Tajomstvo dobrej viditeľnosti na svahu

17. decembra 2017

Môžete mať tie najlepšie lyže a ešte lepšie schopnosti, ale ak na svahu nedokážete rozoznať terén za každého počasia, pretože ho zreteľne nevidíte, môže platiť príslovie: „Čo oči nevidia, to telo zabolí.“ Ako teda vybrať okuliare do každého počasia?

Uvex Wintersport. Foto: ©Anton Brey
Uvex Wintersport. Foto: ©Anton Brey

Môžete mať tie najlepšie lyže a ešte lepšie schopnosti, ale ak na svahu nedokážete rozoznať terén za každého počasia, pretože ho zreteľne nevidíte, môže platiť príslovie: „Čo oči nevidia, to telo zabolí.“ Ako teda vybrať okuliare do každého počasia?

Pri výbere lyžiarskych okuliarov sme okrem rád predajcov do značnej miery ovplyvnení vlastným pocitom pri skúšaní.

Po technickej stránke sa totiž bežný človek v prvom rade zaujíma o prítomnosť UV filtra a informáciu, či má vybraný model protizahmlievaciu úpravu. To je síce fajn, ale k spokojnosti na zjazdovke to nemusí stačiť.

Ale aj keby sa v priloženom návode každého modelu uvádzali komplexné informácie o vlastnostiach skiel, ako napríklad ich priepustnosť v percentách a filtračné krivky ukazujúce tlmenie jednotlivých častí farebného spektra, tak tomu laik porozumie len ťažko.

Komplexnú teóriu optiky si totiž dobrovoľne naštuduje len málokto. A načo aj, keď si môžete výber uľahčiť tak, že sa budete držať základných princípov.

Okuliare do každého počasia

V súčasnosti dodávajú poprední výrobcovia na trh okuliare nabité technológiami a s takými optickými vlastnosťami, že aj
rekreačný lyžiar môže mať vo veľmi zlých podmienkach (takmer dokonalé videnie).

Okrem výšky želanej investície tak môže byť limitujúce hlavne zlé priradenie typu skiel k počasiu, v ktorom lyžujeme najčastejšie, alebo teda k počasiu, do ktorého si nové okuliare vyberáme.

Keď je totiž pekne, málokto uvažuje nad tým, že mu okuliare nevyhovujú, a až keď je pod mrakom a začne snežiť, „vidíme, že nevidíme“.

V sortimente lyžiarskych okuliarov do každého počasia máte všeobecne tri možnosti. Môžete voliť najmodernejšie technológie, akými sú fotochromatické alebo vymeniteľné sklá, či klasiku vo forme skiel v oranžovej, ružovej alebo fialovej farbe, ktoré zvýrazňujú videnie nerovností v teréne a pomáhajú udržiavať pozornosť počas jazdy aj za zlých svetelných podmienok.

Univerzálne sklá s kategóriou filtra S2 a S3 sú veľmi dobrou voľbou pre rekreačného lyžiara najmä v kvalitnom spracovaní od výrobcov, ktorí sú na trhu už roky. No tieto nefungujú v krajných poveternostných podmienkach, akými sú absolútna hmla s fujavicou (vhodná kategória filtra S1) a nočné lyžovanie (vhodná kategória filtra S0) alebo naopak, silné slnečné žiarenie (vhodná kategória filtra S4).

Okuliare sa prispôsobia podmienkam

Vďaka technológii uvex variomatic mení sklo tmavosť automaticky v závislosti od intenzity slnečného žiarenia.

V skle zabudovaná citlivá fotochromatická štruktúra zabezpečuje prispôsobenie priehľadnosti skla v závislosti od aktuálnych svetelných podmienok a intenzity UV žiarenia. Pri slnečnom počasí sklo automaticky stmavne a pri zamračenej oblohe sa zosvetlí. Zaručuje tak ideálnu viditeľnosť pri jazdení na zjazdovke aj v teréne.

Typy skiel podľa počasia

Sklá lyžiarskych okuliarov sú niečo ako filtre, ktoré podľa druhu prepúšťajú isté množstvo svetla. Čím sú svetelné podmienky tmavšie, tým viac svetla prepúšťajú a čím sú svetlejšie, tým menej. Kategória sa označuje rovnako ako pri slnečných okuliaroch od 0 po 4.

S0: Prepustia 81 – 100 %, číre sklá na večerné lyžovanie.
S1: Prepustia 44 – 80 %, svetlé sklá v odtieňoch žltej, ružovej, modrej vhodné do zlých svetelných podmienok, napr. pod mrakom.
S2: Prepustia 19 – 43 %, stredne tmavé sklá v odtieňoch hnedej, oranžovej, fialovej vhodné do širšieho spektra podmienok.
S3: Prepustia 9 – 18 %, tmavé sklá vhodné do slnečných podmienok.
S4: Prepustia 3 – 8 %, špeciálne okuliare určené na ľadovce do vysokých nadmorských výšok.

Skúšanie a nákup v správnom čase

Mnoho okuliarov sa predá až v lyžiarskych strediskách, hneď ako začne snežiť alebo sa zhorší počasie. Verte či nie, toto je celkom dobrý spôsob, ako nájsť tie pravé, najmä ak si vyberáte okuliare s jedným sklom – univerzálne.

Nikto si však nemôže dať vo vybraných okuliaroch testovaciu jazdu. Čo ale môžete urobiť, je, ak sa v okuliaroch v predajni pozriete von oknom (ideálne by bolo na sneh). Takto by ste mohli zistiť doslova na vlastné oči, ako reagujú rôzne sklá na svetelné podmienky v exteriéri, teda presne na tie, do ktorých si nové okuliare vyberáte. Toto je celkom dobrý spôsob, ako sa presvedčiť, či je vybrané sklo pre vás vhodné a vaše videnie je také, aké očakávate.

Potom si už vyberiete „len“ tvar rámu, ktorý vám sadne, a dizajnové spracovanie ladiace k vášmu štýlu. To je dôležité najmä u dám a ani tu ponuka výrobcov nezaostáva.

Kompatibilita s prilbou

Ak si kupujete prilbu a okuliare osobitne a bez skúšania s prilbou, môže sa veľmi ľahko stať, že nebudú vzájomne kompatibilné. Prilbu si preto doneste do predajne, kde vyberáte okuliare, a naopak, okuliare tam, kde vyberáte prilbu.

Prilba by nemala okuliare tlačiť príliš na nos, inak môžete mať problémy s dýchaním, alebo ak súboj v pretláčaní vyhrajú okuliare, posunú prilbu tak, že vám nebude sedieť.

Pozor na okuliare, ktorých popruh sa spája sponou, pretože táto nemusí sedieť v držiaku, ktorý je na zadnej časti vašej prilby. Dbajte tiež na to, aby sa okuliare po nasadení dotýkali penou vašej tváre po celom jej obvode. Pri masívnejších prilbách môžu totiž nad vašou tvárou takpovediac „levitovať“ a budú vám podfukovať.

Eliminujte zahmlievanie

Rosenie skiel je veľmi nepríjemné, no málo ľudí si uvedomuje, že je viac výsledkom nesprávneho používania ako kvality. Aj tie najdrahšie okuliare so sofistikovaným vetraním a antifog úpravou sú proti fyzike bezradné a zarosia sa, ak si ich budete dávať pri každej jazde hore-dole z tváre alebo si do nich budete dýchať cez šál.

Vodná para jednoducho skondenzuje. Aby ste tento jav eliminovali, tvárová pena nesmie byť na čiapke, kukle ani prilbe, ale na tvári po celom jej obvode.

Antifog film na zorníku, ktorého funkciou je zabrániť zahmlievaniu, je super pomocník, ale nie je nesmrteľný a môže sa poškodiť, ak okuliare často nešetrne zvnútra utierate.

Sklá okuliarov treba čistiť minimálne a čo najjemnejšou handričkou. Najlepšie je zašpineniu a zachytaniu prstami predchádzať a okuliare vždy skladovať a prenášať v ochrannom vrecúšku.

Detské okuliare

Detské oči potrebujú na snehu rovnakú ochranu ako oči rodičov, preto vyberajte aj pre najmenších kvalitné lyžiarske okuliare s UV filtrom a zvážte aj zrkadlovú úpravu skiel.

Nemenej dôležité je voliť dobre sadnúci model, ktorý netlačí na nose, dieťaťu poskytne dobrú viditeľnosť a má, samozrejme, veselý dizajn, aby ich malý lyžiar nosil s radosťou.

To, že deti rastú, nie je dôvod, aby sme na ne s výberom kvality zabúdali, najmä ak ide o ochranu zraku.

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu