Liečivá sila vody v Rakúsku

15. augusta 2021

Rakúsko je ríšou vody. Nachádza sa tam viac ako 700 vodopádov, 25 000 stojatých vodných plôch, nespočetné množstvo malých prameňov i horských riav. Silu vody v tamojšej prírode zažijete takmer na každom kroku.

Ak vodu dobre spoznáte, bude už navždy vaším spoľahlivým priateľom, povedal kňaz Sebastian Kneipp, znalec byliniek a účinkov vody, ktorý využíval ich liečivú silu už pred viac ako 200 rokmi. Jeho poznatky z hydroterapie tvoria základ modernej vodoliečby v rakúskych wellness zariadeniach.

Kneipp a jeho nasledovníci

Keby kňaz Sebastian Kneipp, veľký znalec byliniek a vody z 18. storočia, prišiel dnes z Bavorska do Rakúska, našiel by si asi rýchlo kolegyňu v osobe Johanny Freidlovej z Inštitútu pre ekomedicínu Súkromnej Paracelsovej lekárskej univerzity v Salzburgu, ktorá skúma súvislosti medzi ľudským zdravím a liečivou silou vody. Tým istým – teda vodoliečebnými procedúrami na podporu zdravia – sa zaoberá i hydroterapia Sebastiana Kneippa. S ktorými Kneippovými závermi sa dokáže stotožniť aj Johanna Freidlová ako vedkyňa?

Kňaz Sebastian Kneipp skúmal liečivé účinky vody už v 18. storočí. Foto: ATTIC Film, Manuel Eder

V nemecky hovoriacich krajinách existujú štúdie o Kneippových procedúrach, ktoré potvrdzujú, že pacienti s kardiologickými ochoreniami môžu efektívne využívať hydroterapiu. Vodoliečebné procedúry môžu totiž zlepšovať krvný tlak a posilňovať imunitný systém.

Pri správnom použití je voda najprirodzenejší, najjednoduchší, najdostupnejší i najbezpečnejší liečivý prostriedok, tvrdil vynálezca hydroterapie Sebastian Kneipp.

Vysoká škola účinnej vodoliečby

Voda má zázračné účinky, to vedel nielen pán Kneipp v 18. storočí, ale tiež starí Gréci a Rimania pred tisíckami rokov. Vodu využívali nielen na oddych a uvoľnenie, ale aj ako liečivý prostriedok, o čom svedčí veľa stále zachovaných termálnych kúpeľov a archeologických nálezov na mnohých miestach.

Pre Sebastiana Kneippa bola voda zaujímavá vo všetkých jej podobách: ako ľad či para, ako teplá alebo horúca a najmä studená voda. Pre zaujímavosť uvádzame niekoľko príkladov. Pri všetkých vodoliečebných procedúrach platí: najprv sa poraďte s lekárom, ktoré procedúry sú najvhodnejšie vo vašom konkrétnom prípade!

Segeln am Mattsee Foto: Oesterreich Werbung, Achim Meurer

1 Zábaly a obklady

Studené zábaly na lýtkach odvádzajú z organizmu teplo, teda znižujú horúčku, a vlhké a teplé zábaly ho zas zohrievajú. Sú preto vhodné pri kŕčoch v bruchu alebo ochoreniach dýchacích ciest.

2 Parné kúpele

„Kontrolované potenie“ je všeliek. Zvyšuje odolnosť organizmu proti chorobám, ktoré sú následkom prechladnutia, uvoľňuje svalstvo, posilňuje krvný obeh a dýchanie.

3 Sauna

Je známe, že pravidelný pobyt v saune uvoľňuje telo i myseľ. Saunovanie tiež prispieva k čistej pleti, jej prekrveniu a sviežemu vzhľadu.

Sauna v Travel Charme Fuerstenhaus na jazere Achensee. Foto: Pixacon

4 Striedavé kúpele chodidiel

Pri poruchách spánku pred zaspaním pomáha striedanie chladnej a teplej vody, ráno zas aktivuje krvný obeh.

5 Striedavý kúpeľ tváre

Je vhodný proti bolestiam hlavy, pretože podporuje prekrvenie, tiež vyhladzuje, osviežuje a upokojuje pleť.

