Zopár postrehov ako si kúpiť freeridové lyže

Plánujete si kúpiť nové prašanovky, alebo freerajdy? Ak ste v tejto oblasti expertom zopakujte si čo ste sa o nich počas dlhých rokov jazdenia naučili. Isto sa však nájde mnoho ľudí, pre ktorých sú novinkou a možno by ich chceli vyskúšať tento rok. Práve tým je určený tento článok. Čítajte ďalej…

V sérii článkov vám chceme poradiť ako si správne kúpiť lyžiarsku výstroj. Dnes to bude niekoľko postrehov o freeridových lyžiach, nabudúce zasa o viazaní, ktoré sa hodí na freeride.

Definícia freeride?

Ťažko povedať či možno freeride opísať slovami. Freeride je spojenie lyžovania, voľnosti, životného štýlu a veľkého dobrodružstva. Dodáva človeku energiu, nové obzory, ktoré sa na zjazdovke nedajú zažiť. Je to lyžovanie vo voľnom teréne, v čistom prašane a tiež lyžovanie po neupravenom svahu mimo zjazdoviek.

Na Slovensku sa jazdí freeride v niektorých veľkých a vysokopoložených strediskách ako napríklad vo Vrátnej na Chleb, Jasnej či Chopku Juhu. Tu sú freeridové možnosti relatívne bezpečné a v dosahu lyžiarskych vlekov. Skutoční extrémisti jazdia všade, kde to ide a často aj tam, kde sa to nedá. Záleží len na schopnostiach jazdca.

Ako si kúpiť správnu freeride výstroj:

Na úvod si treba uvedomiť jedno: freeride nie je určený pre začiatočníkov!

Treba správne ohodnotiť svoje schopnosti a nepreceňovať sa, lebo to môže mať zlé následky. Pri samotnom výbere lyží treba zhodnotiť nasledovné kritéria:

Výška lyží

Výška freeride lyží sa zohladňuje v závislosti od využiteľnosti. Ak chcete lyže využívať iba ako nástroj na zdolávanie hlboko zasnežených svahov, odporúčam lyže kupovať minimálne o 10cm vyššie, v prípade, že chcete lyže využiť aj na upravenej zjazdovke, odporúčam výber maximálne do 10 cm z vašej výšky.

Šírka lyží

(od cca.80 – cca.130mm pod viazaním)
Šírka lyže takisto podmieňuje jej využiteľňosť. Čím širšia lyža, tým viac „pláva“ na povrchu hlbokého snehu, avšak na strane druhej ak chcete využívať lyže na upravenej zjazdovke je lepšie kupovať lyžu „kompromisnejšiu“, t.j. približne do 100 mm pod viazaním.

Niektoré nové technológie freeridových lyží
Technológia Rocker

Rocker umožňuje „plávať“ lyži po povrchu snehovej pokrývky. Pri dizajne rockerovej lyže sú špičky a päty natočené ako pri vodných lyžiach. V tomto prípade špička a päta už nie sú kontaktným bodom, keď lyža leží na rovnom povrchu. Rocker dovoľuje lyži plávať na hladine mäkkšieho snehu bez toho aby sa špička či päta ponorila.

Rozlišujeme rôzne stupne rockeru. Zvyčajne platí čím väčšia je vzdialenosť špičky od snehu, tým je lyža vhodnejšia do prašanu. Rocker má tri špecifické znaky:
Umiestnenie: Časť, v ktorej sa nachádza
Výškav mm: jeho vzdialenosť od snehu
Dĺžka: Dĺžka rockerovej časti v cm.

Rocker sa už nevyužíva iba na lyžiach. Takto nadizajnované sú aj niektoré freeridové snowboardy.

Špeciálny sidecut pri rockeri:

Technológia Hybritech

Hybritech spája pretekárske vlastnosti lyže s výkonom bočných hrán pod pätou a prináša lyžiarovi jazdu s ľahkosťou kvôli svojej cap-ovej kontštrukcii v oblasti špičky a päty.

Hybritech robí lyžu silnou, presnou a výkonnou pod nohou, zabezpečuje jednoduché výjazdy z oblúkov.

Po predstavení základných pravidiel a vlastností, ktoré sa vám môžu hodiť pri kúpe freeridových lyží vám v ďalšom dieli začiatkom budúceho víkendu predstavíme ako na freeridové viazania. V seriáli postupne predstavíme topánky, okuliare, oblečenie, helmy, chránič, ruksaky a iné.

Nezabúdajte však, že freeridové lyžovanie je niekedy nebezpečné a bez chráničov, lopatky, sondy, batoha a peepsu do voľného terénu nechoďte.

1/1
Zavrieť reklamu