Nekonečné lúky Podpoľania a Novohradu 

13. júna 2023

Za ďalším dobrodružstvom sme sa vybrali do jedného z najtradičnejších slovenských regiónov, priamo pod najvyššiu slovenskú sopku Poľana. To, čo pred svetom ukrýva tento región, nám vzalo dych a prinútilo nás zastaviť sa v čase. 

Leto sa ešte ani poriadne nezačalo a ja už cestujem ako v hlavnej sezóne. Víkend na BikeFeste vystriedal víkend na pretekoch, nasledoval deň na regeneráciu a hor sa za novými dobrodružstvami. Tentoraz to bude znova do neprebádaného regiónu pod najvyššou slovenskou sopkou Poľana, v okolí miest Detva a Lučenec. No schválne, kto z vás tam už bol jazdiť, ak nerátame bikepark Košútka? Ako obvykle, naložím auto takmer na prasknutie, zastavím sa ešte v redakcii po niekoľko vecí, cestou naberiem Maxa a vyrazíme. Zhruba po dva a pol hodine sme v cieli. 

Za prameňom a výhľadmi 

Keďže som sa ako obvykle motal, na štart našej prvej cyklotrasy prichádzame s hodinovým meškaním. Nevadí, dni už sú dlhé a slniečko svieti. Aj keď zrovna nad autom máme jeden čierny mrak, ktorý nás prinúti pribaliť do batôžka bundy. Pre dnešok sme zvolili kratšiu cyklotrasu, ktorá má viesť podľa opisu členitejším terénom.

Začíname však na asfalte pri hoteli Zerrenpach, odkiaľ máme v pláne vyjsť k prameňu rieky Ipeľ a potom zjazdiť naspäť k hotelu. Po úvodnom asfaltovom úseku si treba dať pozor a neminúť odbočku do lesa. Krátky strmák a prichádzame na vrch Čierťaž s nadmorskou výškou 1 102 metrov. Túto výšku by ste tipovali len ťažko, pretože sa nachádzame na obrovskej lúke, z ktorej je nádherný výhľad na okolité lúky a lazy a v pozadí sa týčia Nízke Tatry.

Ako vášnivý lyžiar sa snažím spomenúť si, ktoré kopce som v zime navštívil a čiastočne sa mi to aj darí. Ak by ste mali problém s určovaním správnych kopcov, nezúfajte. Nájdete informačnú tabuľu a tá vás uvedie do problematiky. A ak máte dosť, odložíte bicykel do stojana, sadnete si na lavičku so srdiečkom a vychutnáte si tento výhľad do sýtosti. Naozaj krásne miesto, ale poďme ďalej. Na konci lúky odbočíme doľava a už po niekoľkých desiatkach, možno stovkách metrov sa ocitáme na križovatke, ktorá nám oznamuje, že sme v blízkosti prameňa rieky Ipeľ.

Máme tak ďalšiu príležitosť zísť z bicyklov a trochu si odpočinúť. Prameň je prekrytý menšou strieškou a nájdete tam aj altánok s lavičkami. Príliš sa nezdržíme, doplníme si vodu a už sa tešíme na tú najzábavnejšiu časť dnešnej trasy – na zjazd. Na výber máte z niekoľkých variantov a my sme si zvolili ten podľa mapy najstrmší. Na našu smolu je cesta zo začiatku celkom zapadaná stromami, čo sa po niekoľkých prenášaniach našťastie zmení a už to valíme dole krásnym ihličnatým lesom s množstvom korienkov a menších kameňov.

Nie je to však nič náročné, ide skôr o rýchly zjazd, ale baví nás to. Sme dole, ešte jeden výšľap k autu a nadnes máme hotovo. Pre lepšiu logistiku sa presúvame do okresného mesta Detva, konkrétne do penziónu Pivnica pri studni. Názov je doslovný, ale dá sa sedieť aj na terase a jedlo i pivo nám chutia. 

Podpoľanie a Novohrad
Táto oblasť sa nachádza na juhu stredného Slovenska a patrí k regiónom so svojskou históriou a tradičnou kultúrou. Azda najznámejší slovenský kroj je práve ten detviansky. Typický je aj dialekt, ktorým sa tam rozpráva, dodáva kraju špecifickú atmosféru, rovnako ako množstvo prírodných aj historických pamiatok, ktoré rozhodne stoja za to, aby ste ich objavili.  

Historický región Novohrad 

Ráno sa odvezieme ešte niekoľko kilometrov na štart našej druhej etapy, do Ábelovej. Cez víkend tu však funguje skvelá alternatíva –  cyklobus z Lučenca. Trasu tak nemusíte plánovať ako okruh, ale vrátite sa ňou až do Lučenca. To však, bohužiaľ, nie je náš prípad, keďže je streda. Nevadí, mapu vieme používať a na dnešnej trase by sme mali naraziť na niekoľko pozoruhodných výhľadov a pamiatok. Ale pekne po poriadku.

Z Ábelovej šliapeme po asfalte smerom na obec Budiná. Na prvej väčšej križovatke odbočíme vpravo a po kratšom výšľape narazíme na nevýraznú lúčku. Niekoľko metrov za ňou sa však nachádza menšia jaskyňa Jánošíkova skrýša a kúsok nad ňou je Budinská skala, vyhľadávané miesto horolezcov. Pokračujeme po asfaltke, až kým sa nedostaneme k ďalšej odbočke, ktorá nás spevnenou cestou po lúke dostane na vrchol Jasenie. Odtiaľ sa nám naskytol krásny výhľad na okolitú prírodu a videli sme aj jeden z našich dnešných cieľov – vodnú nádrž Ružiná.

Spustíme sa späť na asfaltovú cestu, z ktorej však zídeme na žltú turistickú značku, keďže si chceme dopriať aj jazdu v teréne. Tou sa dostaneme o čosi nižšie, ako sme pôvodne plánovali. Za chyby sa platí, ale v tomto prípade je daňou krásny výhľad! Ako na dlani vidíme historickú obec Divín s jej dominantami – stredovekým hradom, krásnym opevneným kostolom a Zichyho kaštieľom. Spravíme si ešte menšiu zachádzku k brehu vodnej nádrže Ružiná a vrátime sa späť do centra obce. Sme zhruba v polovici dnešnej trasy a rozhodneme sa doplniť energiu pizzou a kofolou.

Ešte niekoľko pohľadov na pamiatky a vydáme sa ďalej. Pokračujeme opäť po asfalte až pred obec Tuhár. Tam by sme mali nájsť vyhliadku s prístreškom, kde je možnosť dobiť si elektrobicykel. Rozhodneme sa to skontrolovať a veru, neklamali nás. Je tu vyvýšený výhľad s popisom toho, čo môžete vidieť a nachádza sa tam aj skvelá odpočinková sieť. Zvyšok našej dnešnej trasy vedie asfaltovými cestami skrz nekonečné lúky, sem-tam sa objaví nejaký dom.

Je to naozaj ľudoprázdne a predstavujem si to ako raj cestnej cyklistiky, keďže väčšina ciest je nová a vo výbornej kondícii. Snažíme sa výjazd si okoreniť rôznymi lesnými úsekmi, ale míňame odbočku a predlžujeme si trasu o niekoľko kilometrov a strmých výšľapov v divočine. Máme obavy z medveďov, ktorých je tam zrejme neúrekom, ale máme šťastie a k autu v Ábelovej sa vrátime. 

Prečo tam ísť jazdiť? 
Región poskytuje naozaj rôznorodé možnosti na jazdenie. Na svoje si tam prídu všetky typy cyklistov. Ak preferujete cestnú cyklistiku, do sýtosti si užijete krásne a prázdne asfaltové cesty. Ak máte radšej nenáročnú cykloturistiku v lese, núka sa vám nespočetné množstvo cyklotrás, ktoré vedú nekonečnými lúkami, ale aj lazmi typickými pre túto oblasť. No a ak ste adrenalínový nadšenec, určite sa zastavíte v jednom z najlepších slovenských bikeparkov v Košútke. Je to na vás, stačí si len vybrať a vyraziť. 

Bikepark Košútka 

V regióne Podpoľanie nemôžeme nespomenúť Košútku, jeden z najlepších slovenských bikeparkov. Do programu výletu sa nám síce nezmestila, ale ak obľubujete gravity disciplíny a radšej sa z kopca spúšťate, ako sa na neho driapete, potom je Košútka pre vás to pravé. Prednedávnom vydali chalani z bikeparku krásny dokument, ktorý zachytáva ich prácu počas celej sezóny. Ozaj vám ho  odporúčam; zistíte z neho, čo to znamená, spravovať takýto bikepark.

Aktuálne v ňom nájdete až 7 rôznych tratí, na ktorých si zajazdia všetci, od začiatočníkov až po tých najodvážnejších skokanov. Trať Aero Circus ponúka naozaj veľké a rôznorodé skoky, ktoré potešia všetkých freeriderov. O kvalite miestneho bikeparku svedčí aj fakt, že sa tu dvakrát v roku jazdí slovenský pohár v zjazde. Košútku vnímam ako skvelý bikepark a snažím sa doň zavítať minimálne raz za rok. 