6 Striedavá sprcha

To, čo sa deje s organizmom pri striedaní studenej a teplej vody pri sprchovaní, je veľmi jednoduché, no účinné: cievy sa zužujú a rozširujú, čo podporuje imunitný systém a metabolizmus a prospieva srdcu i krvnému obehu. Keď sa cíti dobre naše telo, máme hneď výbornú náladu.

7 Studený kúpeľ horných končatín

Kúpeľ horných končatín v studenej vode oživí vaše zmysly! Táto procedúra je absolútnou jednotkou, keď si chcete podporiť a posilniť krvný obeh.

Striedanie studenej a teplej vody na chodidlách lieči spánok a zlepšuje krvný obeh. Foto: Oesterreich Werbung, Fankhauser

8 Kúpanie v zime

Najextrémnejšia skúška odvahy medzi vodoliečebnými procedúrami: na kúpeľ v ľadovej vode reaguje telo lepším prekrvením a posilnením imunitného systému. Vďaka dávke adrenalínu a endorfínov vás ľadový kúpeľ navyše urobí aj šťastnými!

5 najlepších hotelov s Kneippovými procedúrami pre váš pôžitok

Hotel pri jazere Traunsee v Traunkirchen. Foto: Traunseehotels
  1. Kneippove procedúry v salzburskom Waldhoteli
    hammerschmiede.at
  2. Kneippov revitalizujúci chodník v Söldene
    alpina.riml.com
  3. Stein-Kneipp-Weg pri Traunsee
    dastraunsee.at
  4. Vodoliečebné procedúry pri Wörthersee
    original-mayr.com
  5. Kneippov horský potok v Naturhoteli
    forsthofgut.at
Prírodný hotel Forsthofgut waldSPA. Foto: Naturhotel Forsthofgut

Kúpele v minerálnej vode

Úlohou Johanny Freidlovej je skúmať svet modrej a zelenej farby a jeho účinky na človeka. Ako možno tušíte, modrá symbolizuje vodu a zelená prírodu.

Johanna Freidlová pracuje ako vedkyňa v tíme Hohe-Tauern-Health v Salzbursku a venuje sa pacientom, ktorí absolvujú terapiu inhalovaním aerosólov pri Krimmelských vodopádoch.

Liečivá sila vody sa využíva aj v termálnych kúpeľoch. Oddych, pohoda a sústredenie sa len na vlastné zdravie asi do značnej miery kráčajú ruku v ruke aj s placebo efektom. No čo z toho dokáže potvrdiť veda? „Bolo dokázané, že určité typy vody majú rôzne účinky: sírnatá voda posilňuje imunitný systém, soľný kúpeľ upokojuje a uvoľňuje,“ hovorí Johanna Freidlová.

Sírne pramene posilňujú imunitný systém, soľné kúpele uvoľňujú telo až po končeky prstov na nohách. Spoznajte aj vy účinky vody, ktorá je skutočnou studnicou mladosti.

Termálne kúpele s vlastným prameňom

V Rakúsku sa nachádza celkovo 40 termálnych kúpeľov, kde to klokoce a parí. Ako „termálne“ sa môže označovať iba zariadenie s vlastným prameňom a podzemnou vodou, ktorej teplota dosahuje na povrchu viac ako 20 °C.

Astoria Resorts Wellness Relax Foto: Spa Hotel Astoria

Osobitosťou termálnej vody je obsah rôznych minerálov a stopových prvkov, ktoré sú prospešné pre zdravie, napr. soľ, síra, vápnik, magnézium, jód alebo selén. Účinky liečivej termálnej vody sa prejavujú najmä uvoľnením svalstva,“ vysvetľuje Johanna Freidlová, „pretože teplo podporuje prekrvenie a uvoľňuje celý organizmus.“

Táto salzburská výskumníčka uskutočnila pred niekoľkými rokmi klinickú štúdiu, v ktorej porovnávala rôzne druhy liečivej vody. Jedna z otázok štúdie znela nasledovne: môže horská turistika v kombinácii s kúpeľmi posilniť imunitný systém starších ľudí?

Skúšobný kurz na kajaku pri Badesee-Flachauwinkl. Foto: Flachau Tourismus, Markus Berger

Podarilo sa preukázať, že určité druhy liečivej vody majú rozdielne účinky: síra obsiahnutá vo vode posilňuje imunitu, soľné kúpele zase upokojujú a vynikajúco uvoľňujú. Rádioaktívna termálna voda s obsahom radónu stabilizuje imunitný systém. Orgánom v nadbruší prospieva voda so sulfátmi. Ak sa pred návštevou kúpeľov chcete uistiť, aké účinky má konkrétna kombinácia minerálov, požiadajte o informácie priamo personál kúpeľov.

