3 najväčšie problémy lyžiarov vyriešené

7. februára 2022

V súčasnosti je na trhu množstvo lyžiarskeho sortimentu z najkvalitnejších materiálov nabitých technológiami. Tak prečo vám ich kúpa automaticky nezaručí vytúžený komfort na svahu?

Ak máte deti, s ktorými sa chodíte v zime lyžovať, určite poznáte striedajúce sa oznamy: Mamííí, je mi zima! Mamííí, bolia ma nohy! Mamííí, nevidím cez okuliare!… A verte alebo nie, podobné hlasy počuje v hlave aj nejeden dospelý, ktorý sa zle obliekol, kúpil si nevhodné lyžiarky, lyže, alebo mu nevyhovujú okuliare.

Na lyžovačke sa budete cítiť pohodlne, sebaisto a bezpečne len vtedy, ak si vyberiete výbavu nielen s ohľadom na rozpočet, ale tiež na svoje schopnosti, štýl jazdy a podmienky. Lenže výber tých správnych vecí sa s nástupom všakovakých technológií stáva mätúcim. Majú moderné tvary, farby a vymoženosti skutočne význam aj pre rekreačného lyžiara, alebo sa z roka na rok množia iba preto, aby sa pohli stojaté vody trhu a zákazník mal pocit, že skutočne potrebuje niečo špeciálne, nové, no hlavne drahé?

Foto: Grant Gunderson, SCOTT Sports

Nie tak celkom. Pohodlné lyžiarky si v súčasnosti môže kúpiť každý, aj ten, kto má vysoký priehlavok, úzke chodidlo či široké lýtko. Okuliare s nespočetným množstvom tvarov zohľadnia veľké aj malé nosy, vysoké aj nízke čelá či nositeľov dioptrií. Stačí si len vybrať to, čo bolo vyrobené presne pre vás a na riešenie problémov, ktoré ste doteraz na svahu mali. Poďme na to.

Problém č. 1: Nevidím dobre terén

Bez jasného, neskresleného videnia sa lyžovačka môže stať nepríjemnou, vôbec nie je zábavná, a čo je horšie, hrozí vám aj riziko kolízie či pádu.

Foto: SCOTT Sports, Oskar Enander

Úrazom si nikto lyžovačku dobrovoľne „spestriť“ nechce, preto si treba zvoliť nielen vhodné okuliare, ale je dobré nezabudnúť ani na prilbu, ktorá nebude kolidovať s ich tvarom. Okuliare dobre priľnú k tvári a nebudú tlačiť na nose. Dôležitosť prilby z hľadiska bezpečnosti hádam netreba zdôrazňovať. Takže, prečo na svahu dobre nevidíte?

Nosím dioptrie

Bez dioptrií nevidím, šošovky nenosím, tak čo mám robiť?

Na trhu nájdete rôzne modely lyžiarskych okuliarov líšiace sa nielen veľkosťou a farebnosťou skielv, ale tiež tvarom rámu OTG, ktorý je prispôsobený na nosenie spolu s dioptriami. Alebo si kúpte čím ďalej, tým obľúbenejšiu prilbu so štítom. Má na prednej strane otvárateľný štít, čiže lyžiarske okuliare už nie sú k prilbe potrebné a dioptrické okuliare sa pod štít pohodlne zmestia.

So štítovými prilbami si vydýchnu aj ľudia s neštandardným tvarom hlavy, lícnych kostí alebo nosa, ktorí doteraz nenašli vhodne pasujúcu kombináciu prilby a okuliarov.

Rosia sa mi sklá

Rosenie skiel je veľmi nepríjemné, no málo ľudí si uvedomuje, že je často výsledkom nesprávneho používania, a nie kvality.

Aj tie najdrahšie okuliare so sofistikovaným vetraním a antifog úpravou sú proti fyzike bezmocné a zarosia sa, ak si ich budete pri každej jazde dávať „hore dole“ z tváre, prípadne do nich budete dýchať cez šál. Vodná para jednoducho skondenzuje. Aby ste tento jav eliminovali, tvárová pena nemá byť na čiapke, kukle ani prilbe, ale na tvári po celom jej obvode. Sklá okuliarov treba čistiť minimálne a čo najjemnejšou handričkou, aby sa antifog film nezničil. Najlepšie je zašpineniu a zachytaniu prstami predchádzať a okuliare vždy skladovať a prenášať v ochrannom vrecúšku.

