Petra Vlhová sa stala Majsterkou sveta juniorov

4. februára 2011

Slovenské zjazdové lyžovanie má juniorskú Majsterku sveta. Petra Vlhová získala prvenstvo v obrovskom slalome mladších juniorov do 18 rokov. Šikovná lyžiarka tak na Rossignoloch porazila aj o niekoľko rokov staršie súperky.

Slovenské zjazdové lyžovanie má juniorskú Majsterku sveta. Petra Vlhová získala prvenstvo v obrovskom slalome mladších juniorov do 18 rokov. Šikovná lyžiarka tak na Rossignoloch porazila aj o niekoľko rokov staršie súperky.

Talentovaná 15-ročná reprezentantka si vo švajčiarskej Crans Montane prevzala cenu za prvé miesto – najlepšia mladšia juniorka na svete (do 18 rokov). V celej súťaži, kde štartovali aj o päť rokov staršie súperky, získala 27. miesto.

„Zo 120 štartujúcich na strmej a členitej trati, kde v 1. kole vypadlo 75 pretekárok celkovo na 23. mieste skončila Jana Škvarková, na 27 mieste Petra Vlhová. Petra sa tak stala najlepšou mladšou juniorkou na svete,“ povedal  Kamil Povrazník, športový riaditeľ úseku alpských disciplín. Pred Petrou sa v minulosti postavila na najvyšší stupienok na pódiu Veronika Zuzulová (vtedy ako staršia juniorka).

Petra Vlhová

Majstrovstvá sveta juniorov prebiehali v dňoch 28.1.-6.2. vo švajčiarskom stredisku Crans Montana. Zo Slovenska sa ich zúčastnili štyria najlepší chlapci a štyri dievčatá. Trate sú v nadmorskej výške 15OO-22OO metrov nad morom. Sú veľmi členité s veľkým prevýšením. Úvod majstrovstiev patril tréningu zjazdu a pretekom v obrovskom slalome chlapcov, zjazdu dievčat a slalomu chlapcov.

V prvej disciplíne OS chlapcov zo 165 štartujúcich sa najlepšie umiestnil Andreas Žampa na 52. mieste. Zjazde dievčat na náročnej 3070 m dlhej a veľmi členitej trati skončili naše dievčatá.Kantorová na 34. mieste a Saalová na 37. mieste.

Vlani si ju zobral na mušku Timotej Zuzula

Niekoľko dní strávila Petra minulý rok aj s Veronikou Zuzulovou a jej otcom a trénerom Timotejom Zuzulom. „Venoval sa im spolu tri dni a bol to pre ňu veľký zážitok. Verona je pre ňu vzor, sleduje ju na všetkých pretekoch a chce byť ako ona,“ povedal Petrin otec Igor Vlha pre HN. 14-ročná Petra bola vtedy podľa Zuzulu lepšie pripravená na sezónu, ako bola v tom istom veku Veronika Zuzulová.

Svoj talent potvrdila už vlani, keď vyhrala slalom FIS V Slovinskom meste Skofja Loka v stredisku Stari vrh, ktoré boli nabité konkurenciou. Podobne skórovať sa podarilo Petrovi Jurkovi v roku 1973, Zuzulovej v 99-tom a Jakubovi Ostrihoňovi o tri roky nato. Reprezentačný tréner Rastislav Mažgút vtedy pre sme.sk povedal: „Je to fantastický úspech, nielen martinského, ale aj slovenského lyžovania. Dosiahnuté výsledky sú pre obidve dievčatá odmenou za poctivý tréning a obetavosť. Neodškriepiteľný je aj ich talent, ale bez pomoci a trpezlivosti svojich rodičov by určite takéto výsledky nedosahovali“.