Začínate s lyžovaním? Na týchto miestach sa to určite naučíte

1. novembra 2018
Začínate s lyžovaním? Na týchto miestach sa to určite naučíte

Nikto nespadol z neba učený, a platí to aj pri lyžovaní. Ak patríte medzi tých, ktorým sa nepodarilo s týmto športom nadviazať vzťah počas lyžiarskeho výcviku na základnej alebo strednej škole, nezúfajte. Nikdy nie je neskoro začať.

Všetko, čo potrebujete, sú lyže, sneh a dobrá nálada, s ktorou prekonáte počiatočné ťažkosti.

Pri výbere vhodných lyžiarskych oblastí sme sa zamysleli, čo vlastne robí stredisko vhodným pre začiatočníka. Iste, strmosť svahu je pre začiatočníkov pravdepodobne najdôležitejšia. Mnohým sa pri pohľade na strmý svah roztrasú kolená už pod ním. Ale to nie je všetko. Svoju prvú lyžiarsku sezónu by ste mali odštartovať na mieste, ktoré

  • Má pre začiatočníkov a školy vyhradený vlastný svah, ktorý je od bežnej zjazdovky oddelený.
  • Poskytuje lyžiarske školenia, výcviky a inštruktorov. Učiť sa lyžovať sám môže byť zábava, ale po určitej dobe pochopíte, že s inštruktorom alebo v rámci výcviku to ide lepšie – a rýchlejšie.
  • Ideálny je aj neobmedzený vstup (prípadne v rámci ceny školenia) na výcvikové svahy.

Takže, kde v Európe sa naučíte najlepšie lyžovať a pripravíte sa na veľké svahy?

Jasná, Slovensko

Ak sa chcete naučiť lyžovať, začnite na Slovensku. V prípade, že zistíte, že vás tento zimný šport vlastne vôbec nebaví, nebudete musieť ľutovať drahú alpskú dovolenku. Lyžovať v Jasnej a nezamilovať sa do zasnežených svahov sa však pravdepodobne ani nedá. Jedno z najkrajších lyžiarskych stredísk na Slovensku poskytuje totiž viac ako 50 kilometrov dokonalých svahov, na ktorých si prídu na svoje nielen lyžiarski experti, ale aj začiatočníci.

Jasná, Slovensko. Foto: Shutterstock
Jasná, Slovensko. Foto: Shutterstock

Začiatočníci určite využijú známu lyžiarsku školu, ktorá pôsobí a vyučuje nových lyžiarov už dlhé roky. Môžete si vybrať súkromného učiteľa, ktorý sa vám bude venovať aj mimo svahu a ukáže vám krásy celého strediska, alebo jednu zo skupinových lekcií. Takisto sú v ponuke arény s názvom MAXILAND, ktoré sú vybavené priamo na vyučovanie lyžovania. Takže, hor sa do toho!

Bansko, Bulharsko

Ak je vám Slovensko malé, ale alpské rezorty vám prídu drahé (najmä ak máte pocit, že si ich kvôli svojim nedostatočným lyžiarskym schopnostiam nebudete môcť užiť naplno), vyskúšajte lokalitu, ktorá možno na prvé počutie neznie veľmi ako lyžiarsky raj, ale je ním – oblasť Bansko v Bulharsku. Bansko sa nachádza na zozname svetového dedičstva UNESCO, a jeho malebná krása vám počaruje. Prirátajte si kvalitné nové lanovky, prvotriedne zjazdovky, príjemné služby a ubytovanie, a to všetko za zlomok ceny ako vo Francúzsku alebo Švajčiarsku.

Bansko, Bulharsko. Foto: Shutterstock
Bansko, Bulharsko. Foto: Shutterstock

Bansko je kvôli vyššie spomenutým plusom ideálnou voľbou na zimnú lyžiarsku dovolenku – a to aj v prípade, že ste len začiatočník. Veľmi dobré ohlasy tu totiž majú miestne lyžiarske školy. Ak sa bojíte, že vaša angličtina nebude stačiť, zahoďte starosti. Inštruktori sú vo väčšine prípadov domáci, takže určite budú brať ohľad, pričom väčšina z nich nemá problém preskočiť napríklad do ruštiny. A vďaka tomu, že väčšina svahov je obrátená na sever, sneh sa tu drží veľmi dlho, takže kvalitnú lyžovačku tu môžete zažiť ešte aj na prelome apríla a mája. Rozhodne odporúčame.

Krajnska Gora, Slovinsko

V prípade, že Bulharsko vám príde príliš ďaleko, pár hodín autom od Bratislavy sa nachádza Krajnska Gora, ďalšia lyžiarska perla na mape Európy. Slovinské hory sú úrovňou služieb aj krásou tamojších hôr na úrovni západoeurópskych stredísk, ceny sú však pre našinca omnoho prívetivejšie. Na výber tu máte viacero lyžiarskych škôl, ktoré vám budú blízko nielen jazykovo, ale aj svojím trpezlivým prístupom k úplným začiatočníkom.

Meribel, Francúzsko

Ak nechcete na nič čakať a svoje začiatky chcete odštartovať vo veľkom, prečo neskúsiť hneď francúzske Alpy? Lokalita Meribel je medzi lyžiarmi vyhlásenou Mekkou – nachádza sa tu 150 kilometrov prvotriednych zjazdoviek, pričom pre nováčikov je dobrou správou, že väčšia polovica z nich je vhodná aj pre začiatočníkov.

Meribel, Francúzsko. Foto: Shutterstock
Meribel, Francúzsko. Foto: Shutterstock

Stredisko Meribel je známe svojimi tzv. Zen zónami, ktoré sú na lyžiarske začiatky vyhradené. V oblasti sa na nachádzajú tri, ale okrem nich môžete využiť aj ďalšie označené svahy, ktoré sú starostlivo naplánované tak, aby ste si mohli jazdiť svojim tempom bez toho, aby ste niekomu vošli do cesty. Okrem skvelých začiatočníckych svahov vás však presvedčia aj vyhlásené lyžiarske školy.

Nezabudnite na opatrnosť

Prvé zjazdené svahy sú zvyčajne zdrojom veľkej zábavy – a to nielen pre vás, ale aj pre okolitých skúsených lyžiarov. Pripravte sa na to, že minimálne zo začiatku budete v snehu pomerne často – to sa však časom zlepší. V tom lepšom prípade budete mať na zadku niekoľko modrín, v tom horšom si privodíte škaredý úraz, preto buďte pri svojich lyžiarskych začiatkoch vždy maximálne opatrní. Nepreceňujte svoje schopnosti, na slovo počúvajte inštruktora a ostávajte v zónach vyhradených pre začínajúcich lyžiarov.

A hlavne – nezabudnite na cestovné poistenie. To by malo byť samozrejmosťou pri každej ceste do zahraničia, pri lyžovačke by to mala byť jedna z priorít, ktoré pred cestou treba vybaviť, no a keď s lyžovaním len začínate, bez poistenia ani nevyťahujte lyžiarky z auta. V dnešnej dobe, kedy nájdete a vybavíte kvalitné cestovné poistenie online, nie je žiadny dôvod riskovať.

Vaše reakcie
Relax na Facebooku