Nerozoznám terén

Ak po nasadení okuliarov vidíte len jednoliate biele prostredie, vybrali ste si nesprávny typ skiel do svetelných podmienok, v ktorých sa lyžujete. Nejde pritom len o ich farbu, ale aj o rozdiely v ich spracovaní a v použitých technológiách, ktoré majú zásadný vplyv na výsledné optické vlastnosti. Na základe vedeckého výskumu vyvíjajú mnohé firmy rôzne optické technológie, ktoré umožňujú lyžiarom lepšie vidieť. Napríklad sklá Prizm™ prepúšťajú svetlo nebývalým spôsobom a farby vylaďujú presne tak, aby boli kontrast maximálny a celková viditeľnosť lepšia. Podobne sú na tom aj Scott Amplifier a mnohé iné.

Ak trávite na svahu veľa dní a  lyžujete sa v širokom spektre podmienok, nielen keď je pekne, odporúčame zaobstarať si okuliare s vymeniteľnými sklami. Tak môžete z okuliarov do slnečného počasia urobiť okuliare do hmly a sneženia, pretože v balení dostanete dvoje skiel.

Minimalizujte riziko úrazu a maximalizujte výhľad.

Scott Symbol 2 Plus D

Vložka z D3O® a integrácia systému MIPS® tvoria nový stupeň ochrany pred slabšími aj silnými nárazmi.

Cena: 199,90 €

Kask Chrome

Vnútorná výstelka a klapky na uši sú z mäkkej merino vlny. Integrovaný odvetrávací systém a OTG štít.

Cena: 450 €

Oakley Fall Line

Široké zorné pole bezrámových okuliarov, lepší výhľad v XM veľkosti a novo pridaná veľkosť XL na stredné a veľké tváre. Sú kompatibilné s dioptriami a majú vymeniteľné sklá.

Cena: 209 €

Scott LCG Evo

Nový, čiastočne bezrámový model LCG Evo obsahuje špecifický systém na výmenu skla, aby ste boli vybavení do každých podmienok.

Cena: 199,90 €

Problém č. 2: Lyže ovládajú mňa

Ak si s vami na svahu lyže robia, čo chcú, buď ste podcenili výučbu techniky jazdy, alebo výber lyží a lyžiarok. Presnejšie: Kúpili ste si nesprávnu dĺžku alebo tvrdosť, jednoducho, model nevhodný pre štýl jazdy, ktorý preferujete.

Ak pri výbere preceníte svoje schopnosti, je možné, že vo výstroji pre pokročilých sa budete trápiť, a naopak, ak ste dobrý lyžiar a zvolíte si hobby výstroj, bude vás na svahu limitovať.

Nekupujte lyže podľa toho, ako vyzerajú, ale podľa vašich lyžiarskych schopností. Foto: Scott Sports

Lyže ma nepodržia

Pre lyže určené najširšej skupine užívateľov – tie štandardné na zjazdovku, určené začiatočníkom alebo pokročilým – od výšky svojej postavy odpočítajte 5 až 20 centimetrov podľa toho, aký ste lyžiar a koľko sa pre konkrétny model, o ktorý máte záujem, a jeho parametre (tvrdosti a točivosti) odporúča.

Nižší a ľahší človek by mal mať lyže mäkšie a kratšie, a naopak, vyšší a ťažší človek dlhšie a tvrdšie.

Avšak výber lyží ovplyvňujú – opäť to zopakujeme – najmä vaše lyžiarske schopnosti a váš lyžiarsky štýl.

Uvedomte si, že čím je lyža dlhšia a tvrdšia, tým je rýchlejšia, ale ťažšie sa ovláda. A naopak, mäkká a kratšia sa ľahko ovláda, no nepodrží vo vyššej rýchlosti.

Neviem sa do lyží oprieť

Lyžiarky sú najdôležitejšou súčasťou výstroja, pretože tvoria „komponent“, ktorý komunikuje medzi lyžiarom/telom a lyžou/snehom, a naopak.

Tvrdé lyžiarky zapnuté do mäkkých rekreačných lyží spôsobia, že budete pravdepodobne točiť viac, ako si želáte. Ak máte príliš mäkké lyžiarky a tvrdšie lyže, budú vás bolieť nohy, pretože snaha oprieť sa do lyžiarok, aby ste lyže otočili želaným smerom, vás vyčerpá.

Pri výbere lyžiarok preto zohľadnite aj tvrdosť, a nielen veľkosť. Škoda, že práve hobby lyžiari si kupujú lyžiarky funkčne slabšie, ktoré im bránia v zlepšovaní sa, pretože sa im v nich pohodlne kráča.

Bolia ma nohy

Ak sa vám zdá, že sú lyžiarky po obutí úžasne pohodlné, nekupujte ich a vyskúšajte si o pol čísla menšie, až kým sa vám bude po obutí lyžiarok palec vpredu jemne dotýkať vnútra.

