Chybami na zjazdovke ohrozujete seba aj ostatných

9. októbra 2022
Exisport

Aby sme mali z jazdenia čo najväčší pôžitok, je potrebné niečo viac ako len nadšenie pre šport. Kľúčom k úspechu je správne zvládnutá technika jazdy.

Mnohé základné chyby, ktoré na svahu robíme, nás nielen spomaľujú v rozvoji, ale konfrontujú nás s ďalšími nepríjemnými situáciami. Množstvom zbytočných a nesprávnych pohybov si privodzujeme nadmernú únavu, ktorá zvyšuje riziko úrazu. Nezvládnutá technika nám tiež neposkytuje radosť z jazdy v širokom spektre podmienok.

Čo prináša zlepšenie techniky jazdy

Po zdokonalení sa nemusíme obmedzovať len na schádzanie miernych, dokonale upravených svahov. Zrazu si dokážeme vychutnať aj náročnejší strmší terén, bubny či iné svahové nerovnosti, každú kvalitu snehu aj za horšieho počasia. Eliminovaním zlozvykov teda dosiahneme aj zníženie strachu zo zdolania doteraz nezdolateľného. Naučíme sa, že tým správnym spôsobom sa dá veľmi jednoducho zísť terén, ktorého sme sa doteraz báli, pretože sme jazdili nesprávne.

Kde začať so zlepšovaním

Ak hovoríme o chybách a ich odstraňovaní, hovoríme predovšetkým o tých, ktoré bezprostredne súvisia s oblúkmi a jazdou na zjazdovkách.

V prvom rade by všetka snaha mala smerovať k zvládnutiu dvoch základných úloh – udržanie rovnováhy a zabezpečenie čo najpresnejšieho ovládania lyží z hľadiska smeru a rýchlosti jazdy. Tomu musia byť podriadené všetky činnosti každého lyžiara.

Pre ďalší rozvoj a tréning je to absolútne nevyhnutné, ak chceme robiť šport naozaj a nie iba povrchne a naoko. Nech sa už rozhodneme následne venovať ktorémukoľvek z mnohých štýlov jazdenia, akými sú napríklad freestyle, skialp, freeride či telemark, je potrebné najprv zvládnuť základnú techniku jazdy.

Ako na to

Mnohokrát si chyby, ktoré robíme, ani neuvedomujeme. Je to tým, že sa nevidíme a iba sa mylne domnievame, že nám to ide skvele.

Jednou z možností je zveriť sa do rúk odborníkom, pretože inštruktor vie zhodnotiť našu úroveň jazdy, analyzovať chyby a naučiť nás ich napraviť. Zapísať sa do lyžiarskej školy alebo na iný druh kurzu lyžovania nie je vôbec hanba. Už po krátkej lekcii dokážeme spraviť pokroky a ďalej môžeme aj sami pracovať na trénovaní toho, čo sme sa naučili.

Svoje chyby vieme tiež jednoduchšie odhaliť, ak sa necháme natočiť druhou osobou a následne si záznam z jazdy prezrieme. Analýza a náprava však ostáva iba na nás s našou malou pomocou na nasledujúcich stranách.

5 pravidiel bezpečnej jazdy na lyžiach

1 Držte správny základný postoj

Máte niekedy pri lyžovaní pocit, že nemôžete zatočiť? Dôvodom je najpravdepodobnejšie nesprávna poloha ťažiska tela. Ak si príliš „sadáte“, prenášate tým hmotnosť tela mimo stred lyže, a preto strácate schopnosť lyžu ovládať. Korekcia tohto postoja nespočíva iba v umiestení rúk dopredu, treba posunúť panvu nad lyžiarky.

TIP: Ak cítite tlak nohy v lyžiarke na lýtkach, ste príliš zaklonení. Narovnajte si telo, no kolená nechajte mierne pokrčené.

2 Pozerajte sa tam, kam chcete ísť

Máte ťažkosti pri prechádzaní z oblúka do oblúka? Dôvodom je najpravdepodobnejšie zlé vytočenie hornej polovice tela. V prípade, že máte ramená a trup otočené hore svahom, sťažujete si tak plynulý prechod do nasledujúceho oblúka. Počas celej jazdy by mala byť horná polovica tela nasmerovaná dole svahom. Tým si nielen zjednodušíte nasadenie nového oblúka, ale aj získate lepší prehľad o dianí na zjazdovke pod vami.

TIP: V lyžovaní platí: kam sa pozeráte, tam prirodzene smeruje aj vaše telo.

3 Sústreďte sa na polohu kolien

Učili ste sa voľakedy lyžovať s kolenami spolu? V prípade, že ste si zadovážili carvingové lyže, na túto techniku zabudnite. Carvingové vykrojenie (rádius) vám uľahčuje samotné lyžovanie a oproti „klasickým“ lyžiam vynaložíte na oblúk menej námahy. Naučte sa stáť v takom postoji, že držíte kolená na šírku ramien. Keď sa lyža v oblúku nakloní, postoj na šírku ramien nám poskytne lepšiu stabilitu a kontrolu oblúku pomocou toho, ako veľmi na lyžu zatlačíme. Pomocou miery natočenia špičiek lyží smerom hore svahom korigujete svoju rýchlosť.

TIP: Skúste si dať jednu jazdu na miernom svahu bez palíc, s oboma päsťami medzi kolenami. Nedovoľte spodnému kolenu dostať sa za úroveň horného. Sústreďte sa na rovnakú prácu oboch kolien a zatáčajte len miernym náklonom tela a jemným prenášaním hmotnosti zľava doprava.

4 Neohrozujte ostatných paličkami

Snažíte sa napodobňovať zjazdovú techniku jazdy profesionálov „vo vajci“? Nerobte to! Pravdepodobne pri tom skončíte v nesprávnom zjazdovom postoji s palicami trčiacimi do strán. Tie ohrozujú ostatných lyžiarov na preplnených zjazdovkách. Ak aj máte svoju jazdu pod kontrolou, lyžiar za vami ju pod kontrolou mať nemusí. Jeho stret s vami v tomto postoji nedopadne dobre.

TIP: Špicaté konce palíc by mali za každých okolností smerovať nadol. Ak naozaj túžite „zjazdovať“, poproste skúseného inštruktora, aby vás naučil správny zjazdový postoj. Aj potom ho však využijete len pri jazdení v bránach, na ktoré je tento postoj určený, alebo na úplne prázdnej zjazdovke.

5 Udržte si balans

Máte problém s udržaním rovnováhy v oblúku pri vyššej rýchlosti? Stojte oboma nohami pevne na zemi. Rozložte 60 % hmotnosti na spodnú lyžu a 40 % na hornú a nie naopak. Vtedy získate dobrý balans aj vo vyššej rýchlosti, pretože postojom na dvoch nohách zaťažíte obe lyže. Príliš veľké predsúvanie hornej lyže vás núti na ňu prenášať ťarchu a tým sa o balans ľahko pripravíte.

TIP: Správny postoj dosiahnete tým, že horná lyža bude len mierne predsunutá oproti spodnej. Väčšie predsunutie spôsobí, že spodnú lyžu budete za sebou iba „ťahať“ a nebudete mať nad ňou kontrolu.

Článok vznikol v spolupráci s exisport.sk.


Text: Valéria N.
Foto: Isifa/Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu