Úchvatné panorámy na lyžovačke v Hornom Rakúsku

10. februára 2020
Hinterstoder panoráma, Pyhrn Priel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Moritz Ablinger

Dovolenka pre celú rodinu v siedmich lyžiarskych strediskách v Hornom Rakúsku poskytuje široké spektrum možností, ako sa vyblázniť na snehu, a to všetko s výhľadom na okolité hory známe ako Horskí králi severnej hranice Álp.

Ak sa z Linzu, hlavného mesta spolkovej krajiny Horné Rakúsko, vyberiete smerom na juh do lyžiarskych stredísk na severnom okraji Álp, môžete ho za jasného zimného počasia obdivovať už z diaľky: celé pásmo podmanivých štítov zahalených do snehobieleho zimného šatu a týčiacich sa na obzore.

Wurzeralm, Pyhrn Priel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Moritz Ablinger
Wurzeralm, Pyhrn Priel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Moritz Ablinger

Niekoľko z týchto tichých kamenných obrov pôsobí mimoriadne dominantne. Či už je to pre ich nevídanú veľkosť, alebo pre ich výnimočne exponovanú polohu.

Zimným športovcom sa nestrácajú z dohľadu ani na svahoch a ich výrazné obrysy dotvárajú celkovú panorámu. Sú to skutoční králi hôr hornorakúskych lyžiarskych stredísk.

Strážca Soľnej komory

Hory a jazerá. Vďaka nim je Soľná komora známa ďaleko za hranicami Horného Rakúska. Jedno z najpôsobivejších spojení hory a jazera vytvárajú vrchol Traunstein (1 691 metrov) a jazero Traunsee ležiace na jeho úpätí. Tento štít predstavuje dominantu týčiacu sa na vstupe do regiónu, vďaka čomu získal aj pomenovanie „Strážca Soľnej komory“.

Prechádzka na snežniciach, Pyhrn Priel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Robert Maybach
Prechádzka na snežniciach, Pyhrn Priel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Robert Maybach

Ak sa v stredisku Feuerkogel v Ebensee – na južnom brehu jazera Traunsee – vyberiete na lyže, môžete sa pokochať jedinečným výhľadom na okolie, na hory a jazero, a keď je čistý vzduch, dovidíte dokonca až na vzdialené podhorie Álp. Pastva pre oči, ktorá je korunou každého dňa stráveného na lyžiach.

V ríši „Kráľa Dachsteinu“

A keď už je reč o korune: kamenným vládcom Soľnej komory je nesporne masív Dachstein. Svojou výškou 2 995 metrov sa nielenže tesne doťahuje na métu 3 000 metrov, ale zároveň je najvyšším vrcholom Soľnej komory a celého Horného Rakúska.

Pyhrn Priel - Wurzeralm. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Moritz Ablinger
Pyhrn Priel – Wurzeralm. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Moritz Ablinger

Vypína sa nad údoliami pokrytý jagavo bielymi snehovými a ľadovými poľami. Na jeho severnom úbočí leží vysokohorské lyžiarske a freeridové stredisko Freesports Arena Dachstein Krippenstein v Obertraune a v údolí sa rozprestiera Halštatské jazero.

K lákadlám tohto regiónu zimných športov patrí okrem 30 kilometrov tratí vedúcich mimo zjazdoviek s prevýšením 1 500 metrov aj upravovaný zjazd do údolia, ktorý je vďaka dĺžke 11 kilometrov jedným z najdlhších vo Východných Alpách.

Na západe sa masív Dachsteinu zvažuje do údolia Gosautal. Tu v Gosau sa nachádza vstup do lyžiarskeho regiónu Dachstein West, najväčšieho lyžiarskeho strediska v Hornom Rakúsku. A všadeprítomnou súčasťou panorámy je práve mohutný vrchol, po ktorom bolo stredisko pomenované.

Strhujúce výhľady na Dachstein sú charakteristické napríklad pre panoramatickú okružnú zjazdovku „Panoronda“, ktorej svahy so samostatným značením a s dĺžkou 40 kilometrov pretkávajú lyžiarske stredisko.