Sedem tipov na kúpele

Kde hľadať uvoľnenie a relax?

1. Aqua Dome

Tieto tirolské kúpele sa nachádzajú medzi horami a lesmi údolia Ötztal. Futuristická chodba pre hostí v županoch je iba jednou zo špecialít tejto wellness oázy.

2. Tauern SPA Zell am See Kaprun

V modernom kúpeľnom rezorte uprostred národného parku Vysoké Taury sa môžete sústrediť na športové výkony alebo sa iba oddávať sladkému ničnerobeniu.

3. Alpentherme Gastein

Vodný svet v salzburských Alpách s kúpeľnou časťou, saunami, masážami a športovou zónou ponúka samostatný priestor aktívnym dovolenkárom i návštevníkom túžiacim po oddychu.

4. Rogner Bad Blumau

Ponorte sa do rozprávkového sveta vody, odpočinku, relaxu a príjemného tepla v umeleckom diele Friedensreicha Hundertwassera.

5. Thermalbad Vöslau

Vöslauská minerálna voda je dobrá na pitie i kúpanie. Nádherné historické prostredie pochádza z konca 19. a začiatku 20. storočia.

6. Therme Amandé

Relaxačný bazén so slanou vodou pre všetkých, ktorí potrebujú oddych, vodná lezecká stena a skokanské mostíky pre tých, ktorí sa chcú zabávať a hrať.

7. St. Martins Therme Lodge

Kúpeľné átrium je útulným miestom plným príjemného tepla, kde sa návštevníci ocitnú vo svete dobrodružstiev i oddychu, prírody a prekvapivej rôznorodosti vody.

Aktívne na vode uprostred leta

V rakúskych mestách je príroda vždy na dosah ruky. Práve z miest sa často môžete vybrať na výlet do okolia a zbierať nezabudnuteľné zážitky. Výstup na neďaleké vrchy či turistika v zelených oázach blízkej krajiny a cyklistika po trasách na brehoch riek sú známe a vyhľadávané aktivity tvoriace protipól k pobytu v kúpeľoch a wellness hoteloch. Čo tak skúsiť toto leto surfovanie na vlnách riek či jazerách?

Klagenfurt, Foto: Tourismusregion Klagenfurt am Woerthersee, Arnold Poeschl

Vlny ako na Havaji

Hľadáte dokonalé vlny? V tom prípade budete prekvapení, že ich nájdete nielen na havajských ostrovoch Big Island alebo Oahu, ale aj v rakúskych mestách Salzburg a Innsbruck.

V salzburskej mestskej časti Gneis vytvorili napríklad umelú riečnu vlnu na surfovanie v Almkanali. Osobitosťou tejto 4,5 metra širokej a pol metra vysokej vlny sú dva pohyblivé spojlery, ktoré umožňujú individuálne nastavenie vĺn.

Na 150 metrov dlhej riečnej vlne môžete surfovať celoročne. Jedinou výnimkou je september, keď sa zháňa dobytok z hôr a koryto kanála musí byť suché.

Surfovanie vo Viedni

V srdci hlavného mesta Rakúska môžete využiť vlny za člnmi na Dunaji na wakesurfing. Viac informácií nájdete na stránke danubesurfer.com.

Starý Dunaj vo Viedni. Foto: Oesterreich Werbung, Popp Hackner

Proti prúdu rieky Innsbruck

Pri „upstream-surfingu“ v Innsbrucku vychádzajú športovci perfektným vlnám trocha v ústrety, teda jazdia proti prúdu rieky. Viac surfingu v Tirolsku nájdete na stránke upstreamsurfing.com.

Achensee v Tirolsku je hotspot pre kitesurferov. Foto: Achensee Tourismus

Eldorádo kitesurfingu a windsurfingu

Neziderské jazero neďaleko Eisenstadtu ponúka milovníkom vodných športov ideálne poveternostné podmienky. Okrem kite- a windsurfingu tu môžete brázdiť hladinu jazera na paddleboarde, kajaku či iných plavidlách. Viac nájdete na stránke neusiedlersee.com.

1/1
Zavrieť reklamu