Slalom v Záhrebe: Zuzulová vyhrala, Vlhová skončila druhá

Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová triumfovala v utorkovom slalome Svetového pohára v chorvátskom Záhrebe a slávila tak prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. Celkovo to bolo jej piate prvenstvo v prestížnom seriáli, štvrté v klasickom slalome. Skvelý úspech slovenských farieb zvýraznila druhým miestom Petra Vlhová, ktorá tak podčiarkla historické double. Po Flachau 2016 malo slovenské lyžovanie iba druhýkrát v histórii dvojnásobné zastúpenie na pódiu.

Velez-Zuzulová po troch druhých miestach za sebou (Killington, Sestriere, Semmering) dokázala vystúpiť na najvyšší stupienok, predtým naposledy zvíťazila 15. januára 2016 v spomínanom Flachau. Skúsená rutinérka naplno využila vypadnutie najväčšej favoritky a líderky SP Mikaely Shiffrinovej, ktorá doplatila v 1. kole na špicar. Velez-Zuzulová sa tak v priebežnom hodnotení najtočivejšej alpskej disciplíny dotiahla na vedúcu Američanku na rozdiel 10 bodov.

Velez-Zuzulová dosiahla najlepší čas v prvom kole, Vlhová v druhom. Na krajanku stratila v súčte 24 stotín sekundy. Česko-slovenské pódium doplnila tretia Šárka Strachová (+0,52). “Bolo to ťažké, od začiatku až do konca. Som rada, že som tu vyhrala, bolo mojím snom zvíťaziť pred tunajším publikom. Konečne sa mi to podarilo. Je úžasné, že sme dve Slovenky na pódiu, je to o to krajšie, že tretia je Šárka,” povedala v prvej reakcii do televíznych kamier Velez-Zuzulová.

Triumf napriek chorobe

Tridsaťdvaročná Slovenka dokázala triumfovať v prvom slalome nového kalendárneho roka, hoci Medvedí vŕšok nepatrí medzi jej obľúbené svahy a takisto ju trápili zdravotné problémy. Excelovala už v 1. kole, v ktorom so štartovým číslom 1 predviedla dynamickú jazdu bez jedinej výraznej chyby. Výborne zajazdila najmä hornú plochú pasáž s previsom do strednej strmšej, keď na prvom medzičase tromfla aj suverénku Shiffrinovú. Na najdlhšom svahu slalomového kalendára jej v záverečnej zľadovatenej strmine dochádzali sily, dokázala však náskok doniesť až do cieľa a bol z toho najlepší čas. Pred druhou Rakúšankou Bernadette Schildovou mala k dobru 39 stotín, tretie miesto patrilo Strachovej (+0,41). “Bol to boj, v noci som ochorela, naozaj sa cítim zle, ale snažím sa robiť maximum, očakávania sú najvyššie. Prvé kolo postavil mužský tréner, čo bolo vidieť, nebolo to ľahké na nerovnomernom podklade. Mrzí ma, že práve v najťažšom slalome kalendára som musela ochorieť,” uviedla Velez-Zuzulová. V 2. kole pod umelým osvetlením tak štartovala ako posledná, nijako netaktizovala, “odpálila” to hneď od začiatku a na medzičasoch ešte zvýšila svoj náskok na dovtedy vedúcu Vlhovú. Nakoniec doviezla do cieľa náskok 24 stotín po druhej najlepšej jazde v druhom kole. Velez-Zuzulová dosiahla v Záhrebe premiérový triumf, jej dosiaľ najlepším umiestnením pri 10 štartoch na Sljeme bolo tretie miesto z roku 2008. Celkovo vystúpila na pódium už 29-krát.

Skvelá Vlhová

Vlhová po predošlom neúspechu v Semmeringu išla v 1. kole viac na istotu. V polovici trate strácala na Velez-Zuzulovú vyše sedem desatín, vyšla jej však spodná časť, kde viac atakovala bránky. Nakoniec odstup na skúsenejšiu krajanku stlačila na 48 stotín, čo jej vynieslo priebežnú štvrtú pozíciu. “S mojou jazdou nie som spokojná, profil bol náročný, nemohla som sa dostať poriadne do rytmu, podarilo sa mi to až v spodnej časti,” povedala Vlhová. Jej druhá jazda bola oveľa agresívnejšia, s jasným útokom na pódium. Hoci pred ňou obhajkyňa malého glóbusu Frida Hansdotterová zajazdila skvelý čas, Slovenka ju dokázala pokoriť o 59 stotín. Jej výkon neohrozila ani Strachová a ani Schildová, skloniť sa musela iba pred umením skúsenejšej krajanky. Vlhová tak dosiahla piate pódiové umiestnenie v kariére, v priebežnom hodnotení disciplíny poskočila na štvrtú pozíciu.

Koniec rekordnej série Shiffrinovej

Dvadsaťjedenročná Shiffrinová ukončila svoju rekordnú sériu, keď ako prvá žena v histórii vyhrala dvanásť slalomov v rade, v ktorých štartovala. Američanka nedokončila slalom po 31 pretekoch prvýkrát od 29. decembra 2012, keď vypadla v Semmeringu. Zvíťazila vo všetkých siedmich slalomoch SP, ktoré sa konali od jej návratu po zranení, a ak by uspela aj v ôsmom, vyrovnala by rekordné výkony Vreni Schneiderovej (1988/1989) a Janice Kosteličovej (2000/2001). Doplatila však na hrboľatú pasáž. “Bol tam náraz a zrazu som bola mimo. Nikto to, samozrejme, nemá rád, ale iba sa ukázalo, že momentálne nejazdím čisto. Viem, o čo ide, takže sa neobávam,” citoval Shiffrinovú web ORF. “Pravdupovediac, ani som o mojej sérii nevedela, kým o nej nezačali rozprávať všetci naokolo. A teraz sa mi úprimne uľavilo, že o nej už nebude hovoriť nikto. Nelyžujem pre to, aby som robila rekordy. Lyžujem kvôli sebe.”