Štíty Mŕtvych hôr

K najmohutnejším horským pásmam Horného Rakúska patria Mŕtve hory. Siluety vrcholov Spitzmauer (2 446 metrov) a Veľký Priel (2 515 metrov), ich najvýznamnejších štítov, sú neprehliadnuteľné najmä z lyžiarskeho strediska Hinterstoder, ktoré sa nachádza v dovolenkovom regióne Pyhrn-Priel.

Národný park Kalkalpen, Pyhrn Priel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Robert Maybach
Národný park Kalkalpen, Pyhrn Priel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Robert Maybach

Zdobené snehovou pokrývkou bdejú počas pretekov Svetového pohára nad špičkovými lyžiarmi rútiacimi sa do údolia po exkluzívnej trati Hannesa Trinkla. A kým profesionáli sa budú počas víkendových pretekov konajúcich sa od 28. februára do 1. marca 2020 sústrediť skôr na čas a svoje tempo, rekreační lyžiari si môžu vychutnať výhľady Hinterstoderu bez toho, aby sa ich presýtili.

Wurzeralm, Pyhrn Priel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Moritz Ablinger
Wurzeralm, Pyhrn Priel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Moritz Ablinger

Napríklad na lyžiarskom okruhu „Höss-Tour“ alebo na panoramatických zjazdovkách začínajúcich sa vo výške 2 000 metrov. Mimochodom: na severe, kde skalný masív Mŕtvych hôr klesá do malebného údolia Almtal a kde sa nachádza idylické jazero Almsee, leží lyžiarske stredisko Kasberg, v ktorom si radosť zo zimných športov užívajú najmä rodiny.

Dvojičky pohoria Haller Mauern

Vráťme sa však do obce Spital am Pyhrn v dovolenkovom regióne Pyhrn-Priel. Nahor do lyžiarskeho strediska Wurzeralm vás vyvezie svižná pozemná lanovka.

Wurzeralm, Pyhrn Priel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Moritz Ablinger
Wurzeralm, Pyhrn Priel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Moritz Ablinger

Aj tu si milovníci prírody spomedzi lyžiarov vychutnávajú okruh „Panoramarunde“ so siedmimi vyhliadkovými bodmi. Pohľad púta najmä dominanta tejto lyžiarskej oblasti – 2 388 metrov vysoký vrchol Warscheneck s charakteristickou štruktúrou formovanou horizontálnymi skalnými rímsami.

Za pozornosť však stojí aj okolitá krajina. Pohorie Haller Mauern so svojimi „dvojičkami“, vrcholmi Großer Pyhrgas (2 244 metrov) a Kleiner Pyhrgas (2 023 metrov), a štíty Národného parku Gesäuse tiahnuce sa do diaľky. To vám dáva nejeden dôvod z času na čas spomaliť, zastaviť sa a nechať na seba pôsobiť neuveriteľnú krásu prírody.

Severská krajina

Úplne iný ráz má Horné Rakúsko na „vysokom severe“. Tam, kde Horné Rakúsko hraničí s Českou republikou, sa týčia hrebene Šumavy.

Veľké, husto zasnežené ihličnany tu stoja ako nemé biele obry pozdĺž svahov rodinne zameraného šumavského lyžiarskeho areálu Hochficht.

Hochficht. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Moritz Ablinger
Hochficht. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Moritz Ablinger

Ak sa kde-tu zastavíte a zahľadíte sa na horizont, budete v prípade jasnej oblohy odmenení úchvatným výhľadom až na Alpy. „Seversky“ tu však nepôsobí iba krajina. Pretože okrem alpského lyžovania sa na Šumave v rovnakej miere venujú aj severskému. Lesmi a poľami prechádza sieť 78 km perfektne upravených bežkárskych tratí.

Hlavným vstupom do šumavského športového komplexu „Nordische Zentrum Böhmerwald“ je „BöhmerWaldArena“ v Schönebene s požičovňou lyží, šatňami, bežkárskou školou a traťou pre začiatočníkov „Spi-Lo“ s mnohými hravými prekážkami, ktorá je určená najmä deťom.

Ako si dokonale vychutnať Horné Rakúsko

• Farmárske šišky

Pobyt na čerstvom vzduchu zvyšuje človeku apetít, preto odporúčame ochutnať v miestnom hostinci farmárske šišky (Bauernkrapfen).

Farmárske šišky, Pyhrn Priel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Moritz Ablinger
Farmárske šišky, Pyhrn Priel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Moritz Ablinger

Ide o výdatné sladké jedlo farmárov z vysokohorských pastvín, ktoré sa dá pripraviť aj naslano alebo ako príloha. S dobrým hornorakúskym pivom alebo štamperlíkom ovocnej pálenky chutia božsky. Skúste si doma pripomenúť chvíle v hornorakúskych Alpách, tu je recept.

Suroviny:

 • 1 kg múky
 • 1 kocka čerstvého alebo 1 balíček
 • sušeného droždia
 • 550 ml vlažného mlieka
 • 3 žĺtky
 • 60 ml oleja alebo rozpusteného
 • masla
 • 10 g soli
 • 40 ml ovocnej pálenky alebo slivovice
 • 20 g cukru

Postup:

Mlieko a cukor zmiešame s kvasnicami, pridáme zvyšné ingrediencie a vypracujeme stredne tuhé nadýchané cesto. Necháme vykysnúť. Z cesta oddelíme malé časti a vytvarujeme guľôčky. Prikryjeme a necháme znovu kysnúť. Guľôčky opatrne roztiahneme pomúčenými rukami, čím uprostred vytvoríme jamku, nesmie sa nám však roztrhnúť. Hornou stranou otočenou nadol ju ponoríme do horúceho tuku (oleja alebo tuku na smaženie), prípadne ju ešte polejeme horúcim tukom, a po 2 až 3 minútach otočíme a dopečieme. Doprostred vložíme marhuľovú marmeládu a pocukrujeme.

• Pikantné farmárske šišky

Časti cesta, cca 30 g, vytvarujeme do šišiek, vypražíme, necháme vychladnúť, rozpolíme a naplníme liptovskou nátierkou, tvarohom s bylinkami, syrokrémom a podobne – skvelo chutia k aperitívu!

Tip: Môžeme ich jesť aj ako prílohu k jedlám z diviny, ragú, kyslej kapusty atď.

• Jedinečné zvyky v Soľnej komore

Ak do oblasti Salzkammergut (Soľnej komory) zavítate v zime, nemali by ste si nechať ujsť typické sezónne zvyky.

Skutočnou baštou ľudových zvykov je obec Ebensee pri jazere Traunsee. Tu sa totiž zvlášť búrlivo oslavujú aj fašiangy. Ebenseerské maškary, takzvané Fetzen, zahalené do farebných kostýmov z handier a schované za drevenými maskami vo fašiangový pondelok obrátia naruby celé mesto a v karnevalovom sprievode pokračujú až do skorého utorkového rána.

www.salzkammergut.at

• Šumavské pivovarnícke umenie

Pivovarníctvo má v hornorakúskom regióne Mühlviertel, na vysočine severne od Dunaja, dlhoročnú tradíciu. Početné pivovary tu vyrábajú svoje obľúbené pivné špeciality.

Pivovarníctvo na Šumave má dlhú históriu. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Robert Maybach
Pivovarníctvo na Šumave má dlhú históriu. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Robert Maybach

Milovníci piva, ktorí trávia zimnú dovolenku na Šumave, by si preto mali určite naplánovať výlet do pivovaru Stiftsbrauerei Schlägl. V poslednom kláštornom pivovare v Rakúsku sa pivo varí už vyše 400 rokov.

Pivo z kláštorného pivovaru v Schlägli sa čapuje v mnohých gastronomických podnikoch v regióne, okrem iného aj v reštaurácii nachádzajúcej sa v kláštornej pivnici Stiftskeller Schlägl.

www.stiftsbrauerei-schlaegl.at

• Alprima Aparthotel v Hinterstoderi

Alprima Aparthotel v Hinterstoderi otvára svoje brány v zime 2019/20 práve včas pred konaním Svetového pohára v lyžovaní.

Nový apartmánový hotel tvorí komplex štyroch budov s celkovým počtom 330 lôžok a profiluje sa ako cenovo výhodné ubytovanie s vlastným stravovaním. Apartmány pre 2 až 16 osôb sú vybavené vlastnou kuchyňou. Všetci hostia majú k dispozícii wellness centrum so saunou, s infračervenými kabínami a fitnescentrom.

Komorník sa stará o rôznorodé požiadavky hostí – od čerstvého pečiva na raňajky až po rezerváciu stola v niektorej z reštaurácií v Hinterstoderi.