Dovidenia 

Musím skonštatovať, že Slovensko je nádherné a pevne verím, že môj názor zdieľate. Cestujem po našej krajine relatívne dosť, ale vždy ma niečím prekvapí. Stále sa učím niečo nové a rovnako tak objavujem ďalšie krásne miesta v našej domovine. Vydajte sa po našich stopách a zažite nekonečné lúky, dych berúce výhľady a poriadne traily na vlastnej koži.  

Kde sa ubytovať? 

O tom vždy rozhodujú vaše individuálne preferencie. Ak obľubujete vyšší štandard, vhodnou voľbou môže byť už spomínaný hotel Zerrenpach. Nájdete tam pekné zázemie a doprajete si aj wellness. Hotel je ideálny východiskový bod, z ktorého je to len niekoľko kilometrov k prameňu Ipľa. Ak hľadáte niečo pre nenáročných a obľubujete kempy, v blízkosti vodnej nádrže Ružiná ich je niekoľko. My sme bývali v Detve v penzióne Pivnica pri studni. Obsluha bola milá a jedlo nám chutilo. 

Kam sa ísť najesť? 

Čo sa týka jedla, väčšina tipov, ktoré sme dostali, nás smerovala do Lučenca. Reštaurácia Biela labuť v Mestskom parku ponúka skvelý gastronomický zážitok a rôzne gurmánske kombinácie. V tesnej blízkosti cyklochodníka narazíte na reštauráciu Čárda pri vodnej nádrži Ľadovo. Dobré pivko si vychutnáte v podniku Tančiareň a pivovar Franz. 

Kam ísť a čo vidieť? 

Mesto Lučenec 

V Lučenci nájdete okrem dobrého jedla aj niekoľko historických pamiatok a zaujímavostí. Milovníci histórie môžu navštíviť Mestské múzeum v historickej radnici a Novohradské múzeum a galériu. Ak si chcete oddýchnuť v prírode, vyberte sa do Mestského parku. V letných mesiacoch sa osviežite na kúpaliskách Miraj resort, alebo na termálnom kúpalisku Novolandia v Rapovciach neďaleko Lučenca.  

Halič 

Neďaleko Lučenca sa nachádza aj obec Halič, známa najmä vďaka svojmu krásnemu zámku, v ktorého bezprostrednej blízkosti sa nachádza zámocký park. Do dnešnej podoby bol zrekonštruovaný v roku 2016 a ponúka tiež ubytovanie, avšak stále viete absolvovať aj historickú prehliadku zámku. 

Neďaleko Lučenca sa nachádza obec Halič, známa najmä vďaka svojmu krásnemu zámku. Foto: Shutterstock.

Divín 

Jedna z obcí, ktoré sme v rámci výletu navštívili a počarovala nám. Jej dominantou je stredoveký hrad na brale. Okrem toho tam nájdete renesančný kaštieľ s opevnením a monumentálny dvojvežový kostol zo 17. storočia. V blízkosti obce sa nachádza vodná nádrž Ružiná, ktorá vynikajúco poslúži v letných mesiacoch. Na jej brehu nájdete detský park Momolandia, takže ak máte ratolesti, nudiť sa rozhodne nebudú. 

Detva 

Je srdcom jedného z najsvojráznejších regiónov Slovenska. Leží na južných svahoch Poľany a pre návštevníkov sú príťažlivé najmä podhorská krajina a bohatstvo tradícií ľudovej kultúry. Členitá krajina v okolí mesta je pozostatkom sopečnej činnosti Poľany (1 458 m n. m.). Pre Podpoľanie je charakteristický rozptýlený spôsob osídlenia. Atraktívny folklór preslávil Detvu doma aj vo svete. Už viac ako štyri desaťročia hostí vyhľadávaný medzinárodný festival Folklórne slávnosti pod Poľanou.  

Hriňová a Hriňovské lazy 

Typickú historickú architektúru a rozptýlený spôsob osídlenia môžete obdivovať v okolí Hriňovej. Stopy hriňovskej histórie dnes najlepšie dokumentuje zachovaná, resp. čiastočne upravená ľudová architektúra. Domy z 19. a začiatku 20. storočia môžeme obdivovať na rôznych miestach rozsiahleho chotára, predovšetkým v osadách Biele Vody a Vrch Slatina. Domy na hriňovských lazoch sa pôvodne stavali z dreva a mali zrubovú konštrukciu. 

Typickú historickú architektúru a rozptýlený spôsob osídlenia môžete obdivovať v okolí Hriňovej. Foto: Shutterstock.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.


Text: Matúš Bušík
Foto: Max Čistý, Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu