Nástrahy, ktoré so sebou prinášajú Vianoce – na čo by ste si mali dať pozor?

Oslava nového roka - priatelia, alkohol, prskavky a pyrotechnika.

Žlčníkový záchvat, rybacia kosť, ktorá uviazla v hrdle, zátka zo šampanského v oku a rizikové vajíčka v šaláte, aj také bývajú najkrajšie sviatky roka. V tomto článku sme pre vás spísali sedem často sa opakujúcich nástrah, na ktoré by ste si mali dať pozor počas najkrajších sviatkov roka.

2. Bolestivý žlčník

Pre posledný týždeň roka je typické, že porušujeme všetky svoje dobré stravovacie návyky a užívame si vyprážané jedlá s prílohami s nadmerným množstvom tuku. Táto kombinácia dokáže, aj keď sa tešíte relatívnemu zdraviu, vyvolať intenzívnu kolikovú (kŕčovitú) alebo tupú bolesť v pravom podrebrí, ktorá často vyžaruje hore k pravej kľúčnej kosti. Áno, je to žlčník.

Bolesť sa zhoršuje pri hlbokom nádychu, predklone alebo tlaku na bolestivé miesto. Niekedy sa objaví aj nevoľnosť, zvracanie, mierne zvýšená teplota s potením aj nadúvanie. Najčastejším pôvodcom týchto problémov je kamienok (alebo viacero kamienkov), ktorý uviazol v žlčových cestách. Záchvat obvykle vyvoláva výdatné mastné a vysmážané jedlo a ťažkosti trvajú dovtedy, kým kamienok neprejde cez žlčovod a prechodné uzavretie (obštrukcia) sa neuvoľní.

Ak kamienok uviazne v žlčových cestách, bolesť pretrváva a zhoršuje sa. Pokiaľ kolika neustúpi a záchvat trvá niekoľko dní, vznikajú nežiaduce komplikácie. V priebehu záchvatu sa odporúča pokoj na lôžku v teple a pôst – žiadne jedlo, žiadne nápoje. Voľnopredajné lieky proti bolesti účinkujú len zriedka, väčšinou sú nevyhnutné silné medikamenty proti bolesti (analgetiká) a uvoľňujúce lieky (spazmolytiká), ktoré naordinuje lekár.

Žlčníkové kamene sú zvyčajne z cholesterolu. Pokiaľ nespôsobujú ťažkosti, nemusíte vôbec vedieť, že ich máte. Riziko výskytu kameňov sa zvyšuje s vekom a počet žien s týmto ochorením vysoko prevyšuje počet mužov. Žlčníkové problémy sú často nepredvídateľné. Určitá prevencia výskytu záchvatov spočíva v úprave zloženia potravy, vylúčení alkoholu alebo drastickej redukcii jeho konzumácie, znížení nadváhy a hladiny cholesterolu.

Ženám sa odporúča vysadiť hormonálnu antikoncepciu. Liečba liekmi je „celoživotná“, preto sa častejšie pristupuje k operatívnemu riešeniu šetrnou cestou (laparoskopicky), prípadne sa kamienky rozdrvia tlakovými vlnami (lipotripsia) na menšie kúsky, ktoré sa neskôr vyplavia z tela.

Ak žlčníkový záchvat trvá dlhšie ako dva dni, je sprevádzaný horúčkou a zažltnutím, je nevyhnutné okamžité vyšetrenie. Hrozia vtedy vážnejšie komplikácie – prasknutie žlčovodu či žlčníka, zápal pečene alebo pankreasu.

2/7
Zavrieť reklamu