Ako dobre sa kamarátite so slnkom? Otestujte sa v našom kvíze a zistite, či ste pripravení na letné dni!

16. júna 2023
Žena, ktorá sa opaľuje na pláži

Šťastie praje pripraveným a prv, než vyrazíte na zaslúženú dovolenku, otestujte sa, či máte dosť informácií, aby ste sa so slnkom mohli skamarátiť.

Vedeli ste, že?

  • Ak ste fototyp I. so svetlými očami a ryšavými vlasmi, vaša odporúčaná denná dávka slnka je 5 – 10 min.
  • Fototyp II. s modrými až zelenými očami, svetlými vlasmi a bledou pleťou si môže dovoliť zostať na slnku 10 – 20 min.
  • Fototyp III. má pleť, ktorá málokedy sčervenie a opaľuje sa dohneda, môže zostať na slnku bez ochrany 20 – 30 min.
  • Tmaví ľudia patria k fototypu IV. a takmer nikdy sa nespália. Môžu zostať na slnku 45 min.

Vyskúšajte sa v kvíze a zistite, ako dobre ste na tom so znalosťami pobytu na slnku počas letných dní. Pozor, v niektorých otázok môžete natrafiť aj na viacero správnych odpovedí. Držíme palce!

0%

Koľko času by ste mali stráviť na slnku, aby ste si doplnili zásoby vitamínu D?

Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Bez slnečného žiarenia si naše telo nedokáže vytvoriť vitamín D, ktorý je dôležitý na látkovú výmenu vápnika, preto ovplyvňuje zdravie zubov a kostí, svalov aj činnosť iných častí tela, ako je srdce, mozog a imunitný systém.

Viete, kedy sa prestanú tvoriť znamienka na koži?

Starostlivost o znamienka počas leta Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Nie, nie je to chyták. B je správne. Príčinou vzniku znamienok je nahromadenie pigmentových buniek. Ich povrch je citlivejší, horšie sa regenerujú a tieto bunky sa často množia, čím môžu vzniknúť bunkové anomálie. Po 25. roku života by sa už znamienka nemali tvoriť a ak sa nejaké objavia, treba im venovať pozornosť. Rovnako, ako keď menia farbu, zväčšujú sa alebo svrbia.

Ktoré žiarenie je nebezpečnejšie?

Shutterstock
Správne! Nesprávne!

C je správne. Oba typy žiarenia sú rovnako škodlivé. Ľudia s citlivou a bledou pokožkou by mali siahnuť po kréme s minerálnym filtrom, ktorý ostáva na povrchu pokožky a slnečné žiarenie odráža. Nereaguje s pokožkou ako syntetický filter, ktorý sa vstrebáva.

Vyznáte sa v časových údajoch? Ktoré z týchto tvrdení platí?

Shutterstock

Please select 3 correct answers

Správne! Nesprávne!

Všetky tvrdenia sú správne.

Koľko hodín po depilácii sa odporúča vyjsť na slnko?

Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Každý kúsok pokožky, ktorý podrobíte depilácii či epilácii, je v tom momente zrejme najzraniteľnejším miestom vášho tela. Slnečné žiarenie môže problémy ešte viac prehĺbiť. V noci má pokožka dosť času zregenerovať, aby ste sa na ďalší deň mohli bez obáv opaľovať.

Kto sa so slnkom nekamaráti?

Pozor na alkohol na slnku Shutterstock

Please select 6 correct answers

Správne! Nesprávne!

Ak ste zaškrtli všetky možnosti okrem probiotík, urobili ste správne. Ak nechcete problémy s pigmentovými škvrnami, mali by ste si dať aspoň deň pauzu po depilácii hornej pery a parfumom sa vyhnúť oblúkom. Prečítajte si aj príbalový leták hormonálnej antikoncepcie a iných liekov.

Ak sa chcete vyhnúť rakovine kože, nemali by ste...

Starostlivost o znamienka počas leta Shutterstock

Please select 4 correct answers

Správne! Nesprávne!

Všetky odpovede sú správne. Ak sa chcete vyhnúť rakovine kože, myslite na prevenciu. U detí môže vzniknúť melanóm aj po nárazovom spálení. Snažte sa včas zachytiť znamienka, ktoré vykazujú známky abnormality či rakovinového bujnenia. Pravidelné popíjanie na slnku zvyšuje riziko jednej z najnebezpečnejších foriem rakoviny kože – melanómu.

Ako dobre sa kamarátite so slnkom?
Skvelé!

Výborne! Teraz vás s čistým svedomím môžeme pustiť opaľovať sa. Ale predtým vyskúšajte aj iné kvízy, napríklad zistite, či máte prehľad o seriáli Priatelia, či o seriáli Ženy rodu Gilmorovcov.
Celkom fajn.

Fajn, ale radšej si kvíz urobte ešte raz, aby ste nezabudli dôležité základy pobytu na slnku. A potom vyskúšajte aj iné kvízy, napríklad zistite, či máte prehľad o seriáli Priatelia, či o seriáli Ženy rodu Gilmorovcov.
Slabý výsledok. Určite si kvíz zopakujte.

A potom vyskúšajte aj iné kvízy, napríklad zistite, či máte prehľad o seriáli Priatelia, či o seriáli Ženy rodu Gilmorovcov.

Ďalšie rady, ako na bezpečné opaľovanie:

  • Pred opaľovaním a po ňom nasaďte doplnky. Zhruba mesiac pred dovolenkou môžete začať užívať betakarotén. Ten urýchli zhnednutie kože a zníži riziko spálenia.
  • Pite veľa vody. Horúčava môže pokožku vysušiť, hydratácia je preto naozaj dôležitá.
  • Nemydliť, nekúpať, nešúchať. Dajte si rýchlu vlažnú sprchu a pokožku osušte prikladaním mäkkého uteráku.
  • Hneď po sprche sa nakrémujte. Pokožke dodáte stratenú vlhkosť a väčšina prípravkov obsahuje aj regeneračné zložky a antioxidanty, ktoré zmiernia podráždenie. Krémy nechajte v chladničke, aby ste dosiahli chladivý efekt.

Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu