Aký je najpraktickejší spôsob prepravy lyží?

9. januára 2020
Preprava lyží. Foto: Shutterstock

Pre svoju objemovú úžitkovosť, praktickosť a hlavne bezpečnosť je ním jednoznačne strešný box.

Súčasné strešné boxy už nie sú len nejaká „truhla“, ale často aj dizajnový doplnok auta. Vyrábajú sa s dôrazom na praktickosť a bezpečnosť transportovaného obsahu. Je to praktický spoločník s veľkým objemom na batožinu, a to nielen v zime, ale aj v letných mesiacoch.

Strešný box. Foto: Shutterstock
Strešný box. Foto: Shutterstock

Výhody strešného boxu

V zime box chráni lyže a snowboardy proti vonkajším poveternostným vplyvom, vode a posypovému materiálu ciest, ako sú soľ a kamienky. V lete zasa slúži ako veľký batožinový priestor navyše.

Niektoré boxy sú vďaka dodatočnej PMMA vrstve (polykarbonát) na povrchu chránené proti UV žiareniu, teda prehrievaniu boxu a jeho obsahu, čo je mimoriadne praktické počas teplých slnečných dní. Box je teda celoročný spoločník na vašich dovolenkách.

Aj z pohľadu hluku a spotreby vozidla je transport v modernom boxe oproti nosičom efektívnejší. Podľa opakovaných meraní je aerodynamický odpor boxu nižší ako odpor v prípade strešných nosičov na lyže. Je to dôsledok jednoliatej špičky a tubusového trupu bez výbežkov, ktoré nespôsobujú rotáciu vzduchu, teda tzv. aerodynamický hluk, a nežiaduce pískanie, čo sú charakteristické prejavy štandardného nosiča na lyže najmä pri vyšších rýchlostiach. Samozrejme, toto platí pre moderné boxy s aerodynamickými prvkami.

Ako vybrať strešný box?

Platí všeobecná zásada, že s rastúcim objemom boxu lineárne rastie aj obstarávacia cena. Preto je dôležité si na začiatku stanoviť účel boxu, od ktorého sa odvíja požadovaný objem. Ak má box veľký objem neprimerane nízku cenu, indikuje to problém. Výrobca musel šetriť na kvalite a hrúbke materiálu, zámkových systémoch a výstuhách, čo môže počas používania spôsobovať problémy s bezpečným a komfortným používaním. Práve hluk, vibrácie a sťažené zamykanie by nemali dovolenku znepríjemňovať, nehovoriac o zvýšenej kazovosti namáhaných častí, ktoré sa prejavia
práve počas používania často
ďaleko od domova.

Podľa veľkosti auta a svojich potrieb si môžete vybrať box s nižším až stredným objemom (tým rozumieme okolo 300 l) iba na prepravu lyží, palíc a pri dôslednom uložení a počte setov aj lyžiarok. Tento box sa vyznačuje nižším hlukom a tým len minimálne zvyšuje spotrebu.

Ak je vašou prioritou vyšší objem, teda nad 400 litrov, tak dôležitým faktorom pri výbere je určite kvalita materiálu. Tým sa rozumie jeho pôvod a hrúbka najčastejšie uvádzaná v parametroch boxu (dobré hodnoty sú 4,5 a 5 mm), prítomnosť aerodynamických prvkov, oceľové výstuhy dna, veka a špičky.

Strešný box. Foto: Shutterstock
Strešný box. Foto: Shutterstock

Aj v prípade, že výrobcovia boxov prémiových značiek používajú kvalitné ABS plasty, je vzhľadom na ich dĺžku a šírku pre minimalizovanie kmitov a vibrácií potrebné ich vystužiť. Pri dlhších boxoch je tiež potrebné zohľadniť to, aby nebránili otváraniu piatych dverí.

Zo skúseností vieme, že previs boxu nad čelným sklom nemusí byť nežiaduci. V niektorých prípadoch sa totiž pri posadený boxu viac vpred zníži hlučnosť a odpor, pretože špička boxu je osadení nižšie. To platí pri autách, ktorých strecha smerom dozadu jemne klesá.

Zároveň je v prípade vozidiel SUV a VAN pri výbere boxu dobré zohľadniť jeho výšku, aby podzemné garáže a parkovacie domy neboli prekážkou.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

Vaše reakcie
Najnovšie vydanie

RELAX 8/2021

Objednať
Snow na Facebooku
Zavrieť reklamu