príslušenstvo.

Viac informácií sa dozviete na www.stresnenosice-boxy.sk a www.northline.sk.


Text a foto: Northline

1/1
Zavrieť reklamu