Ako si vybrať snowboard

11. februára 2019
Ako vybrať snowboard. Foto: Shutterstock

Pri výbere snowboardu ide o to, aby zodpovedal dosiahnutej úrovni a skúsenostiam jazdca a jeho celkovej telesnej konštitúcii – teda výške a váhe.

Začiatočník bez predošlých skúseností by si mal zvoliť snowboard, ktorý nie je svojimi parametrami príliš špecifický pre jedno odvetvie snowboardingu.

Pokročilí jazdci spravidla preferujú určité odvetvie – freeride (jazdu vo voľnom teréne – prašan), freestyle (jazda v parku na prekážkach, skoky) alebo tzv. race či alpine (rýchla jazda na tvrdej doske a s tvrdými topánkami).

Dĺžka snowboardu

Dĺžka snowboardu musí zodpovedať výške jazdca. Platí pravidlo, že snowboard by mal siahať niekam medzi bradu a nos. Príliš krátka doska sa bude v oblúku pretáčať, jazda po hrane sa zmení na šmýkanie zo strany na stranu. Naopak s príliš dlhou doskou je obtiažne prejsť do oblúku a je celkovo horšie ovládateľné. Na rôzne odvetvia snowboardingu sa potom vyberajú rôzne dĺžky dosiek – viď. obrázok nižšie.

Dĺžka snowboardu
Dĺžka snowboardu

Hmotnosť jazdca

Každý snowboard má stanovenú hmotnostnú toleranciu – teda rozpätie minimálnej a maximálnej hmotnosti jazdca. Pri výbere je treba zohľadniť, či sa jazdec v tejto tolerancii nachádza svojou váhou. Pokiaľ by bol jazdec na zvolený snowboard príliš ľahký, neprehol by ho dostatočne v oblúku, nešiel by po celej dĺžke efektívnej hrany a nevyužil by vlastnosti dosky. Jazdcom váhou nad hmotnostnou toleranciou hrozí preťaženie snowboardu alebo jeho poškodenie.

Pokiaľ si nie ste istí, či vami vybraný snowboard vyhovuje Vašej hmotnosti, opýtajte sa nás!

Šírka snowboardu

Šírka snowboardu je dôležitým parametrom, ide o to, aby jazdec pri jazde v oblúku nedosahoval špicami alebo pätami topánok až na zjazdovku. Jazdci s veľkosťou topánky UK 10,5 (EUR 45) a väčšou by sa mali pri výbere dosky pozerať po širších, tzv. wide snowboardech. S takou doskou budú schopní rezať oblúky bez toho, že by pri tom brúsili špicami svah. Vyrábajú sa aj snowboardy vo verziách mid-wide (mierne širšie dosky) a superwide (široká doska na naozaj veľké chodidlá).

Dĺžky snowboardu
Dĺžky snowboardu
Šírka snowboardu
Šírka snowboardu

Flex (tuhosť, pružnosť) snowboardu

Mäkšie dosky sú vhodnejšie pre začiatočníkov, lepšie sa ovládajú a odpustia viac chýb. Vyhľadávajú ich aj freestyle jazdci, ktorí trávia väčšinu času jibbovaním (jazda po prekážkach). Pri rýchlejšej jazde samozrejme mäkký snowboard prestáva byť poslušný v oblúku a nedá sa z neho odraziť tak svižne ako z tuhšej dosky.

Flex snowboardu
Flex snowboardu

Tvrdá doska predpokladá skúsenú, rýchlu až agresívnu jazdu. Pri rýchlej jazde drží lepšie na hrane a celkovo na zamrznutom povrchu. To, aký tuhý snowboard zvoliť, záleží teda na skúsenostiach jazdca, štýlu jazdy a hmotnosti – ľahší jazdci by mali voliť radšej mäkký snowboard. Neviete, akú tuhosť má vami vybraný snowboard? Opýtajte sa nás!

Dámske snowboardy

Dámske snowboardy zohľadňujú špecifiká dámskej postavy. Dievčatá majú inak posadené ťažisko ako muži, majú menšie chodidlá, iný pomer výška/váha. Všetky tieto odlišnosti výrobcovia premietajú do geometrie a konštrukcie dámskych snowboardov.

Dámske snowboardy sú užšie, spravidla i mäkkšie, inzerty (závity na prichytenie viazania) sú oproti pánskej variante snowboardov posunuté o niekoľko milimetrov bližšie ku stredu.

Typ prehnutia

Ďalším kritériom pri výbere novej dosky je typ jeho prehnutia, jedná sa o camberrockerflat a rôzne hybridné prehyby, ako napríklad 3D camberdouble camber a pod.. O aký typ ide najlepšie spoznáte, keď snowboard položíte na rovnú podlahu a pozriete sa naň z profilu, tak uvidíte, kde je prehnutý a dotýka sa zeme.

Prehnutie snowboardu
Prehnutie snowboardu

Začiatočníkovi bude najviac vyhovovať rocker, ktorý viac odpúšťa chyby. Opačné prehnutie camber je vhodnejšie pre skúsenejších jazdcov, pretože sa u nich ľahšie môže zakusnúť hrana, a tak je dobré mať snowboard pod maximálnou kontrolou, nad rockerom vyniká vyšším popom a presnejším ovládaním. Flatový tvar s takmer nulovým prehnutím zaisťuje stabilitu v každom teréne, avšak najviac sa používa v snowparku. Hybridné prehnutie je kombináciou camberu a rockeru dokopy, vďaka čomu sa stáva universálnym all-mountine boardom.

Vyváženosť komponentov

Jednotlivé produkty snowboardovej výbavy by mali byť vyvážené. Tvrdá doska predpokladá tvrdší model viazania a snowboardových topánok a naopak. Výbava by mala predstavovať jeden vyvážený celok. Výrobcovia uvádzajú v katalógoch a webových stránkach často doporučené kombinácie jednotlivých komponentov.

Pokiaľ kupujete celú výbavu, je dobré začať výberom topánok. Podľa veľkosti, tvaru, mohutnosti a poprípade značky snowboardových bot sa zvolí vhodné viazanie.

Pre maximálnu životnosť snowboardu je dobré držať sa niekoľkých pravidiel a rád – Údržba snowboardu, péče o skluznici a hrany.

Foto: Shutterstock, Snowboard Zezula

Vaše reakcie
Snow na Facebooku
Zavrieť reklamu sportmedia sportmedia
sportmedia sportmedia