Od 7. decembra 2019, od 20,50 € na osobu/noc.
www.alprima.at

• Ramenai – chatová osada na Šumave

Jednoduché, priame, autentické. Takto sa prezentuje komplex na hranici Horného Rakúska, Juhočeského kraja a Bavorska. „Šumavskú dedinu“ Ramenai v Schönebene tvorí desať domov a chatiek.

V bezprostrednej blízkosti lyžiarskeho strediska Hochficht stoja uprostred lesa štyri menšie drevorubačské chatky „Holzknechthütten“, dve lesnícke chatky Waldbauernhäuser“, lovecká chata „Jägerhütte“ obklopená stromami alebo horáreň „Forsthaus“ pre veľké skupiny do 14 osôb.

Rustikálne, a predsa moderné drevené chaty si môžete rezervovať od novembra 2019 v cene od 125 €/noc za chatu pre dve osoby.

www.ramenai.at

• Zľavová karta Salzkammergut Winter Card

Nenahraditeľný spoločník počas zimnej dovolenky v oblasti Salzkammergut (Soľná komora).

So zľavovou kartou Salzkammergut Winter Card získate zľavu až 25 % na vstupné do múzeí, kúpeľov, na jazdu na saniach s konským záprahom, do požičovní lyží, lyžiarskych škôl a na športové aktivity mimo zjazdoviek.

Zimná karta Salzkammergut
Zimná karta Salzkammergut

Zľavová karta Salzkammergut Winter Card platí od 1. novembra 2019 do 30. apríla 2020 a je k dispozícii bezplatne vo všetkých turistických kanceláriách a informačných centrách v Soľnej komore pri pobyte na minimálne tri noci. Pri pobyte na menej ako tri noci stojí karta 4,90 € na osobu.

www.salzkammergut.at

• Wellness zo soli

Soľanke, nasýtenému soľnému roztoku z baní v oblasti Soľnej komory, sa už za dávnych čias pripisovali liečivé účinky. V kúpeľoch Salzkammergut Therme v Bad Ischli sa teplá soľanka používa na liečenie i na relaxáciu. V bazéne so soľankou s teplotou 34 °C rozvíja soľ v spojení s perličkovými lôžkami a podvodnými masážnymi dýzami svoje blahodarné účinky. Teplota vody so soľankou vo vírivke je 36 °C.

Tip: Zapoťte sa v rôznych saunách v saunovom svete „Relaxium“.
www.eurothermen.at

• Snežnice v Národnom parku Vápencové Alpy

Národný park Vápencové Alpy hraničí na juhovýchode Horného Rakúska priamo s regiónom Pyhrn-Priel s lyžiarskymi strediskami Hinterstoder a Wurzeralm. V tejto rezervácii, v ktorej žijú zvieratá ako rys ostrovid, orol, vysoká zver a kamzíky, bezprostredne pocítite ticho zimnej prírody.

Prechádzka na snežniciach, Pyhrn Priel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Robert Maybach
Prechádzka na snežniciach, Pyhrn Priel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Robert Maybach

Snežnice sú už po mnohé desaťročia ideálnym vybavením, ak sa chce človek bez problémov pohybovať po zasneženej krajine. V januári a marci sú pravidelne v ponuke túry na snežniciach v sprievode profesionálnych
strážcov národného parku, ktorí sa dokonale vyznajú v miestnom teréne aj prírode.

Cena: 22,00 € za dospelú osobu, 15,00 € za dieťa.

www.kalklapen.at

Viac informácií o lyžiarskych strediskách:

 1. Hochficht: www.hochficht.at
 2. Feuerkogel: www.feuerkogel.info
 3. Kasberg: www.kasberg.at
 4. Hinterstoder
 5. Wurzeralm: www.hiwu.at
 6. Dachstein West: www.dachstein.at
 7. Freesports Arena Dachstein Krippenstein: www.dachstein-salzkammergut.com

Oberösterreich Tourismus Information
Freistädter Straße 119
A – 4041 Linz
tel.: +43 732 221022
e-mail: info@oberoesterreich.at
www.hornerakusko.sk

Text a foto: Horné Rakúsko

Vaše reakcie
Zavrieť reklamu sportmedia sportmedia