Deti mávajú na svahu rovnaké problémy, ako dospelí. Foto: Derleyn Keno Verbier, SCOTT Sports

Lyžiarky si vždy skúšajte tak, že si po obutí oboch zapnete všetky klipsne, postavíte sa a pokrčíte kolená. Až vtedy sa vám totiž päta usadí v lyžiarke správne – dozadu.

Ak máte v takejto polohe už v predajni pred palcom miesto a lyžiarky si napriek tomu kúpite, bude vám v nich noha „plávať“. Keď na svahu v oblúku pokrčíte kolená, päta sa vám zodvihne, vy pre udržanie stability „zatnete“ prsty na nohách a tak sa do nej nebudete môcť poriadne oprieť a ovládať lyže.

Lyže pre každého

Elan Insomnia 14 TI PS + ELW 9

Perfektné dámske zjazdové lyže určené predovšetkým lyžiarkam, ktoré hľadajú ľahko ovládateľné lyže vzbudzujúce dôveru a vyžarujúce ladnosť v každom oblúku.

Cena 481,11 €

Scott W’S Slight 83 SET M10

Mäkšie lyže s nízkou hmotnosťou. Zvládnete v nich s ľahkosťou oblúky na upravenej zjazdovke, aj v teréne s rozbitým snehovým povrchom.

Cena: 729,90 €

Bomber Pro Carve brushed

Lyžiarska legenda Bode Miller vytvoril značku jedinečných, ručne vyrábaných lyží, ktoré k vám putujú od najlepších alpských remeselníkov. Sú zárukou maximálneho lyžiarskeho zážitku.

Cena: 1 680 €

Problém č. 3: Je mi zima na lanovke

Ak počas jazdy nerobíte časté prestávky, ale režete jeden oblúk za druhým, pracujú vám všetky svaly tela. Tie produkujú energiu, ktorá sa mení na teplo a keď dole zabrzdíte a postavíte sa do radu na lanovku, je pravdepodobné, že telo sa začne ochladzovať potením.

Foto: Scott Sports, ©Roland Luchner

Po chvíľke nečinnosti vás spotené oblečenie začne chladiť a na lanovke je vám potom zima. V takom prípade investujte do naozaj kvalitnej prvej vrstvy, ktorá bude obtiahnutá, aby dobre odvádzala pot, ktorý vás potom nebude chladiť.

Dôkladne si vyberte tiež druhú vrstvu oblečenia, ktorá vlhkosť transportuje z tej prvej ďalej a zároveň izoluje telom vytvorené teplo. Naučte sa tiež využívať ventilačné otvory na bunde vo svoj prospech. Otvorte ich pred jazdou, aby nadbytočné teplo nespôsobilo nadmerné potenie a zazipsujte ihneď po zastavení, aby ste teplo udržali pri tele, kým sa aktívne nehýbete. 

Powderhorn Teton Jacket Cheyenne

Veľmi teplá dámska lyžiarska bunda s odnímateľným snehovým pásom. Na zateplenie prednej a zadnej časti je použitá kvalitná vlna, v rukávoch zas husacie páperie. Vodný stĺpec 28 000 mm a priedušnosť 25 000gr/m2/24 h (v ľahkej verzii 15 000 mm/10 000gr/m2/24 h). Je možné ju prať v práčke.

Cena: 175 €

Krimson Klover Whiteout Spearmint

Dámske tričko so stojačikom so zipsom sa vďaka česanej vnútornej strane a plochým švom príjemne nosí. Odvádza vlhkosť od tela, je pružné vo všetkých smeroch a má UV ochranu 50+.

Cena: 99 €

UYN Natyon 2.0 Slovakia

Funkčná bielizeň Natyon 2.0 vyniká pokrokovou termoizoláciou, odvodom vlhkosti a priedušnosťou, ktoré zaručujú perfektné telesné teplo za všetkých okolností, a to i po námahe. Nosí ju aj Petra Vlhová.

Cena: 108 €

Scott Vertic GTX 3l Stretch

Špičková dámska technická bunda skrýva pod elegantným dizajnom maximálnu technickú prepracovanosť. Goretexová membrána sa o vás postará i za toho najhoršieho počasia. Top modely búnd SCOTT s vami pôjdu i do najextrémnejších podmienok a vždy sa na môžete spoľahnúť.

Cena: 419,93 €

Kompletné vybavenie na lyžovačku nájdete na endorphinrepublic.sk

Text: Valéria N.
Foto: Scott sport

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu