Horné Rakúsko – zimná rozprávka na horách

Prechádzka na snežniciach s výhľadom na biele Alpy, jazda na saniach ťahaných koňmi okolo jazera s najčistejšou vodou v Európe, návšteva lamej farmy alebo oddych v kráľovských soľných kúpeľoch – naši alpskí susedia v oblasti Salzkammergut toho v zime ponúkajú oveľa viac ako len lyžovanie.

1. Mondsee, Wolfgangsee a Attersee

V okolí týchto troch alpských ľadovcových jazier nájdete skvelé podmienky na otužovanie, to najkvalitnejšie bio hovädzie mäso aj ručne vyrobené rukavice z vlny miestnych alpák.

Franz popoženie dva ťažné kone a záprah sa pomaly pohne. Ťažké kopytá dopadajú na dlažobné kocky a fasády stovky rokov starých alpských domov čo nevidieť vystrieda výhľad na jazero Wolfgangsee lemované zasneženými vrcholmi. Na jeho brehu, v tieni hory Schafberg, leží mestečko St. Wolfgang s 2 800 stálymi obyvateľmi a s rovnakým počtom
postelí pre hostí.

Pán Franz a jeho konský záprah nad ľadovcovým jazerom Wolfgangsee pri historickom pútnickom mestečku St. Wolfgang. Foto: Miro Pochyba

Keď na chvíľu zvuk rolničiek na postrojoch koní utíchne a záprah zastaví na ceste rovno nad jazerom, človek okamžite pochopí, prečo je také malé mesto na cestovateľskom zozname toľkých ľudí. Pokojná oceľovomodrá hladina matne odráža okolité hory a zasnežené pláne a strechy domov dávajú vyniknúť hibernujúcej zimnej prírode.

Oddych a regenerácia

Skôr než aktívny turizmus sem však v zime návštevníkov lákajú oddych a regenerácia – pomalé prechádzky okolo jazera alebo po nenáročných horských chodníkoch v okolí mestečka, a hlavne odpočinok v preslávenom Wellness Alm s piatimi bazénmi a deviatimi saunami (wellness-alm.at).

Samotné jazero sa do centra diania v St. Wolfgangu dostáva aj uprostred jesene. Počas tretieho októbrového víkendu sa tu beží 27-kilometrový beh okolo celého jazera, pričom tí najvytrvalejší si ho môžu predĺžiť o ďalších pár kilometrov a ubehnúť tak hornorakúsky maratón z kúpeľného cisárskeho mesta Bad Ischl až do St. Wolfgangu a potom okolo celého jazera (wolfgangseelauf.at).

Otužovanie a potápanie

Ako Wolfgangsee, tak aj Attersee a Mondsee zamŕzajú len výnimočne, približne raz za desať rokov, a tak je plávanie v jazerách možné celoročne. Milovníci ľadovej vody tu majú veľa príležitostí na ľadový kúpeľ na úplne prázdnych jazerných plážach v obklopení zasnežených hôr a v objatí krištáľovo čistej pitnej vody. Do nej vedú pozvoľné vstupy z trávnatých, štrkových a piesočných pláží, alebo kovové rebríky z drevených mól. Srdce otužilcov si tu získalo najmä 20 kilometrov dlhé jazero Attersee, kde sa teplota vody v zime pohybuje okolo 3 až 6 °C.

Otužovanie pri jazere Attersee. Foto: Miro Pochyba

Otužovanie ale nie je to jediné, čo môžete v Attersee v zime robiť. Táto najväčšia vodná plocha v Rakúsku je nádherne čistá a viditeľnosť tu dosahuje až 25 metrov.

Tí skúsenejší si tu môžu za dobrých podmienok skúsiť zimné potápanie pod ľadom so suchým oblekom. V okolí Attersee nájdete aj potápačské centrá, napríklad Unterach am Attersee, Weyregg am Attersee alebo Nautilus (attersee-attergau.salzkammergut.at).

Alpaky v Alpách

No Hornorakúšania sa nestarajú len o svoje vlastné zdravie, ale aj o zdravie celého regiónu. Milujú všetky jeho vône, formy a dary miestnej prírody. Jej potenciál sa snažia využívať čo najviac, pričom však prírodu nepreťažujú, ale naopak, rozvíjajú ju a chránia.

Alpaky z farmy Edinger Hof sa celý rok nechávajú na vôdzke venčiť milovníkmi zvierat. Foto: Miro Pochyba

Možno práve preto tu nájdete veľa skvelých regionálnych produktov, napríklad pletené rukavice alebo ponožky z alpaky, ktoré sa vyrábajú a predávajú iba lokálne.

Alpaky nie sú práve prvou asociáciou, ktorá sa vynorí pri zmienke o rakúskych Alpách, ale aj napriek tomu už tvoria ich pevnú súčasť. Napríklad na farme Edinger Hof (edingerhof.at), päť minút autom od jazera Mondsee, nájdete hneď štrnásť týchto zvierat a spolu s nimi aj malú rodinku tibetských jakov, ktoré sa tu chovajú na bio mäso. Alpaky však majú úplne iný ako kulinársky účel.

Foto: Miro Pochyba

Farma stojí pri rozľahlej lúke len kúsok od lesa a rodiny s deťmi sem rady chodia, aby lamy „vyvetrali“. Okrem toho si môžu v zime doplniť horskú výbavu o podkolienky, riadnu čiapku alebo o teplú vlnenú deku z alpaky.

A keď už budete na farme, za návštevu stojí aj mestečko Mondsee (mondsee.salzkammergut.at). Kúsok od mesta leží ďalšia farma s hotelom a reštauráciou, kde chovajú dlhosrsté ryšavé kravy zo Škótskej vysočiny. Ich mäso môžete vyskúšať v skvelej reštaurácii, kde sa pripravuje najlepší tatarák v okolí (aichingerwirt.at).

Foto: Miro Pochyba

Ubytovanie

Romantickejšie to už nejde. Štvorhviezdičkový rodinný hotel Winzer neďaleko jazera Attersee ponúka ubytovanie všetkým zamilovaným párom. Deti tu však vítané nie sú, ani domáci miláčikovia.

Romantická večera v reštaurácii hotela Winzer – predjedlo z bio kravského syra z farmy. Foto: Miro Pochyba

Okrem večere pripravenej z afrodiziakálnych ingrediencií si páry môžu vychutnať vírivku v izbe, obrovský wellness s množstvom sáun a odpočivární, alebo hviezdnu oblohu so súhvezdiami priamo nad posteľami. Ráno na hostí čakajú luxusné raňajky. Niektoré zo stovky izieb hotela Winzer už dokonca boli aj svedkami zásnub (hotel-winzer.at).

2. Dachstein a Bad Ischl

V regióne v okolí Hallstattu platí príslovie Soľ nad zlato! viac ako inde na svete. Táto komodita tu diktuje rytmus všetkému, od náročnej práce po víkendový oddych.

Na freeride sem chodia len veľmi skúsení lyžiari,“ hovorí sprievodkyňa Katrin Kienastová, Nemka, ktorú Salzkammergut, srdce Horného Rakúska, nadchol natoľko, že sa tu usadila nadobro.

Z kabínovej lanovky s presklenými stenami sledujeme lyžiarske stopy na strmých, neupravených svahoch, medzi čiernymi skalnými prevismi a holými smrekovcami. Niekoľko freeriderov sa vezie aj s nami. Netrpezlivo prešľapujú z nohy na nohu a nemôžu sa dočkať, až si zapnú lyže a spustia sa po čerstvo napadanom prašane späť nadol.

Vyhliadka Five Fingers

Lanovkou Dachstein Krippenstein-Seilbahn (dachstein.salzkammergut.at) sme sa s jedným prestupom po asi 15 minútach dostali do výšky 2 100 metrov nad morom na Krippenstein.

Na rozdiel od tatranských štítov, ktoré sú v týchto výškach niekedy ostré a vhodné skôr pre skúsených horských turistov, Krippenstein je príjemne oblý a po polhodine chôdze sa dostanete až k nádhernej vyhliadke Five Fingers (v zime odporúčame mačky alebo snežnice, ktoré si môžete požičať v spodnej stanici lanovky za 10 €/hod.). Krippenstein sa totiž vypína rovno nad Hallstätter See, takže výhľady z Five Fingers, železnej konštrukcie s presklenou podlahou, sú za jasného dňa dych vyrážajúce. Ak vám ale výšky nerobia dobre, radšej si výhľad užite len z vrcholu.

Vyhlídka Five Fingers nad jazerom Hallstatt. Foto: Miro Pochyba

Či už sa však na Krippenstein lanovkou v zime vydáte so snežnicami, lyžami, alebo len tak s mačkami, majte na zreteli, že sa nachádzate vo výške viac ako 2 000 metrov nad morom. Z Dachsteinu a jeho okolia totiž horská služba každý týždeň v zime znáša nezodpovedných turistov a športovcov, ktorí sa pustili mimo značených trás, alebo sa do hôr vydali bez riadneho vybavenia. Rešpekt k prírode a bezpečnosť tu, podobne ako v horách kdekoľvek inde na svete, musia byť na prvom mieste.

Foto: Miro Pochyba

Okrem freeridových trás potom z Krippensteinu vedie späť nadol aj 11-kilometrová upravená zjazdovka vhodná pre stredne pokročilých lyžiarov a snowboardistov.

Cisárska sláva kúpeľov

Hallstatt a jeho okolie žijú zo soli. Nielenže sa tu ťaží, ale kedysi financovala a zásobovala aj bývalé habsburské mocnárstvo. Vďaka ťažkej práci miestnych baníkov sa soľ vyťažená v baniach pod Hallstattom dostala už pred stovkami rokov na drevené lode plaviace sa po Hallstätter See. Na nich sa potom po ľadovcových jazerách a alpských riekach prevážala ďalej do Rakúska-Uhorska až na cisársky stôl.

Čoskoro sa však zistilo, že hallstattská soľ nedokáže osoliť len chlieb s maslom, ale aj zdravie. Už rodičia Františka Jozefa sa snažili podporiť počatie svojho budúceho potomka v soľných kúpeľoch v Bad Ischle, kúpeľnom mestečku, ktoré žije z cisárskej slávy dodnes.

Všade samé výhľady

V Bad Ischle sa vám dostáva cisárskej kvality života aj dnes, a to najmä keď sa rozhodnete využiť miestnu soľ na odpočinok. Tá sa tu totiž nepovažuje len za predajný, ale aj za liečivý artikel a jej potenciál sa skutočne využíva.

Kúpele Eurothermen Resort v Bad Ischl (badischl.salzkammergut.at) napríklad ponúkajú vonkajšie aj vnútorné termálne bazény so soľou, pričom zo strešného termálneho bazéna budete mať nádherný výhľad na celé kúpeľné mesto, na Kostol sv. Mikuláša, aj na osvetlenú lanovku, ktorá vozí pasažierov na vrchol Katrin (katrinseilbahn.com). Aj z nej, a najmä z reštaurácie Berggasthof na jej vrchole, je nádherný výhľad na mesto.

Lanovka na vrchol Katrin v Bad Ischl. Foto: Shutterstock

Keď sa doň vydáte, nezabudnite sa zastaviť aj vo vyhlásenej cukrárni Zauner s tými najlepšími pralinkami a slávnym orieškovonugátovým Zaunerstollen. Okrem termálnych bazénov nájdete v kúpeľoch Eurothermen Resort aj ďalšie miesta, kde sa využíva liečebný potenciál soli – soľné sauny, bylinkové soľné sauny so soľnými kameňmi, na ktoré si môžete položiť nohy a relaxovať, alebo mokré inhalačné sauny.

Ubytovanie

Hostia hotela Royal majú vstup do kúpeľov Salzgammergut Therme v cene pobytu. Z luxusného hotela vedie do kúpeľov dlhá chodba, takže k plaveckému soľnému vyhrievanému bazénu sa dostanete v župane.

Infinity bazén s vodou obohatenou o soľ na streche hotela Royal. Foto: Miro Pochyba

Kúpele navyše poskytujú svoje priestory od 7.00 do 9.00 hod. výhradne pre hostí hotela Royal. Aj ten samotný má k dispozícii dve sauny, odpočinkové priestory, kde si môžete po saunovaní pripraviť čaj alebo limonádu, a infinity bazén na streche s výhľadom na Bad Ischl (eurothermen.at/bad-ischl/hotel-royal).

3. Gmunden a Traunsee

Alpské historické mestečko Gmunden pri jazere Traunsee vyrábalo tradičnú rakúsku keramiku už v časoch, keď sa do Ameriky plavili prví európski osadníci.

Je ďalší pracovný deň a dvadsaťtri maliarok si sadá za stoly v Gmundenskej keramickej manufaktúre. Svetlé farby riedia bohatou dávkou vody, do rúk berú prvú šálku dňa a začínajú tvoriť.

Tradičná ručne robená keramika

„Každý kus keramiky, ktorú v Gmundene vyrábame, prejde šesťdesiatimi krokmi. Všetko robíme ručne,“ hovorí sprievodkyňa Gerlinde Rottenfusserová. „Aj ja som tu pred štyridsiatimi rokmi maľovala, ale človek sa musí veľmi sústrediť a byť po celý čas ticho,“ dodáva s úsmevom. „A ja sa rada rozprávam.“

Workshop maľovania keramiky v dielni keramickej manufaktúry v Gmundene. Foto: Miro Pochyba

Gmundenská keramika (gmundner.at/de/manufaktur) je už po stáročia takmer povinnou svadobnou výbavou každého rakúskeho novomanželského páru. Dopyt po nej je taký obrovský, že sa v manufaktúre denne vyrobí tri až päťtisíc kusov. Gmunden (traunsee-almtal.salzkammergut.at/gmunden) je s ňou spojený tak pevne, že sa tu dokonca každoročne v auguste koná Výstavný trh s keramikou, na ktorý dorazí bežne až 40 000 návštevníkov.

Foto: Miro Pochyba

Maľovanie šálok, tanierikov alebo váz si navyše v manufaktúre môže za malý poplatok vyskúšať ktokoľvek. Vypálený kus keramiky vám potom manufaktúra zašle poštou rovno domov (cena závisí od zvoleného kusa keramiky a zahŕňa aj poštovné).

Najhlbšie jazero v Rakúsku

Návštevníci však do Gmundenu nejazdia len za keramikou, aj keď tá je zreteľná vo všetkých zákutiach mesta, od farebných reliéfov na budovách v Starom Meste cez keramickú fontánu na Rinholtz Platz až po dvaapolmetrovú nebovomodrú keramickú sochu Panny Márie v Kostole Troch kráľov.

Výhľad zo Starého Mesta Gmundenu na jazero Traunsee s Alpami v pozadí. Foto: Miro Pochyba

Mesto leží na brehu Traunsee, najhlbšieho jazera v Rakúsku (max. 120 m, priemerná hĺbka 95 m) a je navyše obkľúčené kopcami a štítmi, ktoré sú v zime rozprávkovo biele. Obyvatelia aj návštevníci sa najčastejšie vydávajú do lesov kopca Grünberg (gruenberg.info) na opačnom brehu jazera. Premáva naňho síce aj lanovka, ale kopec je mierny, a tak je vhodný na prechádzky aj pre rodiny s deťmi alebo fyzicky menej zdatných návštevníkov.

Známy zámok zo seriálu

Ďalším lákadlom Gmundenu je zámok Ort (schlossort.gmunden.at), ktorý v po nemecky hovoriacich krajinách zviditeľnil seriál Schlosshotel Orth. K zámku sa dostanete po promenáde pozdĺž jazera, ktorá sa začína pri historickom centre a Radničnom námestí s nádhernou budovou radnice. K zámku na jazere vás potom dovedie 130 metrov dlhý drevený most. Ubytovať sa tu síce nemôžete, ale ak plánujete svadbu, aj toto romantické miesto je jednou z možností.

Viac informácií

Ďalšie tipy na destinácie, udalosti alebo lyžiarske trate v Salzkammergute v Hornom Rakúsku nájdete na stránke salzkammergut.cz. Pred cestou do krajiny si overte aktuálne podmienky pre vstup. Rakúsko je v kontrole nariadení
prísne. Od januára 2022 vyžaduje pri vstupe na svoje územie po tvrdenia o 3. dávke vakcíny proti covidu-19, potvrdenie o prekonaní ochorenia, alebo potvrdenie o negatívnom výsledku PCR testu a dvojnásobnom očkovaní.

Text: Hana Šinaľová
Foto: Miro Pochyba

1/1
Zavrieť reklamu